בית / מהי רשלנות רפואית באבחון מחלות / רשלנות רפואית באבחון סרטן
סרטן

רשלנות רפואית באבחון סרטן

אחד האבחונים הרפואיים הקריטיים ביותר מתרחש בכל הנוגע למחלת הסרטן. אבחנה מוקדמת של המחלה יכולה לסייע בהסרתו של הגידול במועד, בטרם הוא יתפשט וישלח גרורות וכן, במתן טיפול רפואי נחוץ.

לכן, אבחון מוקדם של מחלת הסרטן יכול להאריך חיים ואף להציל אותם. אולם מה קורה כאשר לא מבצע אבחון או כאשר מתבצע אבחון מאוחר? במקרים כאלו עלולה מחלת הסרטן להחמיר ואף לגרום למוות.  יש לציין כי ככל שהדבר נוגע למחלת הסרטן אזי קיימים סוגים שונים של סרטן בהם עלול האדם ללקות. השוני בין הסוגים יכול לבוא לידי ביטוי באיבר, בתאים בהם מתפתחת המחלה, בתסמינים ובתהליכים הביולוגיים שעוברים על גוף החולה. בין הסוגים הנפוצים של מחלת הסרטן נמצאים סרטן העור, סרטן השד, סרטן הריאות, סרטן הערמונית, סרטן המעי הגס ועוד.

 

אילו בדיקות ניתן לבצע לאבחון מוקדם של מחלת הסרטן?

ישנן בדיקות שונות ורבות והנפוצות שבניהן בקרב נשים הן בדיקה ממוגרפית לגילוי סרטן השד, המומלצת אחת לשנה החל מגיל 40 וכמו כן, בדיקה פיזית אחת לשלוש שנים בין הגילאים 20-40. בדיקות נוספות בקרב נשים כוללת את ה- PAP , לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם, המומלצת אחת לשנה החל מגיל 21 או החל משלוש שנים לתחילת קיום פעילות מינית, המוקדם מביניהם. בכל מקרה, כאשר אשה מגיעה לגיל 30 היא נדרשת לבצע את הבדיקה בתדירות של אחת לשלוש שנים. בקרב אוכלוסיית הגברים מומלץ על ביצוע  בדיקת PSA ובדיקה גופנית דרך פי הטבעת, המסייעות לגילוי מוקדם של סרטן הערמונית. בדיקות אלו מתבצעות אחת לשנה, כאשר גברים מגיעים לגיל 50 ומעלה.

 

כיצד מאבחנים את מחלת הסרטן?

לרוב, אבחון המחלה הוא מורכב ותחילתו בתלונות של המטופל, שלא תמיד ניתנות להגדרה מדויקת על ידו. לעיתים יכולה להצטייר תמונה לפיה התלונות הנן שכיחות ולא בהכרח מעידות על סרטן. בשל כך, על הרופא המטפל להיות קשוב על אחת כמה וכמה לתלונות, לשינויים באופי התלונות והכאבים ולא להתמהמה במתן הפניות לבדיקות נוספת בהתאם לצור. גורם נוסף חשוב שיש לשים אליו לב הוא היסטוריית של מחלת הסרטן בקרב בני המשפחה של המטופל, מה שמעיד על גורם סיכון גבוה יותר, כמו גם אם המטופל נחשף לחומרים או לסביבה שעלולה להכיל גורמים מסרטנים. אבחון גידול ממאיר או סרטני ניתן לבצע לרוב באמצעות בדיקות CT, בדיקות דם, שתן, MRI, רנטגן, ממוגרפיה, ערמונית, שד, צוואר הרחם, ביופסיה וכיוצא באלו. על מנת שניתן יהיה לבצע אבחון מהיר ומדוייק, על הרופא המטפל להפנות את המטופל לביצוע בדיקות רלבנטיות, בהתאם לתסמינים, לתלונות, לגורמי הסיכון ועוד. במידה וממצאי הבדיקות העלו כי אכן מדובר במחלת הסרטן אזי המטופל יופנה לקבלת טיפול רפואי בידי רופא מומחה בתחום. רשלנות רפואית במסגרת תהליך האבחון האמור, תהיה עילה להגשת תביעה כאשר המטופל סבור כי לא בוצע אבחון ראשוני נדרש ולא ניתנה הפנייה נדרשת לבדיקות נוספות ולפיכך המחלה לא טופלה כבר בשלביה הראשונים. שכן, במידה והרופא המטפל היה מבצע אבחון כנדרש אזי המחלה היתה מתגלית בשלב מוקדם ובכך היו עולים סיכוי ההחלמה או הארכת חייו של המטופל או היה מתבצע מתן טיפול רפואי אחר.

 

אילו מקרים מובילים לתביעות רשלנות רפואית?

כמובן שהדוגמאות הן רבות ושונות אולם ניקח לדוגמא מקרה של סרטן השד. רשלנות רפואית יכולה להתרחש כאשר אשה בגיל 40 לחייה מרגישה גוש בשד ופונה עקב זאת לרופא המשפחה אולם הוא מתעלם מתלונותיה או מאבחן את היווצרות הגוש כתוצאה מסיבות שגויים, כגון הנקה. אם בהמשך יסתבר כי מדובר בגידול סרטני, שטופל מאוחר מידי עקב אבחון שגוי והביא להתפשטות גרורות ובסופו של דבר למותה, אזי תיתכן עילת רשלנות רפואית. הדבר נכון לגבי אבחונים שגויים נוספים כגון פענוח מוטעה של צילום אולטרסאונד ועקב זאת מתן טיפול רפואי שגוי, שגרם להתדרדרות במצב הרפואי של המטופל, ועוד. על מנת להוכיח את הקשר בין הטיפול הרפואי הרשלני באבחון גידול ממאיר לבין הנזקים שנגרמו למטופל, יש להציג ראיות לפיהן היה די בתסמינים, היסטוריה רפואית וכדומה, בכדי לעורר את חשדו של הרופא המטפל באשר לקיומה של המחלה. במידה ובית המשפט יקבע כי אכן מדובר במקרה של רשלנות רפואית אזי הוא יפסוק לרוב גם פיצויים. על מנת לקבוע את גובה הפיצויים יש להוכיח בפני בית המשפט כי הרשלנות הרפואית במהלך האבחון השפיע על ההליך הטיפולי וסיכויי החלמתו של המטופל. מקרים נפוצים של הגשת תביעות כאמור מתמקדים ברשלנות באבחון גידול ממאיר או סרטני, העדר אבחון המחלה למרות הופעת התסמינים, אי מתן הפנייה למטופלים לביצוע בדיקות מסוימות חרף היותם בקבוצת סיכון, ועוד.

אולי יעניין אותך גם

רשלנות רפואית באבחון התקף לב

תוכן העניינים1 כיצד נגרם התקף לב?2 מהם הם הסימנים להתקף לב?3 מדוע האבחון הקרדיולוגי קריטי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים * 

שלח
close-link