בית / רשלנות רפואית בלידה
רשלנות בלידה

רשלנות רפואית בלידה

מהי למעשה רשלנות רפואית בלידה?

רשלנות רפואית יכולה להתרחש בכל אחד משלבי ההיריון והלידה. נזקים כתוצאה מרשלנות רפואית מתייחסים גם לטיפול שניתן לאם לפני הלידה,  לטכניקות הלידה ולמעקב שהתבצע לאחר מכן בילוד וביולדת.

 

רשלנות רפואית המובילה לטרגדיה בלידה

כל אם ואב שחוו הריון ולידה יודעים שהם לא תמיד ורודים ומושלמים "כמו בסרטים". הגוף אומנם חכם מאוד והטכנולוגיה בשירות האדם תרמה לא מעט לצמצום טרגדיות אבל באותו אופן, התערבות רפואית גם יכולה לגרום להן. אין לתאר את מפח הנפש והייסורים שעלולים לעבור הורים וילודים בעקבות רשלנות רפואית. תוצאות עגומות וטרגיות כאובות וקשות שבעתיים כאשר כולם יודעים שהיה ניתן להמנע מהן עם קצת יותר רגישות לסימפטומים שונים שמופיעים במהלך הלידה.

כידוע, בתי החולים וחדרי הלידה בפרט עמוסים במשימות רבות בכל דקה נתונה. כתוצאה מכך, תוך כדי מתן טיפול רפואי, לא תמיד הצוות המטפל מתפנה לתת את מלוא תשומת הלב לחולה וכך, סימנים ברורים וידועים של מצוקה ליולדת או לעובר כגון דופק נמוך ודימומים, עלולים לעלות בחיי אדם.

 

טכניקות לידה הגורמות לנזק לעובר וליולדת

תהליך הלידה מורכב משלבים רבים, בכל אחד מהם יכולה להתרחש תקלה. לכן, תהליכי הלידה רשלנות בלידהכוללים טכניקות שונות וטיפולים אולם טכניקות כאלו ואחרות, כגון לידת ואקום, לחיצות וכדומה גם עלולות לגרום לנזקים, כתוצאה מטעויות בביצוען. בנוסף לאלו, ישנן פעולות אלמנטאריות שחייבות להתבצע, כגון ניקוי הרחם מכל שאריות השלייה לאחר יציאת העובר. אי ביצוע ההנחיות והשארת שאריות שלייה, יכולים לגרום לסיבוכים רבים ובסופו של יום לנזק בלתי הפיך ליולדת. טעויות אלו, שנגרמו כתוצאה מביצוע פעולות באופן לא זהיר ולא סביר, היו ניתנות למניעה והן בגדר רשלנות רפואית. הדברים נכונים על אחת כמה וכמה כאשר מתבצעת התערבות רפואית במצבים לא טבעיים, כגון הפלה מלאכותית, המצריכה שימוש בטכניקות מיוחדות. רשלנות בביצוע כל אחד מההליכים עלול לגרום לנזק ממשי ליולדת, הן פיזי והן נפשי, לרבות האפשרות להיכנס להריון וללדת בעתיד.

 

תביעות בגין רשלנות רפואית במהלך לידה

תביעות רשלנות בגין רשלנות רפואית במהלך הלידה, מתייחסות להחלטות ולשיקולים שהובילו לביצוע תהליך או יישום טכניקה כזו או אחרת ביולדת ובעובר, לרבות תהליכי המתקיימים לפני ואחרי הלידה עצמה. התביעות כמובן נבדלות באופיין והן נקודתיות, בהתאם לאופן הלידה, כגון לידות עכוז ועד לניתוחים קיסריים. התביעות מתייחסות גם למעקב ולטיפול הניתן לילוד ולאם לאחר הלידה.

 

ככלל, תביעות רשלנות רפואית בגין לידה שמתקבלות על ידי בית המשפט, יכולות להגיע לפיצויים בסכומים גבוהים מאוד, כאשר יש להבחין בין תביעות בגין מהלך ההיריון ובמהלך הלידה וכן, בטווח ומידת הנזק שנגרמו לילוד או לאימו.

 

מקרים שכיחים היכולים לגרום לרשלנות רפואית בלידה

  • בעיות עובריות במהלך הלידה או או בתרם הלידה שלא אובחנו במוניטור.
  • שיקול לקוי מצד הצוות הרפואי שלא לבצע ניתוח קיסרי.
  •  הרופא לא היה נוכח כאשר היה צורך בכך.
  • לידת מלקחיים או לידת וואקום רשלנית.
  • בדיקות רלבנטיות שלא בוצעו בזמן עקב חוסר הפנייה מצד הגורמים.
  • זירוז או עיכוב לידה אשר גרמו לרשלנות רפואית.
  • פענוח לא נכון של הבדיקות המקדימות או אבחון לקוי.

 

לאילו היבטים מתייחסות תביעות רשלנות רפואית בלידה?

תחום תביעות הרשלנות הרפואית בלידה הוא רחב וכולל את התהליכים המקדימים ללידה ואת אלו שאחריה, לרבות מתן טיפול לעובר ולילוד. תביעות כאמור מתייחסות, בין היתר לשלבי הכניסה להיריון במידה והתרחשו תהליכי פריון והפריה. לאחר מכן מתייחסות התביעות לטיפול הניתן במשך ההיריון עצמו ובמהלך הלידה. לידה כידוע, לא מסתיימת ביציאת הילוד לאוויר העולם אלא נמשכת במתן טיפול לאם היולדת ומעקב רפואי אחריה ואחרי הילוד. בתי המשפט לא מגלים סלחנות למקרים של רשלנות רפואית בתהליכים אלו, מן הסיבה הברורה שהם עלולים להיגמר בטרגדיה נוראית, נזקים קשים וסבל למשך חיים שלמים.

 

ממצאים ראשונים בקבלה

הצוות המקבל את פני היולדת בחדרי בית החולים, עורך סדרת בדיקות מקיפה ואיננו מסתמך רק על כרטיס המעקב או הדיווח הרפואי שנמסר לה על ידי הרופא המטפל במהלך ההיריון. הבדיקות שערכה עד כה, יכולות להיות לא רלבנטיות למצב שבו הגיעה ולכן היא תידרש לעבור בדיקות דם, לאיתור סוכר למשל, בדיקות שתן וכדומה. בנוסף, על הצוות הרפואי לבצע סדרת בדיקות הכנה, כולל בדיקה וגינאלית לאם ובדיקות מוניטור, דופק ואולטרסאונד לעובר, על מנת לוודא שהכל תקין וערוך לשלב הלידה. כל אחת מתוצאות חריגות בבדיקות אלו, יכולה להעיד על בעיה מיידית או כזו שעלולה להופיע בהמשך ולכן, על הצוות הרפואי להתייחס במלוא תשומת הלב לנתונים המתקבלים בבדיקות. כתוצאה מהבדיקות יכולה למשל, להתקבל החלטה לבצע ניתוח קיסרי ולמנוע בכך סכנה לעובר ולאם. רשלנות רפואית במהלך  לידה תחשב ככזו, בין היתר, במידה והצוות הרפואי לא ביצע את הבדיקות והנדרשות או ביצע אך לא התייחס לתוצאות ולסימני אזהרה שעלו מהן.

ניהול וביצוע רפואי במהלך הלידה

כל רגע בלידה הוא קריטי וכל מידע שהיה קיים עם הקבלה לבית החולים, יכול להשתנות במהלך הלידה עצמה. כמו כן, נוספים פרמטרים חשובים לכלל הנתונים הקיימים, כאשר כל אחד מהם מצריך תשומת לב יתרה. טעות של הצוות הרפואי וניתוח שגוי של הנתונים יכול לעלות ליולדת ולעובר בחייהם ולא פחות טראגי מכך, לגרום לנזקים קשים ביותר. במידה והצוות הרפואי איננו בטוח באשר לקבלת החלטות, חובה עליו להתייעץ עם מומחים בכירים, לשתף את היולדת בתהליך הממצאים, ההמלצות וקבלת ההחלטות ולהסביר לה את המשמעות והסיכונים הקיימים בכל טיפול שיינתן. מקרים שבהם לא בוצע כל האמור, ייחשבו לרשלנות רפואית במהלך לידה.

 

יציאת הילוד לאוויר העולםלידה

אחד השלבים שבו נגרמים הנזקים הקשים ביותר כתוצאה מרשלנות רפואית הוא שלב יציאת הילוד לאוויר העולם. הרגע שבו כולם מחכים לבכי שיבקע החוצה וייתן סימן ראשון לחיים חדשים. הרגע הזה יכול להפוך לסיוט בשנייה אחת קריטית בעקבות קבלת החלטה שגויה מצד הצוות הרפואי. בית המשפט לא מתייחס בסובלנות והבנה למקרים כאמור ונוטה לקבל תביעות רשלנות רפואית שהתרחשה בשלב סיום הלידה. בין היתר, כי הנזקים לילוד העלולים להגרם כתוצאה מכך יכולים ללוות אותו ואת בני משפחתו לחיים שלמים, למשל במקרים של מומים שניתן היה למנוע על ידי ביצוע ניתוח קיסרי. הפיצוי הכספי, כפי שיקבע על יד בית המשפט, יושט על המוסד הרפואי שבו התרחשה הלידה.

 

 מקצועיות הצוות הרפואי

בית המשפט רואה בחומרה גם פעולות הנוגעות למיומנות הצוות הרפואי בתהליכי לידה. במידה והצוות הרפואי שיטפל ביולדת גילה חוסר מיומנות וחוסר זהירות, אשר כתוצאה מהם נגרמו נזקים קשים, קיימת סבירות גבוהה שהתביעה תתקבל.  למה הכוונה? למשל לטרגדיות שהתרחשו בעת לידת ואקום, כתוצאה מחוסר זהירות ומיומנות של הצוות הרפואי, לרבות גרימת נזקים מוחיים לתינוק, כמו גם מפגיעות פרע כתף בעצבים ובשלמות תפקודו הפיזי של הילוד במהלך לידה רגילה, כתוצאה ממשיכה חזקה למשל. חוסר מיומנות כאמור, שהובילה לפגיעה בילוד או ביולדת, מוגדרים כרשלנות רפואית בעת הלידה ומחויבים לרוב בפיצוי כספי.

 

העילות להגשת תביעות רשלנות רפואית בלידה

רשלנות רפואית בלידה כוללת את כל תהליכי הטיפולים הנדרשים משלב ההפריה, דרך ההיריון, הלידה ואחריה. בכל אחד מתהליכי אלו נדרש הצוות הרפואי להקדיש את מלוא תשומת הלב לסימפטומים חריגים, כגון דימומים במהלך היריון, התעלמות מתלונות האם והעדר ביצוע בדיקות לבדיקתן, התערבויות במניעת לידה מוקדמת או לחילופין זירוז הלידה וכן הלאה. רשלנות רפואית יכולה להתרחש גם במהלך הלידה במידה ולא בוצעו נדרשות, כגון בדיקת אולטרסאונד, גודל העובר ומיקומו, השארת שאריות השלייה ברחם לאחר הלידה וכדומה. ישנם מצבים טרגיים, שבהם הכל מתנהל קשורה, ההיריון עובר בשלום אולם כתוצאה מכשלים כאלו ואחרים, היולדת או העובר או שניהם יחד, נפטרים חלילה במהלך הלידה או שנגרם להם נזק לכל החיים. עם כל הכאב והצער הקיימים המצבים איומים שכאלו, צריך לפעול מיידית לבדיקת הנסיבות ולאסוף את כל החומר הרפואי, על מנת שעורך דין המתמחה ומנוסה בתביעות רשלנות רפואית בלידה יוכל לבצע בדיקה מעמיקה, בעקבותיה יוחלט האם  קיימת עילה להגשת תביעה לבית המשפט.

 

אילו מקרים מהווים עילה לתביעה?

הסיבות רבות ואפשר למנות את המרכזיות שבהן, שכבר נידונו בעבר בתביעות רשלנות רפואית בלידה שהוגשו לבית המשפט. ראשית, אין לזלזל ביחס שמעניק הצוות המטפל למטופליו או במקרה של תביעות רשלנות, חוסר יחס. אחת העילות להגשת תביעה היא חוסר תשומת לב של הצוות המטפל לעבר הרפואי של היולדת, לרבות גורמים שאמורים להדליק נורה אדומה לכל מטפל רפואי, החל מסיכונים צפויים לאור עברה הרפואי וכלה בדיווח שמעבירה היולדת בשעת אמת על מצבה. יש לזכור שחובת הצוות המטפל לבצע את כל הבדיקות הנדרשות בשלב שבו היולדת עוברת תהליכי קבלה לבית החולים ומיון יולדות.

במידה והן לא בוצעו או בוצעו אך לא זכו לכל התייחסות או זכו להתייחסות וטיפול שאינם מתאימים והתנהלות זו פגעה בשלומה, הרי שקיימת עילה לתביעת רשלנות רפואית בלידה. מקרים כאמור יכולים למשל, לגרום לעובר להגיע למצוקה וליולדת לחדר הניתוחים.  רשלנות רפואית בלידה, שכבר נידונה בבתי המשפט, כוללת גם החלטות שגויות כתוצאה מרשלנות קריאת תוצאות הבדיקות במהלך הלידה, אשר גרמו לאבחנה מוטעית על מצב היולדת והעובר, כגון העדר אבחנת אספיקציה (מחסור בחמצן) או מצוקה עוברית אחרת. במקרים כאלו, על הצוות הרפואי לפעול מיידית ליילוד העובר וכל איחור בביצוע פעולה זו, יכול להוות רשלנות רפואית.

מעבר לכך, גם אם הלידה התרחשה כסדרה, רשלנות יכולה להופיע בשלב סיום הלידה ויציאת העובר לעולם, במידה ושיטת היילוד שנבחרה היתה שגויה, כדוגמת ביצוע לידה וגינאלית במקום ניתוח קיסרי או לידה מכשירנית במקום קיסרית. רשלנות בעת תהליכי הלידה יכולה להיגרם בכל אחת משיטות הלידה, כגון ביצוע ואקום או לידת מלקחיים, שבמהלכה היתה רשלנות רפואית.  בכלל זאת גם רשלנות שהביאה לבחירה בשיטת לידה כזו או אחרת, כגון טעות רשלנית בקביעת גיל ומשקל העובר, אשר יכולה להוות עילה לתביעה.  כידוע, בכל דילמה או בעיה חובה על הצוות הרפואי להתייעץ עם מומחים ובכירים והעדר התייעצות כאמור היא עילה לתביעת רשלנות בפני עצמה. גורמים נוספים אשר נידונו בבתי המשפט במסגרת תביעות רשלנות רפואית בלידה, נגעו לנזקים כגון שיתוק מוחין, רשלנות בביצוע המעקבים הנדרשים בכל שלבי הלידה ומהלכם, רשלנות בביצוע הרדמה ועד לאי שיתופה של היולדת בתהליכי קבלת החלטות וקבלת הסכמתה, לרבות החובה לתת לה  את ההסברים על הסיכונים מול הסיכויים ועוד.

 

כיצד מתייחס המחוקק להתיישנות בתביעות רשלנות רפואית בלידה?

מרבית התביעות בארץ מוגבלות לתקופה מסוימת, לרוב של שבע שנים, ממועד העילה שגרמה להגשתן. אולם כאן ראה המחוקק צורך לאפשר טווח שנים ארוך בהרבה, זאת מאחר ונזקי רשלנות רפואית במהלך לידה עלולים להיגרם לילוד עצמו וכל עוד הוא קטין על פי חוק, אין באפשרותו להגן על עצמו ולתבוע את האשמים לכאורה לדין. על כן, חוק ההתיישנות בתביעות כאמור קובע כי תקופת ההתיישנות תחל אך ורק בהגיעו של היילוד לגיל 18 ובמשך שבע שנים לאחר מכן. בהתאם, ילוד שנגרם לו נזק מרשלנות רפואית בלידה, יכול להגיש תביעה לבית המשפט עד הגיעו לגיל 25.

 

פיצויים בגין רשלנות רפואית בלידה

להבדיל מתיקים אזרחיים רבים, במקרים של רשלנות רפואית בלידה, נפסקו סכומי פיצויים גבוהים מהרגיל. גובה הפיצויים מחושב, בין היתר, על פי תוחלת החיים של הנפגעים ומשך השנים שבהן סבלו מהנזקים. כך למשך, נזקים אשר גרמו לשיתוק יחושבו למשך חיים שלמים, גם אם הדבר אומר פיצוי של מיליוני שקלים. במקרים רבים, בכדי להימנע מתשלום פיצויים בסכומים אלו, מעדיפות חברות הביטוח של המוסדות הרפואיים להגיע להסדרי פשרה עם התובעים.

כיצד יש לפעול בכדי למצות את הדין?

אנשים שנפגעו כתוצאה מרשלנות רפואית בלידה זכאים על פי דין להגיש תביעה לבית המשפט, שם יתבררו טענותיהם. במסגרת התביעה יש לרשום את סכום הפיצוי הנדרש בגין הנזקים ולרוב, כאמור, בתי המשפט מתייחסים במלוא החומרה למקרים של רשלנות רפואית בלידה. הפיצויים הנפסקים לטובת התובעים, כוללים לא רק את הפיצוי על הנזק עצמו אלא גם נזקים כלכליים ונפשיים שנגרמו כתוצאה מכך. על מנת למצות את הדין ולהגדיל את סיכוי הזכייה בתביעה, יש לפנות להתייעצות אך ורק עם עורכי דין המתמחים בתחום הרשלנות הרפואית ובעלי ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית בלידה, בפרט. עורך דין מנוסה ומיומן, יפעל להשגת החומר התיעודי הרפואי, הצגת חוות דעת מרופא מומחה והגשת התביעה, לרבות ניהולה עד לסיום התהליך.

  

שלח
close-link