בית / רשלנות רפואית בהריון / רשלנות רפואית בבדיקת שקיפות עורפית
שקיפות עורפית

רשלנות רפואית בבדיקת שקיפות עורפית

ממצאי השקיפות העורפיתשקיפות עורפית של עובר

בדיקת השקיפות העורפית מתבצעת באמצעות אולטרסאונד, בין השבוע ה-11 של ההיריון לשבוע ה-13 ועוד שישה ימים והיא מודדת את קוטר הנוזל שיש לעובר בשכבת העורף. שכבת נוזל דקה זו אמורה להעלם לקראת השבוע ה-15 ולכן ממצאים המעידים על כמו קטנה של נוזל מעידים על מצב תקין של תהליך הניקוז ואילו הצטברות של נוזל בכמות גדולה יותר, מעל ל2.5 עד 3 מ"מ, עלולה להעיד על סיכויים לליקויים גנטיים, מום בליבו של העובר או מחלה כרומוזומלית כגון תסמונת דאון בקרב העובר. במידה ונמצא ממצא חריג כאמור, על הרופא המטפל להפנות את האשה לייעוץ גנטי וכן, לשקול בדיקות נוספות כגון סיסי השליה או מי שפיר.

כיצד מחשב הרופא את הממצאים?

הרופא המומחה המבצע את הבדיקה יכול לבחור בשתי שיטות, בדיקת אולטרסאונד בטני או אולטרסאונד וגינאלי. שתי הבדיקות אינן מסכנות את האם או העובר. בעת ביצוע הבדיקה, על מנת לשמור על אמינותן, ימדוד הרופא את היחס בין גודל העובר לבין קוטר הנוזל שבעורף העובר, כאשר המרחק בין קצה הראש ולעכוז העובר, CRL-Crown-rump Length, יהיה בין 45-85 מ"מ והערך יימדד בנקודה הרחבה ביותר בפס הנוזל.  את הנתונים המתקבל מזין הרופא לתוך תוכנה ייעודית, המחשבת אותם, כאשר תוצאת החישוב הסופי מספקת מידע שיכול להעיד על תסמונת דאון. הציון המשוקלל של הבדיקה כולל את ערך הפס שנמדד ואת ערך ה- CRL, והרופא ישווה אותו לסיכוי ולסיכון הכלליים הקיימים בקרב נשים באותו גיל של הנבדקת. במידה והתוצאה שווה או נמוכה מקבוצת גיל זו, הרי שממצאי הבדיקה הנם תקינים. יש לציין כי וגיל האשה. מאחר והבדיקה מתבצעת בשלב מוקדם של ההיריון אזי במידה והממצאים מעידים על ליקוי או פגם יהיה ניתן לבצע  הפסקת היריון מוקדמת על ידי גרידה ולא על ידי לידה מוקדמת. הבדיקה מומלצת במצבים של הריונות מרובי עוברים, זאת מכיוון שבדיקת החלבון העוברי, המכונה התבחין המשולש, איננה נחשבת לאמינה.

האם העדר הפנייה לבדיקת שקיפות הורפית היא רשלנות רפואית?

במשך שנים רבות נוהגים הרופאים והמוסד הרפואי להמליץ לשנים על ביצוע הבדיקה, תוך מתן הסבר על חשיבותה ומטרתה אולם ביצוע הבדיקה איננו חובה ולפיכך, ההחלטה האם לבצע אותה תלויה באשה ההרה. עילה לתביעת רשלנות רפואית תתקיים כאשר לאשה ההרה כלל לא נמסר מידע על האפשרות לביצוע בדיקת שקיפות עורפית. נושא דומה כבר הגיע לפתחו של בית המשפט העליון שפסק בתביעת רשלנות רפואית בגין נזק שנגרם לתינוק שנולד עם בעיות בריאות, נשימה וללא כף יד ימין. במקרה האמור היה מדובר בבדיקת סקירת מערכות אולם אפשר ללמוד ממנו על עמדת בית המשפט באשר לביצוע בדיקות דומות.

 

מתי קיים חשש לרשלנות רפואית באבחון שקיפות עורפית?

במהלך בדיקת השקיפות העורפית עלולה להתרחש רשלנות באבחון תסמונות כרומוזומליות, זאת במידה והבדיקה בוצעה שלא כראוי. כתוצאה מכך עלול להיוולד תינוק עם תסמונות כאמור, בעוד אבחון נכון ובמועד מוקדם היה יכול למנוע מצב זה. כאשר מדובר בבדיקת שקיפות עורפית, רשלנות רפואית תחשב לא רק באבחון אלא גם בביצוע בדיקה באופן לא ממצא ושלם, שלא העלתה חשד לפגמים קיימים. כמו כן, ככל שהדבר נוגע ליידוע האשה ההרה בדבר האפשרות לבדוק תסמונות כרומוזומליות באמצעות שקיפות עורפית,  במידה ולא נמסר לה מידע בנושא והיא לא הופנתה במועד לביצוע הבדיקה, הרי שתייתכן רשלנות רפואית. רשלנות רפואית יכולה להיגרם על ידי הרופא המטפל שמבצע את מעקב ההיריון ופענוח הבדיקות אולם לעיתים מדובר ברופאים שונים, למשל כאשר האשה בוחרת או נשלחת לבצע את הבדיקה אצל רופא אחר. במקרים אלו, הרשלנות הרפואית תחול על הרופא שביצע את הבדיקה והפענוח בפועל.

 

מבחן "הרופא הסביר" בתביעות רשלנות רפואית

בית המשפט בבואו לדון בתביעות רשלנות רפואית, ידון בין היתר במבחן "הרופא הסביר", כלומר האם רופאים מקצועיים ומנוסים נוספים, היו נוהגים באותו אופן כפי שנהג הרופא המטפל והאם הרופא הטפל נהג ופעל בבדיקה בהתאם לסטנדרטים המקובלים והידועים לרפואה באותו תחום. בכל מקרה, תביעות רשלנות רפואית בגין שקיפות עורפית הן מורכבות ועל התובעים להוכיח את הנזק שנגרם להם ולילוד בגין הולדת ילד בעל מום וכי קיים קשר סיבתי בין הנזק שנגרם לבין רשלנות הרופאים. מסיבה זאת ואחרות, יש לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מעורך דין מומחה לתביעות רשלנות רפואית. עורך הדין יבדוק האם במקרה המדובר קיימת עילה להגשת התביעה ויספק מידע מקיף על חוות דעת רפואית ושאר מרכיבים הנדרשים להוכחת העילה.

אולי יעניין אותך גם

Duchenne muscular dystrophy

הולדת ילוד הסובל מתסמונת דושן בעקבות רשלנות במעקב ההיריון

תוכן העניינים1  ניוון שרירים דושן ובקר2 השלכות ותוצאות המחלה3 האם ניתן לרפא את המחלה?4 האם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים * 

שלח
close-link