בית / רשלנות רפואית בהריון / רשלנות רפואית בייעוץ גנטי
ייעוץ גנטי

רשלנות רפואית בייעוץ גנטי

ביצוע ייעוץ גנטירשלנות רפואית בייעוץ גנטי

ייעוץ גנטי, נועד להעריך את הסיכון של היילודים ללקות במחלות גנטיות. בעקבותיו ניתן להחליט באילו דרכים יש לנקוט למניעת המחלה וכן, לרמת הסיכון וההסתייגויות. לרוב, ההפניה לביצוע בדיקות גנטיות נובעת מקיומן של מחלות כאמור במשפחה של אחד ההורים או שניהם או כתוצאה מבדיקות מעקב חריגות, לרבות בדיקות הדמיה ומעבדה. מצב נוסף, שבו לרוב יופנו ההורים לביצוע ייעוץ גנטי, נעוץ בהורים עצמם ובעליית הסיכון למום או מחלה גנטית בקרב היילודים. את הייעוץ הגנטי מבצעים רופא גנטיקאי, גנטיקאי קליני, יועץ גנטי או רופא מומחה בתחום מומחיותו. בהמשך נרחיב על רשלנות רפואית בייעוץ גנטי שיכולה להתרחש עקב מספר גורמים.

 

חשיבותו של הייעוץ הגנטי

ייעוץ גנטי הוא מונח המתייחס לאבחון, מעקב, טיפול מניעתי ומתמשך במחלות גנטיות, והוא ניתן באמצעות מכונים או קופות החולים, על ידי צוות רופאים או יועצים גנטיים. תפקידם של המכונים הגנטיים הוא לאתר מחלות גנטיות הנמצאות באוכלוסייה או באנשים פרטים ולפעול לאבחון מחלות ומומים משפחתיים או כאלו שהתגלו בהיריון.  אבחון בקרב האוכלוסייה הכללית מאפשר למנוע מומים והוא כולל בדיקות סקר ביוכימי בדם וסקר מולקולארי וביוכימי של נשאי גנים נפוצים, כגון טיי זקס ותסמונת איקס שביר. ייעוץ גנטי ניתן גם לפני ההיריון וגם במהלכו ואף לאחריו, במידה וההיריון הסתיים באופן לא תקין.

 

כיצד מתבצע אבחון גנטי?

האבחון הגנטי מבוסס על רקע משפחתי ותורשתי, עבר רפואי של המטופל והיסטוריה מילדותית קודמת. במידה וקיימת בעיה גנטית כלשהי, הרי שהאבחון שואף לספק מידע רפואי וכן, המלצות להורים. לאחר האבחון ייתכן כי ההורים יתבקשו להיות בהמשך מעקב ולבצע בדיקות נוספות. עליהם לקבל את מלוא המידע, הפרטים וההסברים אודות הסיכונים הכרוכים בלידת ילד בעל מום או מחלה גנטית וכן, מידע אודות הבדיקות האפשריות והסיכונים בכל בדיקה כאמור.

 

מתי מומלץ להגיע לייעוץ גנטי?

בראש הרשימה נמצאים בני זוג בסיכון, בשל מחלה מוכרת בקרב אחד מהם או בני משפחתו. הטכנולוגיה והרפואה המתקדמת מאפשרים לזהות כיום כמעט כל מום ולמנוע את חזרתו בלידה ילד חולה, במיוחד אם קיים רקע משפחתי. באותו אופן, בני זוג אשר בעבר ילדו או נשאו עובר עם מום מולד או מחלה גנטית, יוכלו למנוע זאת על ידי ייעוץ גנטי מוקדם. סיבה נוספת לפנות לייעוץ גנטי היא במקרים של אי פוריות. היועץ הגנטי יכול לאבחן האם הבעיה קשורה לסיבות גנטיות, כגון זרע מועט, אי ספיקה שחלתית, בלות מוקדמת, הפלות וכישלונות חוזרים של הפריה חוץ גופנית וכדומה, כמו גם בקרב בני זוג שסבלו משתי הפלות טבעיות בשלבים מוקדמים ואשר קיים ביניהם קשר דם.  בנוסף לכך, ייעוץ גנטי ניתן עקב בדיקות חריגות במהלך ההיריון, כגון חריגה בממצאי אולטרסאונד, סקר ביוכימי, בדיקת מי שפיר או סיסי השלייה, סקר מחלות תורשתיות או ממצאים שהעלו ראיות כי ההורים נשאים של מחלות גנטיות. לעיתים אין צורך בסיבה מיוחדת והייעוץ הגנטי ניתן כתוצאה מרצון ההורים לקבל הכוונה לבדיקות גנטיות. סיבות נוספות נפוצות לפנייה לייעוץ גנטי הם חשיפה לזיהומים וירליים ותרופות במהלך ההיריון או הפנייה לבדיקות מי שפיר או סיסי השלייה מאחר והאם עברה את גיל 35.

 

חובת זהירות הרופאים בייעוץ גנטי

חובת הזהירות חלה עוד טרם ההיריון עצמו, במהלך פגישת ייעוץ, במטרה לזהות מראש את הגורמים המהווים סיכון וטמונים בחריגות כרוזומליות בעובר. בשלב הזה מתבסס הייעוץ הגנטי על ראיון עם בני הזוג ומיפוי גורמי הסיכון, בהסתמך על קרבה משפחתית, בעיות גנטיות או שכליות בקרב בני משפחתם, מומים קיימים אצל המשפחה הרחבה, מצב רפואי של ההורים, תרופות שנוטלת האשה וכדומה. כל טעות רשלנית בייעוץ גנטי בשלב הטרום הריוני עלולה להיות עילה לתביעת רשלנות רפואית. החובה החלה על גם על רופא הנשים, כגורם המוסמך להפנות את ההורים לקבלת ייעוץ גנטי, בטרם או עם היוודע ההיריון ובמהלכו, במיוחד אם הוא מזהה ממצאים המעוררים חשד. חובתם של היועצים הגנטיים לא מסתיימת בהערכה ראשונית אלא בהמשך ייעוץ, במידה ומתגלה חשד למחלה גנטית או מום במהלך ההיריון, למשל, במסגרת בדיקות האולטרסאונד. כך למשל, גם אם כל הבדיקות שביצעו יועצים גנטיים היו תקינות, לרבות בדיקות כרומוזומים ואיתור מומים, היו תקינות, חלה חובה על היועצים הגנטיים להציג מידע מפורט בפני בני הזוג, כולל במידה וזוהו מומים המהווים חלק מסינדרום גנטי ללא שם. המטרה היא לאפשר להורים להחליט האם הם מעוניינים להמשיך את ההיריון או להפסיקו. חובת הזהירות חלה גם על המעבדות וגם על הגנטיקאים, והם נדרשים לגלות מיומנות וביצוע פעולות ובדיקות על פי הפרקטיקה ואמות המידה הנהוגות. רשלנות רפואית תתרחש, לשם הדוגמא, כאשר חלה טעות הפענוח בדיקות מי שפיר לזיהוי כרומוזומים לתסמונת דאון על ידי המעבדה והיילוד נולד עם תסמונת דאון, על אף שבעת פענוח הממצאים דווח כי הכל תקין.

רשלנות רפואית בייעוץ גנטי

במידה וחלה רשלנות רפואית בייעוץ גנטי, היא עלולה להוביל ללידתו של תינוק בעל מומים קשים, דבר שהיה ניתן למנוע אם הייעוץ הגנטי היה ניתן כראוי. כמובן שהייעוץ הגנטי הינו בעלת חשיבות עבור כל בני זוג המבקשים להיכנס להיריון וללדת ילדים אולם הוא מקבל חשיבות יתר כאשר ידוע מראש על קיומן של מחלות גנטיות משפחתיות או במידה וכבר נולד במשפחה ילד עם מומים גופניים או שכליים. על אחת כמה וכמה חשיבותו של הייעוץ הגנטי עולה כאשר מתגלה בעיה במהלך ההיריון. במצבים אלו לרוב תידרש החלטה האם להמשיך את ההיריון או להפסיקו. סוגים שונים של רשלנות רפואית במתן ייעוץ גנטי יכולים להתרחש במקרים של אי מתן הפנייה לייעוץ גנטי בטרם ההיריון, ייעוץ רשלני או מוטעה, רשלנות בביצוע בדיקות גנטיות פולשניות, העדר אבחון של היריון בסיכון ובכך מניעת טיפול וגרימת נזק, אבחון לקוי של תוצאות הבדיקות הגנטיות\ ועוד.

הולדה בעוולה היא עילה מרכזית בגינה מוגשות תביעות רשלנות רפואית. כאשר הילוד סובל ממום גנטי קשה ישנם מקרים שבהם נאמר כי מוטב שלא היה נולד כלל. כאשר מדובר במקרים שבהם קיים חשד להולדת יילוד כאמור בגין מחלה תורשתית, אזי קיימת עילת תביעת רשלנות רפואית במידה ולא הופנתה המטופלת לקבל ייעוץ גנטי בגין מתן ייעוץ רשלני. המערכת הרפואית עצמה רואה תופעות רשלנות כאמור בחומרה רבה ואיגוד הגניקולוגים המליץ בריש גלי לכל הנשים, גם אם אינן בסיכון, לפנות לייעוץ גנטי, זאת לאחר תביעת רשלנות שבמסגרתה התברר כי רופא לא מסר מידע לאשה על בדיקה המזהה תסמונת איקס שביר.

 

מתי מוגשת תביעה בגין תביעת רשלנות?

עילת תביעה בגין רשלנות בייעוץ גנטי יכולה להתקיים כאשר לא סופק לבני הזוג מידע מקיף ומלא במהלך הייעוץ הגנטי, דוגמת התרעה על מום אפשרי או שלילת קיומו של מום אפשרי, בדיקות שניתן לבצע או אי מתן הפנייה לכלל הבדיקות המאשרות או שוללות מום כאמור. גם העדר הפנייה לייעוץ גנטי תחשב עילה להגשת תביעה.

פיצויים בגין תביעת רשלנות רפואית

תביעת רשלנות רפואית בייעוץ גנטי, מחייבת בהוכחת שלושת היסודות של עוולת הרשלנות על פי חוק, קרי, כי קיים  בוודאות נזק שניתן להוכיח אותו. במידה ועורכי הדין הצליחו להוכיח רשלנות, אזי קיימת סבירות גדולה לפסיקת פיצויים משמעותיים בגובה של עד מיליוני שקלים, זאת בהתחשב בעובדה שהתביעה עוסקת בחייו של ילד הסובל ממומים קשים.

 

גובה הפיצויים בגין רשלנות בייעוץ גנטי

גובה הפיצויים נקבע מתוך ראייה של צרכיו של הילד לטווח ארוך. מאותה סיבה יכול בית המשפט להורות להפקיד לילד את הפיצויים שנפסקו לו בתוכניות חסכון. מטרת הפיצוי הוא לסייע להורים במימון הטיפולים הנדרשים לילד, כגון טיפול סיעודי ושאר טיפולים שאינם כלולים בסל הבריאות. בית המשפט יתייחס בקביעת גובה הפיצוי גם לאובדן כושר העבודה של הילד ולחוסר היכולת שלו להשתכר במשך שנות העבודה המקובלות, כלומר בגילאים 20-67, פיצוי אשר יחושב על פי השכר הממוצע במשק.

 

אולי יעניין אותך גם

איקס שביר רשלנות רפואית

תסמונת איקס שביר, רשלנות רפואית באבחון במהלך ההריון

תוכן העניינים1 תסמונת איקס שביר2 האם ניתן לאבחן ,תסמונת  X שביר?3 רשלנות בבחינת היסטוריה רפואית4 …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים * 

שלח
close-link