בית / רשלנות רפואית בהריון / רשלנות רפואית ברעלת הריון
הריון בסיכון

רשלנות רפואית ברעלת הריון

רעלת הריון מאופיינת בלחץ דם גבוה וחלבון בשתן וגורמת לרוב לתופעה של עליית ערכי לחץ הדם, המתגלים לאחר השבוע ה-20 והיא נפוצה בקרב נשים צעירות שזהו הריונן הראשון וכן בקרב נשים מעל גיל 35. במידה ויתרחש מקרה של רשלנות רפואית ברעלת הריון ובמידה ולא ניתן טיפול נדרש לרעלת היריון, יכולים להתרחש סיבוכים שונים בקרב האם והעובר ובמקרים נדירים היא עלולה לגרום למוות. כאשר רעלת היריון מאובחנת בשלבים מוקדמים של ההיריון, יעשו מאמצים להארכת ההיריון על מנת שהעובר ימשיך להתפתח משך זמן ארוך ככל הניתן, זאת מאחר והדרך היחידה למנוע סיבוכי רעלת היריון היא באמצעות יילוד העובר. במידה והמחלה אובחנה בשלבים מאוחרים יותר, יתבצעו פעולות לביצוע לידה.

האם ניתן לאבחן רעלת היריון?

רעלת הרין
pregnancy, measurement of the blood pressure , hands of the doctor with device

רעלת היריון פוגעת בתפקוד הכליות לאחר השבוע ה-20 של ההיריון והסימנים להימצאותה של המחלה הם Hypertension – לחץ דם גבוה וכן, Proteinuria- נוכחות חלבון בשתן. מעקב היריון שיגרתי יכול לסייע בזיהוי סימנים מקדימים למחלה, באמצעות הבדיקות השגרתיות המתבצעות בהיריון, ביניהן תפקודי כליה, שתן ולחץ דם. מעבר לעליית לחץ דם וחלבון בשתן, ישנם גם סימפטומים המתגלים בפתאומיות או בהדרגה לקראת סיומו של ההיריון, כגון כאבי ראש, ליקויי ראייה, כאבי בטן מתחת לצלעות בצד ימין, סחרחורות, בחילות והקאות, מתן שתן מוגבר, עלייה של יותר מקילו בשבוע במשקל,  בצקת באזור הפנים או הידיים וכדומה.

 

מהי רשלנות רפואית באבחון רעלת היריון?

במקרים קיצוניים יכולה רעלת היריון לגרום לנזק לצמיתות ולהופעתן של עוויות. הרשלנות הרפואית יכולה להתרחש בתהליכי האבחון או הלידה עצמה:

  1. אבחון- ניתן לאבחן את המחלה בבדיקת מעבדה Hellp, המספקת מידע על ירידה בערכי הטסיות או פגיעה בכדוריות הדם האדומות או בכבד. בנוסף, הרפואה פיתחה שיטות שונות לאבחון המחלה בהריון בסיכון גבוה, למשל, על ידי בדיקת דופלר עורקי הרחם וממצאי בדיקת חלבון עוברי. במידה וחלה טעות באבחון, יש לברר האם מדובר ברשלנות רפואית ברעלת הריון, קרי, האם הצוות הרפואי נהג לפי הפרקטיקה הנהוגה באבחון כאמור. אם ימצא כי הצוות נהג שלא בהתאם למקובל והראוי, אזי יכול הדבר להיחשב כמחדל רשלני.
  2. טרום לידה- טיפול רשלני ברעלת היריון לקראת שלב הלידה יכול להוביל לתביעת רשלנות רפואית ברעלת הריון, בעיקר בגין החלטות וביצוע לקויים. למשל, בדרך כלל לידה וגינאלית עדיפה על פני ניתוח קיסרי אולם אם הרעלת הופיעה לקראת סוף ההיריון, ייתכן ועדיף לבצע ניתוח קיסרי. החלטה שגויה בעניין זה, תהיה בגדר רשלנות רפואית ברעלת הריון, כמו גם ביצוע רשלני של זירוז הלידה וההחלטה לבצע זירוז. נסיבות נוספות יכולות להיות כתוצאה מביצוע לקוי בשלבי ההכנה ללידה, העדר הסכמת הטופלת לביצוע הליך כזה או אחר ואף במהלך הלידה עצמה.
  3. לידה- רשלנות רפואית עלולה להתרחש גם במהלך לידה בניתוח קיסרי או ביצוע פעולות לזירוז הלידה, במידה ופעולות אלו לא בוצעו על ידי גורם מוסמך ומקצועי, דבר המעלה את סבירות התרחשותם של סיבוכים והגדלת הסיכונים. כמו כן, על הצוות המטפל חלה חובה לפי חוק זכויות החולה, לפרט בפני המטופלת את מצבה, הפעולות האפשרויות לטיפול וההשלכות והסיכונים הכרוכים בכל פעולה. על פי חוק, כל הליך כאמור חייב להתבצע אך ורק בהסכמה מדעת של המטופלת. במידה ולא נמסר המידע המלא והמדויק, מתקיימת עילת רשלנות רפואית ברעלת הריון בגין נזקים ופגיעה באוטונומיה של המטופלת.

 

עילות לתביעת רשלנות רפואית במקרה של רעלת הריון

קיימים גורמים נוספים שיכולים להעיד על סיכון לרעלת הריון בשלבי האבחון, כגון סוכרת, מספר עוברים, יתר לחץ דם לפני ההיריון, הריון ראשון, מחלת כליה, בעיות בבלוטת התריס והיסטוריה של רעלת היריון במשפחה.  אחת העילות השכיחות להגשת תביעת רשלנות רפואית, למשל, הנה בגין רשלנות בשלב מילוי האנמנזה, אשר כוללת מידע על ההיסטוריה הרפואית של היולדת.  במידה ולא בוצע אבחון המחלה בשל רשלנות במילוי האנמנזה אזי מתקיימת עילה לתביעה, זאת מאחר וההיסטוריה הרפואית יכולה לסייע באבחון רעלת היריון.

אולי יעניין אותך גם

איקס שביר רשלנות רפואית

תסמונת איקס שביר, רשלנות רפואית באבחון במהלך ההריון

תוכן העניינים1 תסמונת איקס שביר2 האם ניתן לאבחן ,תסמונת  X שביר?3 רשלנות בבחינת היסטוריה רפואית4 …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים * 

שלח
close-link