בית / מהי רשלנות רפואית באבחון מחלות / רשלנות רפואית באבחון של שבר
אבחון שבר

רשלנות רפואית באבחון של שבר

כיצד נגרם שבר?

שבר בעצמות יכול להתרחש בכל גיל ובדרכים רבות והוא למעשה שינוי ברציפות המבנה בשל אי יכולתו לעמוד בעומס או בגין כח המופעל על העצם. בדרך כלל שבר בעצם ילווה בכאבים ונפיחות כתוצאה מהנזק שנגרם לכלי דם ועצבים בעצם וברקמה המקיפה אותה. בין השברים האופייניים לילדים ניתן למנות  את שברי "ענף עץ ירוק", כלומר שברים בלוחית של סחוס הצמיחה ובין אלו האופייניים למבוגרים ניתן למנות את השברים בצוואר הירך, בחוליות בית החזה והמותן, באמה, בצוואר הזרוע ובקרסול. שברים אופייניים נוספים הם אלו הנפוצים בקרב ספורטאים או חיילים, כגון שברי מאמץ בגפיים התחתונים. במידה ולא אובחן השבר עלול להיגרם נזק גופני בלתי הפיך למטופל ואם מדובר באבחון לקוי כתוצאה מרשלנות, אזי קיימת עילה להגשת תביעת נזיקין בגין רשלנות רפואית.

 

רשלנות באבחון שבר

כיצד מאבחנים שבר?

כאב ונפיחות הם שני הסממנים הראשונים המעידים כי מדובר בשבר בעצם. לא תמיד ניתן לאבחן שבר מהסתכלות בלבד מאחר ובמקרים רבים, נשארים חלקי העצם מסודרים במקומם. סימן נוסף לשבר הוא יכולת התנועה שכן,  להבדיל מנקע או פגיעה אחרת, שברים לרוב מגבילים את התנועה. במידה ומופיעים סימנים חמורים לשבר, יש לתת טיפול מיידי, כגון כאשר השבר פוגע בעצבים סמוכים לכלי דם ואז גם יופיעו סימנים של גפה קרה, חיוורת או ללא תחושה. סימנים נוספים לשבר יכולים להיות חיוורון, סחרחורות והזעה.

 

מהי רשלנות רפואית באבחון שברים?

במסגרת אבחון וטיפול בשברים עלולים להתרחש מצבים רבים של רשלנות רפואית. כך למשל, הרופא המטפל יכול להחליט שאין טעם בהמשך בדיקות או טיפול ולכן גם המטופל לא יזכה לצילום רנטגן ולטיפול הנדרש, במידה וכן מדובר בשבר, שפשוט לא אובחן. מטופל כזה עלול לסבול מסיבוכים, כאשר לחלל הקיים בעצם יחדרו רקמות של כלי דם או סחוס. כמו כן, רשלנות רפואית יכולה להתקיים מעצם העובדה שהמטופל לא הופנה לצילום רנטגן או במידה והרופא סבור שישנה סיבה להפנות את המטופל לצילום רנטגן אולם לא מפענח את הממצאים ולא מאבחן שבר. במקרים רבים של שברים, בהם לא התקיים האבחון הנכון ולא הוענק הטיפול הנדרש, הנזק מחריף ככל שהשנים עוברות. לעיתים נזק זה יכול להתפתח עד לכדי פגיעה תפקודית ניכרת וקבועה ובמקרים קיצוניים גם לנכות.

 

האם ניתן לתבוע בגין נכות עקב רשלנות רפואית?

כאשר שבר בעצם מתאחה באופן לא תקין או לא מתאחה או גורם להגבלה תפקודית ותנועתית, עלולה להיוותר כתוצאה מכך נכות רפואית לצמיתות. קביעת נכות ומתן אחוזי נכות שונים במקרים של שבר בירך, בכתף, בכף היד או בקרסול,  תלויה גם בחומרת המגבלה ובמיקום שבו התרחש השבר.  יש לבחון כל מקרה לגופו ולכן, במידה ונגרם לכם שבר אשר לא אובחן או לא טופל כראוי על ידי הרופא המתאים, יש לבחון קיומה של עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית. לצורך כך יש לפנות לעורך דין מומחה בתחום.

אולי יעניין אותך גם

סרטן

רשלנות רפואית באבחון סרטן

תוכן העניינים1 אילו בדיקות ניתן לבצע לאבחון מוקדם של מחלת הסרטן?2 כיצד מאבחנים את מחלת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים * 

שלח
close-link