בית / רשלנות רפואית בהריון / רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד

רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד

בדיקת אולטרסאונד בהריון

על מנת לקבל תמונות של איברים בתוך הגוף, משתמשים הרופאים בבדיקת האולטרסאונד, המכונה גם סונוגרפיה. הבדיקה מבוצעת על ידי גלי קול בתדירויות גבוהות מאוד, שלא ניתן לשמוע אותם מאחר והם גבוהות מסף יכולת השמיעה האנושית. אחת מבדיקות אלו היא הדופלר, המכונה גם דופלקס, שמאפשרת לבדוק את זרימת הדם בעורקים ובוורידים. יש לציין, כי להבדיל מבדיקות הכרוכות בחשיפה לקרינה מייננת עתירת אנרגיה העלולה לגרום נזק ומחלות, כגון סיטי וצילום רנטגן, בדיקת האולטרסאונד היא בטוחה, אמינה ואיננה חושפת את המטופלים לקרינה מייננת. גם אופן ביצוע הבדיקה הוא פשוט ולא מצריך התערבות פולשנית לרוב, מאחר ומכשיר האולטרסאונד מונח על העור עצמו אלא אם כן, יש צורך להחדירו. יחד עם זאת, תוצאות הבדיקה אינן יכולות לספק תמונה של כלל האברים בגוף, כגון הקיבה והמעי הגס המכילים אוויר, הדמיית עצמות ועוד.

אולטראסאונד

באילו מצבים מתבצעת בדיקת אולטרסאונד?

השימושים הרפואיים בבדיקה נוגעים לתחומים נרחבים ומסייעים לאבחונים במצבים שונים, כגון:

  • בדיקת מח התינוק דרך המרפס הרך שנסגר בהדרגה,
  • בדיקת העובר במהלך ההיריון,
  • בדיקות לב באמצעות אקו לב,
  • הכוונה ללקיחת ביופסיה,
  • אבחון מחלות כיס המרה ובטן על ידי אולטרסאונד בטן ועוד.

 

סוגי האולטרסאונד יכולים גם להתבצע במקרים של צורך בהערת זרימת הדם ובמקרים כאלו תתבצע בדיקת דופלקס כלי דם בגפיים או דופלקס עורקי צוואר. כמו כן, ניתן באמצעות הבדיקה לקבל הדמייה של בלוטת התריס, מה שמאפשר אבחון בשינוי גודל הבלוטה או הימצאותם של גושים. גם הגניקולוגיה מסתייעת בבדיקה לצורך הערכה גניקולוגית באמצעות אולטרסאונד וגינאלי או אולטרסאונד שד, המאפשר אבחון גושים בשד. גברים יכולים לקבל הערכה אודות בעיות רפואיות בערמונית ובשק האשכים, גם כן באמצעות הבדיקה. ההחלטה על הצורך בבדיקה היא של הרופא המטפל, שייתן הפנייה מתאימה לביצוע אולטרסאונד בהתאם לתסמינים שאובחנו על ידי.

כיצד תוצאות הבדיקה מסייעות למטופל?

כאשר התוצאות תקינות לא חל שינוי כלשהו במבנה האיבר ותפקודו אולם בדיקת אולטרסאונד יכולה להעיד גם על ממצאים לא תקינים, חלקם אינם מדאיגים כלל וחלקם מעידים על בעיה. קריאת ופענוח תוצאות הבדיקה, מתבצעת תוך התייחסות למכלול היבבטים, כגון האיבר המדובר, סוג הממצא, גיל המטופל והיסטוריית המחלות שלו והסיבות שהובילו לביצוע הבדיקה. את פענוח הממצאים ומשמעותם רצוי וצריך לקבל מהרופא המטפל.

מצבים של רשלנות רפואית בסקירת מערכותסקירת מערכות

סקירת מערכות מתבצעת במטרה לזהות במהלך ההיריון מומים מבניים בעובר, מומים מולדים ותסמונות גנטית מלווה במומים, גדילה לא תקינה ואבחון קריוטיפ לא תקין, כגון תסמונת דאון.  במהלך ביצוע סקירת מערכות, יכולים לעלות סימנים רבים המעידים על סיכון והתכנות לבעייה כרומוזומלית. סימנים אלו, המכונים Markers, הנם בעלי רגישות שונה ולעיתים סממן אחד לא מעיד כלל על בעיה כלשהי, כדוגמת קיצורי הירך, מוקד אקוגני בלב, כיסית של הכורואיד פלקסוס, הרחבת אגן הכליה, עורק טבורי יחיד ועוד.  אולם, ישנם גם סממנים מאוד משמעותיים כגון, עיבוי העורף, קיצור זרוע, מעיים אקוגניים, חסר או קיצור בעצם האף וכדומה, המצריכים ביצוע בדיקות נוספות והמשך מעקב צמוד. חשוב לציין שלכל אשה ישנו סיכון ספציפי להפרעה כרומוזומלית, לכן יש לחשב את הסיכון שלה, בהתבסס על גילה ובדיקות נוספות, כגון שקיפות עורפית חלבון עוברי וסקירת מערכות, למסור לה את כל המידע המלא ולאפשר לה לקבל החלטה באשר לביצוע בדיקת הקריוטיפ. עילה לתביעות רשלנות רפואית תיתכן במקרים של לידת ילד בעל מוגבלות, שניתן היה לאתר אותה בבדיקות האולטרסאונד עוד בשלב ההיריון או כאשר ניתן היה למנוע או להקטין את המוגבלות, במידה והיו נוקטים בזמן באמצעי זהירות, בהתחשב בתוצאות האולטרסאונד. העילות לתביעת רשלנות רפואית נעות על קשת רחבה וייתכן כי מדובר בהולדה בעוולה או ברשלנות רפואית של הצוות, אשר גרמו לנזק. על מנת לבחון את המקרה לגופו, יש לבצע פנייה לעורך דין מומחה ומנוסה בתיקי רשלנות רפואית ולבקש בדיקה וייעוץ.

 כיצד יודעים אם קיימת עילה לתביעת רשלנות רפואית בבדיקת אולטרסאונד?

יודגש כי יש להסתמך רק על ייעוץ של עורך דין המוסמך לכך ויחד עם זאת, ניתן לציין מספר נקודות העלולות לעלות חדש לרשלנות רפואית במעקב אולטרסאונד בלידה: בין היתר,

  • יש לבחון האם בוצע מעקב כאמור והאם ניתנו כל ההפניות הרלבנטיות, כגון הפנייה לבדיקת שקיפות עורפית, סקירת מערכות מוקדמת וכדומה.
  • כמו כן, במידה ובמהלך בדיקת אולטרסאונד התגלה ממצא שאינו תקין, יש לבדוק האם הממצא ומשמעותו הוסברו לאם על ידי הרופא המטפל באופן ברור ומקיף, לרבות מענה לשאלות המטופלת.
  • על הרופא לוודא שהמטופלת הבינה את העניין עד תום וכי המידע שנמסר נהיר לה, כולל השלכותיו.

 

במידה ואחת הנקודות המוזכרות לא בוצעה כראוי, הרי שתיתכן עילת תביעת רשלנות רפואית, וכאמור על מנת לקבל את התשובה לכך, יש לפנות לעורך דין או משרד עורכי דין המתמחה בתחום רשלנות רפואית בלידה.

אולי יעניין אותך גם

איקס שביר רשלנות רפואית

תסמונת איקס שביר, רשלנות רפואית באבחון במהלך ההריון

תוכן העניינים1 תסמונת איקס שביר2 האם ניתן לאבחן ,תסמונת  X שביר?3 רשלנות בבחינת היסטוריה רפואית4 …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים * 

שלח
close-link