בית / רשלנות רפואית בהריון / רשלנות רפואית במעקב ההריון
אישה בהריון

רשלנות רפואית במעקב ההריון

מדוע חשוב לבצע מעקב היריון?

למעשה, החשיבות הגדולה ביצוע מעקב אחר ההיריון, טמונה ביכולת לזהות בשלבים מוקדמים בעיות בריאותיות, לטפל בהן ובכך גם להגדיל את הסיכוי לקיומו של היריון תקין, מתוך דאגה לבריאות האם והיילוד. לצורך כך, מומלץ לבצע בהיריון בדיקות מסוימות במסגרת שירותי הבריאות הציבוריים וכן, בדיקות נוספות באופן פרטי, אשר בחלקן יסובסדו על ידי חברות הביטוח. כאשר מדובר בהיריון בסיכון, בדרך כלל המעקב יתבצע בקופות החולים ותחת השגחה של הרופאים המטפלים.

 

רשלנות רפואית בתקופת המעקב של ההריון

מעקב אחר ההיריון מתחיל עוד טרם ההתעברות ונמשך עד ללידה. לפיכך, רשלנות רפואית במעקב יכולה להתרחש בכל אחד מן השלבים שגרמו לנזק לאם או לעובר, כגון ייעוץ גנטי רשלני, אי גילוי ואבחון מומים במהלך הבדיקות, העדר הפניות לבדיקות לאיתור מומים, מקרים שבהם לא התקיימה התייעצות עם מומחים או לא ניתנה הפנייה ליחידה להיריון בסיכון, הסתרת מידע מההורים ועד לבעיות תקשורת בין הצוות המטפל.

 

עילת ההורים

בית המשפט, בקביעתו לאחרונה, ביטל עילת תביעת רשלנות רפואית בטענת "חיים בעוולה" של ילד שנולד עם מום. בית המשפט הרחיב את העילה העומדת להורים "הולדה בעוולה", כלומר ניתן כיום לפצות את ההורים בגין נזקים שנגרמו להם, וכן בגין הוצאות גידול הילד, על צרכיו המיוחדים, למשך כל תוחלת חייו.

 

מקרה בוחן פס"ד המר

פס"ד המר מלמד אודות האחריות החלה ההורים והוועדה להפסקת הריון, לתפיסת בית המשפט, לצורך הוכחת קשר הסיבתי לנזקים שנגרמו ליילוד. פסק הדין בוחן שני שלבים. האחד כיצד היתה נוהגת הוועדה במידה והיה מוצג לה כל המידע הרפואי הנדרש והאם היא היתה מאשרת את הפסקת ההיריון במידה והיה בידיה מידע כאמור.  במידה וכן, חל השלב השני, שבוחן האם ההורים היו פונים לוועדה מלכתחילה בבקשה להפסקת ההיריון, במידה ולא היתה חלה התרשלות והיה מוצג להם המידע המלא. החשיבות של פס"ד המר היא בתפיסה של בית המשפט, שעד אז התעלם מתביעות הורים גם אם הוכחה עילת התביעה. מאז פס"ד המר, משקל התביעה עבר להורים ועליהם להוכיח כי התקיימות יסודות עוולת הרשלנות והקשר הסיבתי, לצורך קביעת שומת הנזק ומידת הפגיעה באוטונומיה של ההורים. יש לציין כי תקופת ההתיישנות של תביעות רשלנות רפואית בתקופת מעקב, בגין הולדה בעוולה, הסתיימה בחודש אוגוסט 2015.

אולי יעניין אותך גם

איקס שביר רשלנות רפואית

תסמונת איקס שביר, רשלנות רפואית באבחון במהלך ההריון

תוכן העניינים1 תסמונת איקס שביר2 האם ניתן לאבחן ,תסמונת  X שביר?3 רשלנות בבחינת היסטוריה רפואית4 …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים * 

שלח
close-link