בית / רשלנות רפואית בהריון / רשלנות רפואית באבחון מומים מולדים

רשלנות רפואית באבחון מומים מולדים

הסיכוי והסיכון למומים מולדים

במהלך ההיריון מתבצעות בדיקות, במטרה לאבחן ולאתר מומים מולדים. כ- 3 עד 5 אחוז מההריונות הנם בעלי סיכוי לקיומו של מום מולד, כאשר המום השכיח ביותר הנו מום לב הנאמד בשיעור של כאחוז אחד. הסיכוי להימצאותם של מומים מולדים עולה ל- 2 עד 2.5 אחוז, כאשר מדובר בהיריון בסיוע טיפולי פוריות, במיוחד בכל הנוגע למומי לב ומומי מערכת השלד והשרירים. מאידך, גם בקרב הריונות עובר יחיד, נמצא הבדל בשיעור המומים המולדים ולא נמצאה הסיבה לעליית השיעור בקרב הריונות בסיוע טיפולי פוריות. יש לציין כי מחקרים שונים מעלים ממצאים שונים בתחום וכך למשל, לא נמצאו הבדלים בין תינוקות שנולדו בעקבות הריון טבעי לבין אלו שנולדו בסיוע טיפולי פוריות. בהמשך נדון ברשלנות רפואית באבחון מומים מולדים.

 

אבחון לאחר הלידה

הנחת המוצא להיוולדו של תינוק עם מום או נכות שהתגלו רק לאחר שיצא לאוויר העולם, היא כי הנזק התרחש במהלך ההיריון. אולם תחילה יש לבחון באיזה מום מדובר, מאחר וישנם גורמים רבים היכולים לגרום למומים שונים. לכן, בכדי לעמוד מקרוב על עילת רשלנות רפואית באבחון המום במסגרת מעקב ההיריון, יש צורך לבצע לאחר הלידה אבחנה מדויקת לתסמונת ממנה סובל היילוד, זאת מאחר ובית המשפט הכיר באחריות של הצוות הרפואי המטפל גם במקרים שבהם לא התקבלה אבחנה מדויקת של התסמונת והמחלה. לכן, הביטויים של התסמונת המדויקת, כפי שעלו במהלך ההיריון הנם נחוצים.

 

מתי עולה חשד לרשלנות רפואית באבחון מומים מולדים?

יש לקחת בחשבון שהסיבות והגורמים למומים מולדים הנם רבים וייתכן כי הנזק הוא תוצאה של אירוע מסויים, כגון מחסור באספקת דם לעובר במהלך ההיריון אבל ייתכן והוא גם תוצאה של בעיה אחרת שהתרחשה בשליה. נזק יכול להיגרם גם כתוצאה מזיהום או בכלל כתוצאה מחסר או מוטציה כרומוזומלית. כך או כך, ייתכן מאוד ולכל אחת מהסיבות שהובילה להולדת תינוק בעל מום מולד, הופיעו סימנים כבר במהלך ההיריון, כגון היקף ראש קטן של העובר כתוצאה מחוסר באספקת דם. במקרה כזה, על פי עמדת משרד הבריאות, מספיקות שתי סטיות תקן בהיקף הראש לעומת הממוצע, בכדי שהרופא המטפל יגלה חדשנות ויפנה את המטופלת לבדיקות מכוונות למח העובר. במידה ואכן קרה כדבר ומעקב ההיריון לא הוביל לבדיקות נוספות כנדרש, שבאמצעותן ניתן היה לאבחן את המום עוד במהלך ההיריון, אזי תיתכן עילה לתביעת רשלנות רפואית באבחון מומים מולדים.  כמו כן, למרות שלא נהוגה בדיקת כרומוזומים שגרתית, במקרה של תסמונת גנטית ביילוד, הרי שייתכן ועלו לכך סימנים שניתן היה לאבחן במהלך ההיריון במסגרת בדיקות שגרתיות, כגון חיך שסועה, עיניים קטנות ותווי פנים דיסמורפיים, הניתנים לזיהוי בסקירה מורחבת.  דוגמה נוספת היא מקרים של מום לבבי. מקרים אלו ניתן לאבחן על ידי הפנייה לביצוע בדיקת אקו לב לעובר ועריכת בדיקת נוספות במידת הצורך.

 

רשלנות באבחון מומים מולדים

אם במהלך ההיריון עלו חשדות לקיומו של מום מולד או שהיה קיים חשד סביר להופעת מום והוא לא התגלה בבדיקות המוקדמות אזי ייתכן ומדובר ברשלנות רפואית, שכן המומים לא נמצאו בשל רשלנות באבחון, כגון התעלמות מסימנים מאפיינים או אי ביצוע בדיקות הנדרשות בנסיבות מסוימות. אחת מתביעות הרשלנות הרפואית שהתנהלה בבית המשפט היתה בגין הולדת תינוקת עם חור בין חדרי הלב (ת.א 9513-03-09). באותו מקרה חייב בית המשפט מחוז מרכז את קופת החולים הכללית לפצות את התינוקות ואת הוריה בסכום של למעלה מ-8 מיליון שקל, בגין רשלנות רפואית באבחון מומים מולדים. בתביעה נטען כי חלה רשלנות רפואית עקב אי ביצוע בדיקת אקו לב עובר, עליה המליץ הרופא הגנטי. בית המשפט קיבל את הטענה וקבע שאילולא נערכה הבדיקה, המום היה מתגלה. יש לציין כי לא נמצאה תסמונת גנטית למום וכי לאחר הולדת התינוקת היא נאלצה לעבור ניתוח לתיקון החור וכתוצאה מסיבוכים בניתוח, נגרם לה נזק מוחי קשה. במקרה הזה, הטענה שהובילה לתביעה היתה שניתן היה לגלות, באמצעות סקירת מערכות, את המום ממנו סבלה התינוקת (פגם במחיצה הבינחדרית), הבא לידי ביטוי בחור שעלה על 3 מ"מ אולם הוא לא אובחן בסקירה.

 

חשוב! חובה על הרופא לתת את הדעת לסימנים מחשידים בעובר

בדיקות אולטרסאונד מאפשרות גם גילוי מומים בכליות, שינויים בתווי הפנים, ריבוי מי שפיר וכדומה. מן המיותר לציין כי לא חלה חובה לאבחן את התסמונת במדויק במהלך ההיריון אולם כן חלה חובה לתת את הדעת לסימנים חשודים ולקיים בעקבותיהם בדיקות נוספות, אשר יכולות לזהות האם קיים מום בעובר. באותו אופן, במידה ובקרב בני המשפחה של האם ישנם נשאים לתסמונת, מומים, פיגור וכדומה, מחויב הרופא המטפל לבצע בדיקות בהתאם לתסמונת המשפחתית הקיימת. כמובן שכל האמור לעיל מתייחס להריון במקרים שבהם לא קיימת אינדיקציה לצורך בעריכת בדיקות נוספות בהסתמך על העץ המשפחתי.

 

 

אולי יעניין אותך גם

איקס שביר רשלנות רפואית

תסמונת איקס שביר, רשלנות רפואית באבחון במהלך ההריון

תוכן העניינים1 תסמונת איקס שביר2 האם ניתן לאבחן ,תסמונת  X שביר?3 רשלנות בבחינת היסטוריה רפואית4 …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים * 

שלח
close-link