בית / מהי רשלנות רפואית באבחון מחלות / רשלנות באבחון של אירוע מוחי
אירוע מוחי

רשלנות באבחון של אירוע מוחי

מהו אירוע מוחי?שבץ

כ- 15 אלף איש בישראל לוקים מידי שנה בשבץ מוחי והוא מהווה את גורם התמותה השלישי במדינה, לאחר סרטן ומחלות לב. אירוע מוחי, המכונה גם שבץ מוחי, הוא מצב של העדר תפקוד נוירולוגי גופני כתוצאה מפגיעה בזרימת הדם למח. כאשר הדם לא זורם מח כאמור, נגרם נזק לתאי המח וכתוצאה מכך נזקים נוירולוגיים, ביניהם איבוד יכולת הדיבור וכישורי השפה, פגיעה ראייתית, חולשה, שיתוק, הפרעות מוטוריות שונות ועד לכדי מוות. למעשה, רקמת המח הינה בעלת הנטייה הגבוהה ביותר לדימומים עצמוניים והשנייה בנטייה לאוטמים, אחרי הלב. הגורמים לפגיעה בזרימת הדם למח יכולים להיות חסימה של כלי דם ובמקרה כזה יכונה האירוע כשבץ איסכמי או דימום ואז יכונה האירוע כשבץ דימומי. פינוי מהיר לקבלת טיפול בבית החולים מיד לאחר הופעת סימני שבץ, יכול לסייע למזעור הנזקים ולמנוע נזקים בלתי הפיכים.

 

מהם התסמינים לשבץ מוחי?

התסמינים משתנים והם לרוב תוצאה של פגיעה באזור מסויים במח. ככה או ככה, כאשר אחד מהתסמינים הבאים מזוהה, יש לפעול במהירות לפינוי לקבלת טיפול רפואי. הראשון הוא הופעה פתאומית של חולשה או הרדמות של הפנים, הזרוע או הרגל, לרוב בצד אחד. בכ- 75 אחוז מהאירועים האיסכמיים ובשני שליש מאירועי הדימום המוחי, הופעה פתאומית של חולשה או שיתוק בצד אחד של הגוף היא סימן לאירוע מוחי. השני הוא בלבול, קושי בדיבור או בהבנה באופן פתאומי. תסמינים נוספים נפוצים הם הפרעה פתאומית בשיווי משקל או בקואורדינציה, הפרעה פתאומית בראייה בעין אחת או שתיהן, שקיעה במצב הכרה וכאב ראש חד ופתאומי ללא סיבה נראית לעין.

 

אילו סוגי שבץ מוחי קיימים?

כאמור ניתן לחלק את אירוע השבץ המוחי לאיסכמיים, אשר מאפיינים כ-85 אחוז מהאירועים ולדימומים, אשר מאפיינים בין 8-15 אחוז מהאירועים. את סוגי האירועים נהוג לחלק בהגדרתם לשניים:

 

  1. אירוע מוחי קל, שמשמעו פגיעה בזרימת הדם אל המח ובכך פגיעה באספקת החמצן לתאי המח, האמונים על הפעילות התקינה של הגוף
  2. אירוע מוחי קשה, הגורם לפגיעה תפקודית קשה ומתמשכת, לרבות לאורך כל חייו של המטופל. לרוב האבחנה בין אירועי מוחי קל לקשה תקבע על פי השפעת האירוע על תפקודו היום יומי של המטופל. במידה והמטופל חוזר לתפקוד מלא או כמעט מלא תוך זמן קצר אזי האירוע יוגדר בדרגה קלה. במידה והמטופל איננו חוזר לתפקוד כאמור, אזי האירוע יוגדר בדרגה בינונית ועד קשה.

 

 מתי מתקיימת רשלנות רפואית באירועי שבץ מוחי?

רשלנות רפואית עלולה להתרחש בזמן האבחון עצמו, המבוסס בעיקרו על תלונות המטופל ואמצעי הדמיה, כגון בדיקות נוירולוגיות, MRI, אולטרסאונד דופלר או CT, המסייעים לאתר את הגורם לשבץ. במידה והרופא המטפל התעלם מתסמינים, מתלונות המטופל, ביצע אבחון שגוי, התעלם ממצאי הבדיקות, התרשל בעריכת בדיקות רקע או במתן הטיפול הרפואי, אזי תיתכן עילת תביעת רשלנות רפואית. תביעות אלו מתבססות על עוולת הרשלנות ולכן, בית המשפט יבקש לבדוק האם התקיימה חובת זהירות של הרופא המטפל כלפי המטופל, האם נגרם נזק בשל הפרת חובה זו וכן, האם התקיים קשר סיבתי בין התנהלות הרופא לבין הנזק שנגרם למטופל. על מנת להוכיח את כל אלו יש להצטייד בחוות דעת של מומחה רפואי, בהתייעצות עם עורך דין מומחה בתחום. כמו כן, מאחר ותביעות רבות מוגשות בשל העדר אבחון לקיומו של אירועי מוחי בזמן, יש לבצע בדיקה באמצעות עורך דין מומחה לתביעות אירועי מוחי, על מנת שיוכל לבחון האם אכן התקיים אבחון מאוחר. יש לציין כי תביעות רשלנות רפואית במקרים של אירועי מוחי מסתיימות לא אחת בפיצוי כספי בגובה של מאות אלפי שקלים.

 

אולי יעניין אותך גם

סרטן

רשלנות רפואית באבחון סרטן

תוכן העניינים1 אילו בדיקות ניתן לבצע לאבחון מוקדם של מחלת הסרטן?2 כיצד מאבחנים את מחלת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים * 

שלח
close-link