בית / רשלנות רפואית בניתוחים / רשלנות רפואית בניתוח פלסטי
By deror_avi (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

רשלנות רפואית בניתוח פלסטי

מדוע עושים ניתוחים פלסטיים?

אנשים המבקשים לערוך שינויים מסוימים בגופם, יכולים לבצע ניתוחים פלסטיים שונים. משמע, שינוי גודל, מראה או מבנה ואף הסרת איברים באמצעות התערבות רפואית כירורגית שלא למטרת הצלחת חיים. בישראל ובעולם כולו מדובר בניתוחים מבוקשים ביותר, הפופולאריים שביניהם הינם ניתוח להגדלת או הקטנת חזה, הרמת חזה, ניתוח אף, שאיבת שומן, מתיחת עור הבטן, הרמת עפעפיים, הצמדת אוזניים, מתיחת עור הפנים, השתלת שיער והסרת שיער בלייזר.

 

האם עלולה להתרחש רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים?

ניתוחים פלסטיים מתבצעים כאמור מתוך רצון המטופל ומרביתם הנם למטרה קוסמטית. ניתוח זה המתבצע מתוך בחירה נקרא ניתוח אלקטיבי. כך או כך, מדובר בניתוח לכל דבר, המחייב את הרופאים המנתחים בכל הכללים והחוקים החלים על ניתוח למטרות רפואיות. למשל, הרופא המנתח, שתחום התמחותו הוא כירורגיה פלסטית, מחוייב לקבל הסכמה מדעת של המטופל ולהחתים אותו על טופס המאשר זאת. באותו טופס יופיעו גם כל ההסברים הנדרשים שמסר הרופא המנתח. משום שמדובר בניתוחים אלקטיביים יקרים מאוד, בתי המשפט נוטים להחמיר עם הרופאים בתביעות רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים. המערכת המשפטית רואה במנתח ובמרפאות שבהם מתקיימים הניתוחים כמי שאחראיים לשלומו ובריאותו של המטופל לאורך כל ההליך, החל מקבלת ההחלטה לקיים את ניתוח, דרך שיטת וסוג הניתוח וכלה בביצוע מעקב לאחריו.

 

מהי רשלנות רפואית טרום ניתוח פלסטי?

בטרם מקבל המטופל החלטה באם לבצע ניתוח פלסטי כלשהו, חובה על הרופא המנתח לבצע מולו תשאול מפורט וכן, להפנות אותו לבדיקות הנדרשות. כמו כן, על הרופא חלה חובה למסור למטופל מידע מקיף אודות מצבו הרפואי, סיכויי הצלחת הניתוח, סיכונים, תופעות לוואי והשלכות שונות הכרוכות בביצוע הניתוח. זאת ועוד, על הרופא המטפל חלה חובה ליידע את המטופל אודות הוותק והניסיון שצבר בביצוע ניתוחים מעין אלו, לרבות הוותק והניסיון של המוסד הרפואי שבו עתיד להתבצע הניתוח. במידה והמטופל יחליט לבצע את הניתוח, לאחר שכל המידע המקיף נמצא בידיו, עליו לחתום על טופס הסכמה כאמור. מדוע חובת השקיפות והגילוי המלא היא בין המוקפדות ביותר בתחום זה? מאחר וניתוחים פלסטיים, להבדיל מניתוחים לצרכים רפואיים, מתבצעים אל ורק למטרה אסטטית. לפיכך, אם בפני בית המשפט תעמוד הכרעה בגין תביעת רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים, הוא ייבחן היטב האם נמסר מידע מקיף כאמור או שמא הושמטו והוסתרו פרטים מהותיים מהמטופל. תביעות רשלנות רפואית בגין ניתוחים פלסטיים מוגשות לא רק במידה ונגרם נזק פיזי למטופל אלא גם אם נשללה או נפגעה האוטונומיה לה הוא זכאי, בשל העדר מתן מידע מקיף.

מהי רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים?

במהלך הניתוח או לאחריו עלולים להתרחש סיבוכים שונים, הקשורים לטיפול שניתן למנותח ואשר עלולים להתרחש כתוצאה מרשלנות רפואית. כמו כן, במידה ותוצאות הניתוח אינן אסטטיות או סימטריות כתוצאה משימוש בטכניקה שגויה, ייתכן כי תתקיים עילת רשלנות רפואית. ככל שהטיפול גם הוביל לגרימת נזק, ייתכן כי בית המשפט יקבע פיצוי כספי למנותח. יש לציין כי האחריות הרפואית איננה מסתיימת עם סיום הניתוח. ניתוחים פלסטיים מחייבים המשך מעקב וביצוע בדיקות גם לאחר סיום הניתוח. בהקשר זה האחריות החלה על הרופא המטפל כוללת מתן הסברים מפורטים למטופל כיצד עליו לנהוג בימים שלאחר הניתוח וכן, להשאירו תחת מעקב, לוודא כי הוא מקבל טיפול תרופתי מתאים ושלא נגרם כל נזק בתהליך ההחלמה. במידה והרופא המנתח לא מתייחס ואף מתעלם מתוצאות וממצאי בדיקות, המעידים על סיבוך אפשרי וכתוצאה מכך נגרם נזק למנותח, אזי יכול הדבר להוות רשלנות רפואית.

כשזה מגיע לניתוחים מבחירה, רבים יחשבו שניתוח פלסטי הוא בעצם חסר תועלת ומגיע ממניע נרקיסיסטי. ישנה גם מחשבה בקרב הציבור שהאנשים שיש להם יותר מדי כסף ואין להם מספיק ביטחון עצמי במראה שלהם כדי להתמודד עם העולם ללא עזרה הם אלו שעושים ניתוחים פלסטיים. אמנם, מרבית הניתוחים הפלסטיים מגיעים ממניעים שונים לגמרי. במקרים בהם נפגעים מפציעות שמשנות את המראה שלהם בתאונות או מחלות, או אנשים שסובלים ממומים מולדים, ניתוח פלסטי יכול להציל חיים. אמנם, כשזה מגיע לרשלנות רפואית, אפילו הרופאים הכי ערניים יכולים לגמור בצד הלא נעים של תביעה לרשלנות רפואית בניתוח פלסטי.

 

איך להוכיח רשלנות רפואית בניתוח פלסטי?

במקרים מסוימים, במיוחד ההתמודדות עם רשלנות בניתוחים פלסטיים, יכולה להיות קשה להוכחה שהמעשה או חוסר המעש של המנתח יכולים לגרום לפציעות בלתי הפיכות. זה בגלל  מספר של אנשי הרפואה המעורבים בניתוחים פלסטיים. קיימים רופאים, מנתחים, אחים, צוות מנהלי, וכל מספר של מומחי רפואה שיכולים להיות מעורבים בטיפולו של מטופל. בנוסף, במקרים רבים, פציעות מניתוחים פלסטיים לא נראים  על המקום אלא נראים שנים לאחר מכן, דבר שגם גורם לזה להיות קשה  למצוא את הדבר הספציפי של הטיפול המזניח בידיו של המנתח הפלסטי.   יוצא הדופן  לזה הוא במקרים של הזנחה ברורה, כמו העובדה שרופא  ניתח את חלק הגוף הלא נכון או דבר דומה לזה.

חוסר סיפוק עם התוצאות

לפי מחקר הסיפוק שנערך על ידי חברות ביטוח לרשלנות רפואית, נמצא כי מטופלי ניתוחים פלסטיים מבטאים חוסר סיפוק עם התוצאות שלהם בשלוש מתוך עשר טענות במהלך עשר שנים. עוד בעיות, כמו זיהום, מצוקה רגשית, וצלקות מעוותות נראות ב-14% מכל המקרים. טענות אלה כוללות שריפות, אסימטריה, ומוות ב-5% מהמקרים, והם לוקחים חלק גדול מהתביעות.

אמנם, רק אחת מכל שלוש תביעות על רשלנות רפואית של ניתוחים פלסטיים כוללים את האיכות של העבודה שנעשית על ידי המנתח. למעשה, הכישורים הטכניים של הרופא נראים פחות חשובים מבעיות כמו חוסר תקשורת טובה או התנהגות שקשורה למטופל.

מתי מגישים תביעת רשלנות עקב ניתוח פלסטי?

רשלנות בניתוח פלסטי

במקרים המפורטים להלן ייתכן וקיימת עילת רשלנות רפואית ויש לפנות לעורך דין מומחה בתחום על מנת לבדוק זאת:

  1. במידה ותוצאות הניתוח אינן תואמות להסברים ולהבטחות שנמסרו למנותח בטרם ביצוע ההליך.
  2. במידה ונגרם למנותח נזק מבלי שהוזהר על אפשרות כזו מראש, לרבות כווית, צלקות, אי סימטריה וקרחות
  3. במידה והסתבר למנותח בדיעבד כי לא נמסר לו מידע על אפשרויות טיפול חלופיות לניתוח והוא לא קיבל מידע עליהן.

יש לציין כי לא כל ניתוח פלסטי שלא הצליח הוא עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית אלא במקרים בהם הרופא נהג ברשלנות ועקב כך נגרם נזק למנותח.

תגנו על הזכויות שלכם

במקרים רבים,  ביצוע ניתוחים פלסטיים  פחות קשורים לשיפור קוסמטי מבחיר של אדם בריא, אלא ניתוח הכרחי לטיפל במספר בעיות, מחלות, או סיבוכים אחרים. אמנם, אם אתם מרגישים שנפלתם קורבן לרשלנות רפואית בניתוח פלסטי, ייתכן שאתם זכאים לפיצויים.

אם אתם חושדים ברשלנות רפואית, אתם צריכים ליצור קשר עם עורך דין מנוסה לסקירה מקיפה של המקרה שלכם. עורך דין עם ניסיון אמיתי בהגשת תביעות רשלנות נגד אנשי רפואה במקרים של רשלנות בניתוח פלסטי, יוכל לזהות האם המקרה שלכם הוא אכן מקרה של רשלנות רפואית או לא בהתבסס על חוות דעת מקצועיות.

אולי יעניין אותך גם

רשלנות רפואית בשאיבת שומן והסיכונים הכרוכים בזה

רשלנות רפואית בניתוח לשאיבת שומן שאיבת שומן תמיד נחשבה בחוגים רפואיים להיות  אחת הצורות המסוכנות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים * 

שלח
close-link