בית / רשלנות רפואית בהריון / רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר בהריון
בדיקת מי שפיר

רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר בהריון

כיצד מתבצעת בדיקת מי שפיר?

על מנת למנוע מצב של רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר ולאתר מומים ומחלות גנטיות בעובר, מבצעת היולדת בדיקת מי שפיר לאחר השבוע ה- 16 של ההיריון ועד לכל היותר לשבוע ה-22 פלוס ששה ימים. לאחר המועד האמור, נדרשת נוכחות של גנטיקאי במקום הבדיקה, אשר יאשר בכתב כי הבדיקה אכן נחוצה. הבדיקה עצמה מתבצעת על ידי דיקור ולקיחת דגימת מי שפיר. במי השפיר ישנם תאים עובריים, הנושרים לתוך נוזל מי השפיר שממלאים את שק השפיר. הדגימה שנלקחת עוברת תהליך של גדילה במעבדה ומשמשת לטובת בדיקות גנטיות כרומוזומליות של העובר, הנקראות קריוטיפ.

מתי מתבצעת בדיקת מי שפיר?

הפנייה לביצוע בדיקת מי שפיר תתבצע על פי בדיקות הסינון המעידות על סיכון ללידת תינוק בעל תסמונת דאון או כאשר עולים ממצאים בלתי תקינים באולטרסאונד וגנטיקאי ממליץ על כך. כמו כן,  כאשר קיימת מחלה תורשתית שאובחנה בייעוץ הגנטי.

 

בדיקת מי שפיר מאבחנת תסמונת דאון

באמצעות הבדיקה נבחנים הכרומוזומים של העובר ומשכך, היא מאפשרת לזהות תסמונת דאון, שהיא למעשה תוספת של כרומוזום 21. כל עודף או חסר של כרומוזומים אחרים, יכול גם הוא להעיד על היתכנות לתסמונת דאון. לעיתים נדירות מתגלים גם תוספים או חוסרים חלקיים של כרומוזום. בהתאם לממצאים ולפענוחם יומלץ על ידי גניטיקאי לבצע גם בדיקה מולקולארית של הכרומוזומים, אשר בוחנת את הדי.אנ.אי. בדיקה זו מכונה בשם "ציפ גנטי". כמו כן, כאשר ידוע על סיכון מוגבר למחלה תורשתית, היא נבדקת באופן ספציפי בתאי העובר, על מנת לאבחן האם היא קיימת בעובר. בחירת הבדיקות לתאי העובר באמצעות מי השפיר, מתבצעת על פי הסיכון והחשש ללידת ילד חולה. למשל, במידה והאם נשאית של כרומוזום איקס שביר, ניתן לבדוק באמצעות מי השפיר האם העובר לוקה בתסמונת האיקס השביר.

מי שפיר

האם קיימים סיכונים בבדיקת מי שפיר?

הסיכון הקיים בבדיקת מי שפיר הוא הפלה כתוצאה מהבדיקה, אירוע שמתרחש בכ- 0.5

אחוז מהבדיקות, כלומר 1 לכל מאתיים בדיקות. סיכונים נוספים הכרוכים בביצוע הבדיקה הם זיהום רחמי קשה, אובדן הרחם ואף במקרים קיצוניים מות האשה. בדיקת מי שפיר גם עלולה שלא לספק את התוצאות כלל, כגון מקרים שבהם התאים לא גדלו במעבדה. מדובר במקרים נדירים אומנם אבל אז על ההורים להחליט האם לבצע בדיקה חוזרת או להסתפק בממצאי הבדיקות הבלתי ישירות, דוגמת חלבון עוברי וסקירת מערכות. יש לקחת בחשבון שקיימים מקרים שבהם התוצאות שמתקבלות אינן חד משמעיות, כלומר אובחנה בעיה כרומוזומלית אולם לא ברור כיצד היא תבוא לידי ביטוי לאחר הלידה ומה משמעותה. מצב כאמור יוצר דילמות באשר להמשך ההיריון. לחילופין, התוצאות יכולות להעיד בברור כי העובר לוקה במחלה ואז יכולים ההורים להחליט על הפסקת ההיריון. בין השבועות ה-19-22 תתבצע לידה מוקמת לעובר בבית החולים.

 

מתי מתקיימת עילה לתביעת רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר?

מי שפיר הנה בדיקה חודרנית, המתבצעת כאמור באמצעות החדרת מחט לבאן האשה ושאיבת מי שפיר מהרחם. לכן היא גם נעשית בעזרת אולטרסאונד, המסייע לרופא לראות את מצבו ותנוחתו של העובר בכל רגע, במטרה למנוע פגיעה אפשרית של המחט בעובר. פגיעת המחט בעובר עלולה אף להסתיים במותו. לכן גם היא מתבצעת אך ורק על ידי רופאים מומחים ומנוסים. מאחר והסיבוכים והסיכונים הקיימים בבדיקה הנם מרובים, במידה והיא לא מבוצעת כנדרש, עלולות להתרחש הסתבכויות כגון, זיהום, ירידת המים ופגיעה בעובר וייתכן כי אופן ביצוע הבדיקה גרם לכך. כאן יש לציין כי לא כל סיכון הינו בגדר רשלנות רפואית ובמסגרת תביעת רשלנות רפואית, יהיה הכרח להוכיח את המרכיבים הקבועים בסעיף 35 לפקודת הנזיקין (נוסח חדש) תשכ"ח-1968, ובתוכם חובת זהירות מושגית וקונקרטית, הפרת חובת הזהירות וקיומו של קשר סיבתי בין הפרת החובה לנזק שנגרם. לפיכך, עילה לתביעה תחול אם וכאשר ימצא כי חלה רשלנות רפואית בבדיקה, אשר גרמה לנזק לאם או לעובר.

כיצד מגישים תביעת רשלנות רפואית לאחר בדיקת מי שפיר?

אם נגרם נזק לעובר לאחר בדיקת מי השפיר, או אם הבדיקה לא בוצעה כהלכה, קיימת אפשרות לבחינת המקרה להגשת התביעה כנגד הבית החולים או הרופא אשר ביצע את בדיקת מי השפיר.

ברוב המקרים חברות הביטוח מגיעים לפשרה בסכומי כסף גבוהים עקב "הביטוח המקצועי" של הרופאים מבלי להגיע לכותלי בית המשפט. בכל מקרה, יש להיוועץ בגורם מקצועי ומנוסה בתביעות רשלנות בהריון ולידה המתמחה בתחום זה.

 

אולי יעניין אותך גם

איקס שביר רשלנות רפואית

תסמונת איקס שביר, רשלנות רפואית באבחון במהלך ההריון

תוכן העניינים1 תסמונת איקס שביר2 האם ניתן לאבחן ,תסמונת  X שביר?3 רשלנות בבחינת היסטוריה רפואית4 …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים * 

שלח
close-link