בית / רשלנות רפואית בהריון / רשלנות רפואית בלידה לאחר הריון בסיכון
הריון בסיכון

רשלנות רפואית בלידה לאחר הריון בסיכון

הריון יוגדר כהריון בסיכון גבוה, כאשר מתעורר חשד לקיומו של סיכון יתר לאשה ולעובר, כתוצאה מההיסטוריה הרפואית של האם, גורמי סיכון משפחתיים, קרבת משפחה בין האם והאב, גורמים סביבתיים וכדומה.  גורמי סיכון יכולים להתפתח ולהופיע בזמן ההיריון עצמו, ללא ידיעה, סיבה או הערכה אפשרית מראש.

הריון בסיכון גבוה

גורמים להיריון בסיכון גבוה

היריון בסיכון יכול להיות בעל קשר ישיר לגורמים שונים שמקורם באם. למשל, במידה והאם הנה מעל גיל 35 או מתחת לגיל 18, אם היא היתה חולה במחלות כרוניות, כגון סוכרת נעורים, יתר לחץ דם, אפילפסיה, מחלות כלי דם ולב, אי ספיקה כלייתית וכדומה או אם יש לה עבר של הפלות חוזרות, זיהומים, רעלת היריון, סוכרת הריונית, הריון רב עוברי, וכדומה. הריון בסיכון גבוה מחייב את האשה לעבור בדיקות מעקב הדוקות, האופייניות למצב ספציפי זה, אשר לרוב לא נדרשות בהיריון רגיל.

 

הוכחת רשלנות רפואית בהיריון בסיכון

ראשית, יש להתחיל בבחינת הרשומות והתיעוד הרפואי הרלבנטי, במטרה להוכיח קשר סיבתי בין הנזק שנגרם ליילוד או לאם כתוצאה מרשלנות רפואית בהיריון. על ההוכחה להתבסס על חוות דעת רפואית של רופא מומחה, שתוגש לבית המשפט. תביעות כאמור ידונו ברשלנות כתוצאה מהעדר ביצוע בדיקות מעקב נדרשות להיריון בסיכון, פענוח לקוי של בדיקות שכן בוצעו, תקלות בהעברת מידע בין הרופאים המטפלים במהלך ההיריון והלידה, העדר הסברים להורים אודות סיכוני ההיריון והפרת חובת הסכמה מדעת, ועוד. בית המשפט מצפה מהצוות הרפואי לנקוט בכל אמצעי הזהירות הנדרשים במצבים של היריון בסיכון, ורואה בחומרה טיפול לקוי בהריונות שהוגדרו "כהריון בסיכון".

 

פיצויים בתביעות רשלנות רפואית בהיריון בסיכון גבוה

הדיון המשפטי בגין פיצויים מתנהל בנפרד מדיון החבות. הדיון בפיצויים יתקיים רק אם בית המשפט מצא כי הרופאים נהגו ברשלנות רפואית. הדיון בגובה הפיצויים יתנהל על פי נזקים שהוכח כי נגרמו להורים וליילוד בהסתמך על חוות דעת רפואית ומסמכים המעידים על הוצאות שנגרמו להורים כתוצאה מטיפול בילד. במידה ונגרמו לילד נזקים בלתי הפוכים, ישוקללו בגובה שיפסק גם אובדן השתכרות בשנים האבודות, קיצור תוחלת חיים, סבל וכאב וכדומה. אחת העילות המרכזיות בתביעות כאמור היא כי הממצאים היו צריכים להוביל לביצוע הפלה יזומה ועל כן, בוצעה הולדה בעוולה. במהלך הדיון ייבחן בית המשפט את טענות הצדדים, ובתוך כך האם הצוות הרפואי נהג לפי הפרקטיקה הרפואית המקובלת, האם ניתן היה לאבחן את המומים בהיריון ואם, במידה והיה בפני ההורים את המידע הנחוץ, הם היו בוחרים בהפסקת ההיריון.

אולי יעניין אותך גם

איקס שביר רשלנות רפואית

תסמונת איקס שביר, רשלנות רפואית באבחון במהלך ההריון

תוכן העניינים1 תסמונת איקס שביר2 האם ניתן לאבחן ,תסמונת  X שביר?3 רשלנות בבחינת היסטוריה רפואית4 …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים * 

שלח
close-link