בית / רשלנות רפואית בהריון / סיסטיק פיברוזיס, רשלנות רפואית באבחון במהלך ההריון
סיסטיק פיברוסיס

סיסטיק פיברוזיס, רשלנות רפואית באבחון במהלך ההריון

מהי מחלת הסיסטיק פיברוזיס?

CF סיסיטיק פיברוזיס (ס.פ) הנה מחלה תורשתית הבא לידי ביטוי במערכות רבות בגוף. המחלה מתרחשת כאשר קיים פגם בחלבון CFRT, המפריע להעברת מלחים לתאים העוטפים את צינורות הגוף. כתוצאה מכך, לא מתבצעת ספיחת נוזלים וההפרשות הופכות לצמיגיות וגורמות לחסימות במערכות הגוף. למשל, חסימה בדרכי הנשימה מובילה לזיהומים חוזרים, לרבות תגובה דלקתית חריפה והרס איטי של דרכי הנשימה והריאות. דוגמא נוספת היא חסימה בלבלב, הגורמת לאי הפרשה של אנזימים הנחוצים לספיגת המזון במעי. חסימה נוספת יכולה להתרחש בצינור המוביל את הזרע ולגרום לעקרות בקרב גברים.

 

האם ניתן לאבחן את המחלה?

ניתן לבצע בדיקות דם, המאפשרות זיהוי מוטציות גנטיות. על מנת לאבחן CF יש למצוא שתי מוטציות כאמור. דרך נוספת לאבחן את המחלה היא באמצעות בדיקת פוטנציאל המימברנה של רירית האף ובחינה האם תבחין הזיעה הינו תקין או לקוי. שיטות נוספות לזיהוי המחלה הן על ידי איסוף שומנים בצואה ובדיקת רמת אלסטאזה בצואה. על מנת לאבחן תינוקות החולים במחלה, ניתן למדוד את ה-ITR, Immunoreactive Trypsinogen, על ידי לקיחת בדיקת דם כיומיים- שלושה לאחר הלידה. בדיקה זו נערכת במספר מדינות באירופה וארה"ב אולם איננה מתבצעת בארץ. במידה ולא הומלץ להורים לבצע בדיקה גנטית לנשאות המחלה או שהם כלל לא עודכנו כי קיימת מחלה כאמור וייוולד להם ילד חולה CF  אזי ייתכן וישנה עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית.

 

מתי קיים חשש לרשלנות רפואית באבחון סיסטיק פיברוזיס?

במידה והרופא המטפל לא אבחן כראוי את המצב הרפואי של המטופל עקב התרשלות בתפקידו, ייתכן וישנה עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית. התרשלות כאמור יכולה לבוא לידי ביטוי בחוסר הקשבה של הרופא למטופל המדווח על תלונות, אבחון שגוי של התסמינים, אי-ביצוע מעקב כנדרש וכדומה. כאשר מוגשת תביעת רשלנות רפואית, יש להוכיח כי קיימים שני גורמים משולבים. הראשון הוא שהתנהלות הרופא היתה בניגוד לנהלים או בוצעה ברשלנות, תוך העדר הפעלת שיקול דעת נדרש או התעלמות מהניסיון הרפואי והמקצועי הנדרשים. השני הוא שכתוצאה ישירה מכך נגרם נזק רופאי ממשי למטופל או שמצבו הוחמר, דבר שהיה ניתן למנוע אם הרופא המטפל לא היתה מתנהל ברשלנות. תביעה כאמור יכולה לגרור פסיקת כספיים בגין נזק רפואי ועוגמת נפש.

 

הגשת תביעה רשלנות רפואית

הגשת תביעת רשלנות רפואית מחייבת איסוף נתונים ומידע, כולל התיק הרפואי של מעקב ההיריון. בשלב הבא, עורך דין המתמחה בתחום הרשלנות הרפואית, יבצע פנייה לרופא מומחה לקבל חוות דעת רפואית ובהתאם לכך, יוחלט האם להגיש תביעה. לרוב תביעות כאמור, הנחשבות לתביעות בגין הולדה בעוולה, מסתיימות בפסיקת פיצויים ועורכי הדין מקבלים אחוז מסויים מסכום זה בסיום ההליך המשפטי.

אולי יעניין אותך גם

Duchenne muscular dystrophy

הולדת ילוד הסובל מתסמונת דושן בעקבות רשלנות במעקב ההיריון

תוכן העניינים1  ניוון שרירים דושן ובקר2 השלכות ותוצאות המחלה3 האם ניתן לרפא את המחלה?4 האם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים * 

שלח
close-link