בית / רשלנות רפואית בהריון

רשלנות רפואית בהריון

מהי רשלנות רפואית בהריון

תביעות רשלנות בהריון כוללות קשת רחבה של מקרים בהם קיים אבחון מאוחר, חסר או שגוי של בעיות רפואיות אצל האם או העדר אבחון של לקויים רפואיים והתפתחותיים אצל העובר. רשלנות רפואית בהריון נגרמת גם כתוצאה מביצוע בדיקות בצורה רשלנית או אי ביצוע הבדיקות כלל. לעיתים הרשלנות מתרחשת בשל מעקב לא מותאם לרמת הסיכון של ההריון, למשל במקרים של הריון בסיכון גבוה שבו נדרש מעקב צמוד יותר.

רשלנות רפואית בהריון עשויה להוביל לפטירתו של העובר או ללידה של תינוק הסובל מנזק מוחי, מבעיה התפתחותית או נכות אחרת. בהכוונה רפואית מקצועית ניתן במצבים מסוימים לשקף להורים את הממצאים המעידים על ליקוי חמור בעובר כך שהם יכולים לקבל החלטה מושכלת האם להפסיק את ההריון, ובכך למנוע הולדה בעוולה.צדק ברשלנות רפואית

סוגי תביעות נפוצות ברשלנות רפואית בהריון

  1. רשלנות רפואית שנובעת מאבחון לקוי או מאוחר של בעיות רפואית אצל האם או העובר, למשל רעלת הריון או מצוקה עוברית. מדובר בבעיות רפואיות שניתן לתת להן מענה בזמן אמת ולמנוע את התדרדרות המצב או להציע לידה מוקדמת. הרשלנות במקרים האלו עשויה להוביל למות העובר או ללידה של תינוק עם נכות. הטענה העומדת בבסיס תביעה מסוג זה היא שאילו הבעיה היתה מאובחנת בזמן, ניתן היה לפעול כך שייוולד תינוק בריא.
  2. רשלנות רפואית בהריון שנובעת מאי ביצוע בדיקות שמאתרות מומים או בדיקות שהתבצעו באופן רשלני, למשל בדיקת סקירות מערכות או בדיקות גנטיות. תביעות מסוג זה מכונות תביעות הולדה בעוולה. בבסיסן עומדת הטענה כי לולא הרשלנות הרפואית, המום העוברי היה מאובחן כבר במהלך ההריון כך שההורים היו יכולים להחליט להפסיק את ההריון, ובדרך זו מונעים מילדם ומעצמם את הסבל והנזק הכרוך בחיים עם מום.

 

עילות להגשת התביעה

רשלנות רפואית בהריון יכולה להתרחש כתוצאה ממספר מחדלים שלא מנעו הולדה בעוולה, כמו הסבר רפואי חסר או שגוי מצד הצוות הרפואי לגבי נחיצות בדיקות רפואיות. דבר  זה פוגע ביכולת ההורים לקבל החלטה מושכלת לגבי המשכו של ההריון. פרקטיקה נדרשת היא חתימת ההורים על  טופס הסכמה מדעת לביצוע בדיקות הריון. קיימת חשיבות שחתימה על מסמך זה תלווה בהסבר על מהות הבדיקה, הסיכונים הכרוכים בה והעובדה שגם אם תוצאותיה ימצאו תקינות, אין הדבר שולל קיום מומים אחרים אשר ניתן לאתרם בבדיקות מקיפות יותר שמתבצעות באופן פרטי.

עילה נוספת להגשת תביעה היא עריכת בדיקות הריון באופן רשלני שהוביל לאבחון שגוי לגבי הימצאות מום בעובר או אבחון מאוחר מדי של בעיות רפואיות, דבר שהוביל לאי מתן טיפול רפואי נדרש וביצוע פעולות לשמירה על בריאות האם והעובר.

ניתן למנות מספר דוגמאות לחריגות מהפרקטיקה הרפואית הראויה והמקובלת, העלולות להיחשב כרשלנות רפואית בהריון:

אי גילוי של פגמים גנטיים בשלב תכנון ההריון ובמהלכו, למשל כתוצאה מייעוץ גנטי לא מספק.רשלנות בהריון ומשפט

אי גילוי של תסמונות, מומים ופגמים מולדים בעובר בבדיקות אולטרסאונד מיילדותי או סקירת מערכות  אשר נערכות כחלק מהמעקב ההריון.

החשיבות שבפניה לייעוץ משפטי מקצועי!

תשעת החודשים בהם העובר מתפתח ברחם אמו הם הזמן הנכון לאתר ולטפל בבעיות רפואיות הקשורות לבריאות האם העובר ולתקינות ההריון. בחודשים אלו יש לעקוב אחר התפתחות העובר, להציע מגוון בדיקות מתאימות ולפענח אותן בצורה מקצועית, כך שתהיה אפשרות למנוע לידת עוברים הסובלים ממחלות ובמקרים חמורים מכך אף למות העובר!

לצערנו הרב, מדי שנה מתרחשים בישראל עשרות מקרי רשלנות רפואית במהלך הריון.

משרדנו טיפל ומטפל בתביעות רבות ומורכבות שהוגשו על ידי האם ובני המשפחה בעקבות נזק בלתי הפיך שנגרם כתוצאה מרשלנות רפואית. מקרים שהיו צריכים ויכולים להימנע אילו אנשי הצוות הרפואי היו מבצעים את מלאכתם בצורה מקצועית.

מאחר ובמהלך חודשי ההריון ועד לרגע הלידה מבצעת האם ההריונית טיפולים רבים ועוברת בדיקות מגוונות, קשה לשים את האצבע ולמצוא מתי ומי בדיוק התרשל במילוי תפקידו וחובותיו הרפואיות. על כן, בכל מקרה של נזק לאם או לעובר שברחמה, חשוב להקדים ולפנות לקבלת יעוץ משפטי אישי מעורך דין מיומן.

רק לאחר התייעצות עם עורך דין ולפי הצורך גם הפנייה למומחים רפואיים בתחום, ניתן להעריך ולקבוע את איכותו של הטיפול הרפואי שאותו קיבלה האם בעת ההריון, והאם הטיפול שניתן לה עונה לסטנדרט הרפואי המקובל והמצופה.

אנו מציעים לכל אדם החושד שנגרם לו נזק בשל רשלנות רפואית לפנות אלינו להתייעצות ללא תשלום.

 

התיישנות בגין רשלנות בהריון

פעמים רבות מתגלה העילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון רק שנים רבות לאחר הלידה. לא אחת, ההורים כלל לא ידעו כי הנזקים שנגרמו לילדם נבעו מרשלנות רפואית במהלך ההריון בטרם לידתו. שימו לב! תביעות בגין רשלנות רפואית בהריון מוגשות למעשה על ידי הנפגע בעצמו. לכן, מרוץ שבע שנות ההתיישנות לגביו מתחיל רק כאשר התינוק הופך לבגיר, דהיינו בגיל 18. לפיכך, תביעות בגין רשלנות רפואית בהריון יכולות להיות מוגשות עד שהנפגע הגיע לגיל 25.

  

שלח
close-link