בית / רשלנות רפואית בהריון / סוכרת הריונית עקב רשלנות רפואית
סוכרת הריון

סוכרת הריונית עקב רשלנות רפואית

קיימים שני סוגי סוכרת היריון, כזה אשר אובחן לראשונה בהיריון ונקרא "סוכרת הריונית" וכזה אשר אובחן עוד טרם ההיריון ונקרא "סוכרת טרום היריון". הסוכרת ההריונית היא תופעה שכיחה הקיימת בקרב 4-10 אחוזים מההריונות. סוכרת במהלך היריון משפיעה על שיעור הסיבוכים העלולים להתרחש בקרב האם והעובר ולרוב היילוד יהיה גדול יותר בעת צאתו לאוויר העולם, כלומר משקלו יעלה על 4 ק"ג.

 

סוכרת ולידה

לרוב, כאשר נשים הסובלות מסוכרת היריון נמצאות תחת דיאטת תזונה או מינון תרופתי נמוך, ימשך ההיריון עד למועד הלידה אולם כאשר נשים אינן מאוזנות או מקבלות טיפול תרופתי עם מינונים גבוהים יחסית של אינסולין, אזי לרוב תוקדם הלידה לשבועות 38-39. לידת תינוקות גדולים מגבירה את הסיכוי לסיבוכים. בין הסיבוכים הנפוצים בלידות אלו ניתן למנות קרעים בתעלת הלידה, ניתוחים קיסריים ולידות מכשירניות. אחד הסיבוכים בעל ההשפעות לטווח הארוך הוא פרע כתף- Shoulder Dystocia, מצב שבו הכתפיים של העובר נתקעות בתעלת הלידה לאחר יציאת הראש החוצה. לכן, רופאים רבים מעדיפים לבצע ניתוחים קיסריים בלידות עם סוכרת היריון, כאשר משקל התינוק גדול.

 

אבחון סוכרת

בין השבועות 24-28 להריון על נשים לבצע בדיקת סקר העמסת סוכר של 50 גרם ולאחר כשעה בדיקת דם. במידה ותוצאות הבדיקה מעידות על רמת סוכר בדם הגבוהה מ-140 מיליגרם לדציליטר, יש לבצע גם בדיקה אבחנתית נוספת. בבדיקה זו תילקח דגימת דם תחת צום ולאחריה תבוצע העמסת סוכר.

 

מתי מתרחשת רשלנות רפואית בסוכרת היריון?בטן סכרת הריון

רשלנות רפואית בסוכרת היריון יכולה להתרחש בכל מצב משלב האבחון, דרך הטיפול וההכוונה ועד הלידה. מועד האבחון הוא מהותי לטיפול בסוכרת היריון, לרבות מתן דיאטה לאשה ומעקב רפואי צמוד. סוכרת שלא הובחנה בזמן ולא טופלה כראוי, עלולה לגרום לנזקים לאם ולעובר ורשלנות יכולה להתרחש עקב העדר אבחון על ידי הרופא המטפל. כך למשל, בשנת 1996, פסק בית המשפט פיצויים בגובה 620 אלף שקלים לאדם בעל שיתוק מוחין, שנגרם עקב סיבוכים בלידה. הטעות של הצוות הרפואי המטפל היתה בהערכת  משקל שגויה, זאת בעוד בדיקת העמסת סוכר שביצעה האם במהל ההיריון העלתה כי היא סבלה מסוכרת היריון שלא אובחנה במועד.  לידת עובר גדול טומנת בחובה סיבוכים אפשריים כאמור והצוות הרפואי מחויב לקבל החלטות להתמודדות עם הסיכונים, כגון ביצוע ניתוח קיסרי. אי קבלת החלטות או קבלת החלטות שגויה עלולה להוות עילה לתביעת רשלנות רפואית. כך למשל, פסק בית המשפט המחוזי בבאר שבע בשנת 2009 כי עיכוב בהחלטה על ניתוח קיסרי גרמה לנזק, זאת עקב הערכת משקל רשלנית, שלא לקחה בחשבון כראוי את מחלת הסוכרת ההריונית ממנה סבלה האם. יחד עם זאת, רשלנות רפואית תחשב כתוצאה מטיפול לקוי בסוכרת, גם אם אובחנה במועד, במקרים כגון מעקב רפואי לקוי בהמשך ההיריון והחסרת הסברים ומידע לאם אודות דיאטה נחוצה.

 

הוכחת רשלנות רפואית בסוכרת הריון

בעת הגשת תביעת רשלנות רפואית בטיפול בסוכרת היריון, על התובעים יהיה להוכיח כי התקיימו כל יסודות עוולת הרשלנות, כרשום בסעיפים 35-36 לפקודת הנזיקין. המשמעות היא הוכחת קיומו של קשר סיבתי ומשפטי בין הנזק שנגרם לבין הסוכרת ההריונית. המבחן שבו תעמוד ההתנהלות של הצוות הרפואי המטפל הוא מבחן הרופא הסביר, כלומר, האם הצוות שביצע מעקב אחר ההיריון, התנהל כמצופה מרופא סביר, בהתאם לפרקטיקה הרפואית הנהוגה. במידה וקיים חשד לרשלנות רפואית, תתבצע בחינה מדוקדקת של הרשומות והתיעוד הרפואי שבוצעו בהיריון ובלידה. הבדיקה האמורה תתבצע על ידי מומחה רפואי מתחום המיילדות והגניקולוגיה ובמקביל, עורך דין המתמחה ברשלנות רפואית יבדוק את נסיבות המקרה, ביחס למקרים דומים שכבר נידונו והוכרעו בערכת המשפט.

 

אולי יעניין אותך גם

איקס שביר רשלנות רפואית

תסמונת איקס שביר, רשלנות רפואית באבחון במהלך ההריון

תוכן העניינים1 תסמונת איקס שביר2 האם ניתן לאבחן ,תסמונת  X שביר?3 רשלנות בבחינת היסטוריה רפואית4 …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים * 

שלח
close-link