בית / רשלנות רפואית בהריון / תאומים זהים עם שליה אחת – רשלנות בהריון
שליה תאומים

תאומים זהים עם שליה אחת – רשלנות בהריון

תאומים זהים עם שליה אחת הסיכונים הכרוכים בכך

הריון מונוכוריאוני־ביאמניוטי הנושא תאומים זהים, מוגדר תחת הריון בסיכון, מאחר והוא עלול להתאפיין בסיבוכים. למשל, כ- 15 אחוז מההריונות מונוכוריאוני־ביאמניוטי, לוקים בסיבוך TTTS- תסמונת מעבר דם בין עוברים. מאחר ושני העוברים נמצאים באותה שלייה, המספקת דם אליהם ובחזרה, יכול להיווצר חוסר איזון בזרימת הדם האמורה, שיוביל לגדילתו של עובר אחד על חשבונו של השני. מצב זה יכול לגרם לבעיות לשני העוברים ואף להוביל לתמותה של אחד מהם. תמותה של אחד העוברים עלולה בעצמה להביא לסיבוך נוסף ולפגיעה משמעותית בעובר השני.  אלא שניתן לטפל במצב של TTTS ומכאן חשיבותו של ביצוע מעקב הדוק אחר ההיריון במרפאה להיריון בסיכון גבוה, כך שאפשר יהיה לזהות במועד מוקדם את התפתחותו של המצב ולהעניק את הטיפול הדרוש.  מעבר לכך, כאשר העוברים נמצאים באותה שליה ושק היריון, קיים חשש להסתבכות של חבלי הטבור, העלולה לגרום למותם ולכן המעקב בשליש השלישי להיריון צריך להתבצע תחת אשפוז בבית החולים. לרוב לידות בהיריון כאמור יתבצעו בין השבועות ה-32-34, במטרה למנוע את הסיבוך.

האם היולדת עם תאומים זהים נמצאת תחת סיכון מוגבר?

הסיבוכים והסיכונים המאפיינים הריונות רגילים עם עובר יחיד, קיימים גם בהיריון עם תאומים זהים אלא שבהיריון מונוכוריאוני־ביאמניוטי הם עלולים להופיע בשכיחות גבוהה. מדובר בתופעות כגון סוכרת הריונית, לחץ דם גבוה, הזדקקות לניתוח קיסרי בלידה ועד מות האם בלידה. בנוסף, קיים סיכון ללידת פגים בלידה מוקדמת ולכן, סיכויי התמותה או הנזקים בקרב היילודים גבוהים ביחס ללידות עובר יחיד.

 

סימנים לסיבוכים אפשריים בהיריון

ישנם מכלול של סימני אזהרה המעידים כי עלול להתרחש סיבוך בהיריון תאומים זהים, כגון כאשר שני העוברים נמצאים בשליה אחת ושניהם מאותו המין, כאשר חבלי הטבור הנם בעובי שונה או קיים שוני במשקל העוברים העולה על 20 אחוז. סימנים נוספים נוגעים להבדל בכמות מי השפיר כאשר שני העוברים בעלי מין זהה, לכיס שתן ריק בעובר המוגדר כ"תורם" או כאשר קיים חשש לאי ספיקת לב של העובר ה"מקבל". לרוב, סימנים אלו נראים אחרי השבוע ה-13, כלומר עד לשלב הטרימסטר השני. על מנת לאבחן סיבוכים בשלבי התפתחות ההיריון, לדווח להורים ולטפל בהם, יש לעקוב אחר משקל העוברים, כמות המים בשקים, פערי גדילה, נפחי שלפוחיות השתן של העוברים, גודל לב העובר וזרימות בכלי הדם שבחבל הטבור.

 

תאומים עם שליה אחת – מתי יוחלט לבצע ניתוח קיסרי?

רק לאחר בחינת הממצאים ופענוח מעמיק, יוחלט בדבר שיטת הלידה. בין היתר, ייבחנו שיקולים כגון מספר העוברים, הגודל והמשקל המוערכים, היחס הקיים ביניהם, תנוחתם ברחם האם, ועוד. כך למשל, במידה והעובר הראשון לצאת לאוויר העולם נמצא במצג ראש, גדל הסיכוי שתתבצע לידה וגינאלית טבעית. לעומת זאת, מצג עכוז של עובר שעתיד לצאת ראשון, עלול להוביל להחלטה לבצע לידת ניתוח קיסרי. הדבר נכון גם במקרים של לידה שלישית ויותר.

 

מה קורה במידה והתגלה סיבוך משמעותי?

במידה ואחד העוברים סובל או עלול להוביל לסיבוכים של העובר השני, עולות שאלות קשות, כגון המתה סלקטיבית של העובר הסובל, תוך סיכון העובר הבריא וכן, באיזו שיטה יש לבצע את ההמתה, באמצעות שאיבה או צריבה. את ההחלטה הסופית תקבל האם הנושאת את העוברים אולם על מנת לאפשר לה לקבל החלטה כה קשה, חובה על הצוות הרפואי והרופאים המטפלים למסור לאם את כל המידע הנחוץ, לרבות המשמעויות, הסיכונים וההשלכות הקיימות בכל אחת מהבחירות שתתקבלנה. במידה והחלטת האם בסופו של דבר הובילה לטרגדיה או תוצאה הרת גורל, יש לבחון האם מדובר ברשלנות רפואית ומה היו האפשרויות שהוצעו לאם בכל שלב. תיעוד בתיק הרפואי הינו מהותי, על מנת לוודא שהאם אכן קיבלה מידע מדוייק ומלא, בטרם קיבלה את החלטתה.

אולי יעניין אותך גם

איקס שביר רשלנות רפואית

תסמונת איקס שביר, רשלנות רפואית באבחון במהלך ההריון

תוכן העניינים1 תסמונת איקס שביר2 האם ניתן לאבחן ,תסמונת  X שביר?3 רשלנות בבחינת היסטוריה רפואית4 …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים * 

שלח
close-link