בית / רשלנות רפואית בהריון / רשלנות רפואית בטיפולי פוריות
הפריה

רשלנות רפואית בטיפולי פוריות

טיפולי פוריותטיפולי פוריות

כאשר בני זוג אינם מצליחים בהשגת היריון והולדת ילדים, יתכן וקיימת בעיה רפואית בקרב אחד מהם או שניהם. לעיתים הקושי להיכנס להיריון איננו נגרם מסיבות רפואיות בלבד. כך או כך, הרצון העז והטבעי של האדם ללדת ילדים מוביל לא אחת את בני הזוג לקבלת טיפולי פוריות, המסייעים להתגבר על הגורם המונע מהם להיכנס להיריון. יש לציין כי טיפולים אלו תלויים רבות במחזור הטבעי של האשה ולא תמיד מושגות התוצאות באופן מיידי. לעיתים מדובר בזמן ארוך של טיפולים ולרוב, הן ילוו בקשיים פיזיים ורגשיים שונים, המשפיעים על בני הזוג.

רשלנות רפואית בטיפולי פוריות

רשלנות רפואית יכולה להיגרם בכל אחד משלבי הטיפול והיא איננה תופעה נדירה. בין היתר עלולה להתקיים עילת תביעת רשלנות בגין דילול עוברים רשלני, העדר קבלת הסכמה מדעת של בני הזוג לקבלת הטיפול, מתן טיפול פוריות לא מתאים ושגוי, מעקב היריון רשלני, אי מסירת מידע בדבר טיפולים חלופיים ועוד. כמובן שלא כל כישלון של טיפולי פוריות הינו בגדר רשלנות רפואית וחרף הרפואה המתקדמת, לא ניתן להגיע למאה אחוזי הצלחה במתן טיפולי פוריות. יחד עם זאת, תביעות רשלנות רפואית מוגשות כאשר הטיפול לא הצליח כתוצאה מרשלנות, כך לטענת התובעים. עילות נפוצות להגשת תביעות רשלנות הנם בגין נזקים שנגרמו כתוצאה ממינונים שגויים של זריקות הורמונאליות, טיפול לקוי בביציות מופרות, מעקב רשלני אחר הריון בסיכון גבוה, ביצוע הליכים רשלניים לאחר ההפריה, עיכוב במתן המלצה לגבי טכניקת הטיפול, וכדומה.

הוכחת גרימת נזק ברשלנות 

על מנת להוכיח רשלנות רפואית יש למצוא ראיות מוצקות, עובדתיות ומשפטיות, לקיומו של קשר סיבתי בין הנזק שנגרם למטופלים לבין ההתרשלות, כגון ביצוע שיטתי של טכניקה ספציפית שאיננה מצליחה, מבלי לשקול לנסות ולשנות אותה ותוך הסבת נזק בלתי הפיך ופגיעה בסיכוים האשה להיכנס להיריון בעתיד. במסגרת התביעה מתבצעת פנייה למומחה רפואי מתחום הגניקולוגיה והפוריות ועליו לבחון את התנהלות הרופאים, לנתח את הרשומות ולקבוע בחוות דעת מקצועי באם הופרה חובת הזהירות של הרופאים המטפלים כלפי המטופלים. בית המשפט ייבחן את חובת הזהירות במבחן הרופא הסביר ובהשוואה לפרקטיקה הנהוגה ברפואה במקרים דומים. יש לקחת בחשבון שבמסגרת ניהול התביעה תעמוד גם התנהלות בני הזוג למבחן והאופן והמידה שבהם היו מעורבים בתהליך הרפואי. לכן, יש לפנות לעורך דין מומחה לנזקי גוף לבדיקה משותפת של המקרה המדובר. עורך הדין יתייחס להיבטים משפטיים וכן, יוכל להשוות את המקרים לתיקים דומים שכבר נידונו והוכרעו בבית המשפט.

 

האם נקבעים פיצויים בתביעות רשלנות רפואית?

פיצויים בתביעות רשלנות רפואית בטיפולי פוריות משתנים ממקרה למקרה ונקבעים על פי הנזק, הכאב והסבל שנגרמו בשל הטיפולים. לעניין זה יש לבחון את אובדן הסיכוי להיכנס להיריון וללדת ילדים, אובדן ימי עבודה בגין הטיפולים, פגיעה באוטונומיה של בני הזוג בשל אי הסכמה מדעת וכדומה. יש לזכור כי העילות לתביעות שונות ממקרה למקרה, חלקן הוצגו לעיל ולכן יש לבחון כל מקרה לגופו. עורך דין המתמחה בתביעות רשלנות רפואית בטיפולי פוריות, ייבחן את כלל המידע המונח לפניו, יבצע פעולות נוספות להשלמת התמונה ויוכל לתת את חוות דעתו באשר לסיכויי הצלחתה וגובה הפיצויים האפשרי, בהסתמך על ניסיונו ופסיקות קודמות.

 

 

אולי יעניין אותך גם

Duchenne muscular dystrophy

הולדת ילוד הסובל מתסמונת דושן בעקבות רשלנות במעקב ההיריון

תוכן העניינים1  ניוון שרירים דושן ובקר2 השלכות ותוצאות המחלה3 האם ניתן לרפא את המחלה?4 האם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים * 

שלח
close-link