בית / מהי רשלנות רפואית באבחון מחלות / רשלנות רפואית באבחון התקף לב

רשלנות רפואית באבחון התקף לב

כיצד נגרם התקף לב?

התקף לב, המכונה גם אוטם שריר הלב, נגרם כתוצאה מפגיעה חמורה ברקמת הלב, זאת בעקבות חסימה פתאומית של עורק כלילי, שמקורו לרוב בקרע ברובד טרשתי בדופן העורק. כתוצאה מכך נוצר קריש החוסם את חלל העורק.  כאשר חסימה כאמור תתרחש במשך זמן כתוצאה מהתקדמות טרשת, היא תחשב לתסמונת יציבה, אשר לרוב לא גורמת להתקף לב גם במקרים שבהם חלה חסימת העורק. הסיבה לכך היא שהגוף מייצר מעקפים קולטרלים, כלומר טבעיים, באופן הדרגתי במטרה למנוע את החסימה. לכן, קריש דם הוא אשר יכול למנוע אי קבלת אספקת דם לשריר הלב, פגיעה בתאים ועד להמתת התאים והיווצרותו של נמק. התקף לב הינו בגדר סכנה ממשית ומיידית לתפקוד הלב ולגרימת סיבוכים קשים ועל כן, מוגדר כמצב חירום, הדורש אבחון וטיפול מהיר ביותר למניעת מוות.

התקף לב

מהם הם הסימנים להתקף לב?

ישנם סימנים שכיחים שיכולים לסייע בזיהוי התקף לב, ביניהם כאב או לחץ בחזה, המאופיינים בתחושת לחץ או כאב חדים, שריפה, צריבה, מעיכה, כיווץ ועוד, בצידו השמאלי של החזה, תחושה שיכולה להמשך מספר דקות או יותר או לחלוף ולחזור על עצמה. אולם לא רק לחצים כאמור בחזה מהווים סימן להתקף לב. כך למשל, התקף לב יכול להיות מלווה בתחושת כאב או חוסר נוחות בזרוע אחת או בשתיהן, בכתפיים, בצוואר ואף בלסת או בחלקו העליון של הגב או הבטן, מעל לאזור התבור.  סממן נוסף להתקף לב הוא קוצר נשימה, אשר גם יכול להופיע כתסמין יחידי או מוקדם לתסמינים אחרים והוא יכול להתרחש בזמן מנוחה או פעילות פיזית מתונה. מקרים רבים של התקפי לב מאופיינים בזיעה קרה ובתסמינים נוספים, כגון בחילה, הקאות, חולשה וסחרחורות. יש לציין כי התקף לב לא בהכרח מתחיל מתסמינים פתאומיים כאמור וכי הסימנים יכולים להשתנות מאדם לאדם או במקרים של התקפי לב חוזרים בקרב אותו האדם. כמו כן, בשנים האחרונות מתקיימים ניסיונות מחקריים לעמוד על סימנים בקרב נשים וגברים, מהם עולה כי בקרב נשים לרוב יופיעו תסמינים כגון קוצר נשימה , בחילות, הקאות או כאב בגב או בלסת אחורית. תסמינים אלו בקרב נשים עלולים להוביל את הרופא המטפל לשגות ולחשוב כי מדובר התקף חרדה.

 

מדוע האבחון הקרדיולוגי קריטי בטיפול בהתקפי לב?

על פי הנתונים שנאספו עולה כי רק אחוז אחד מתוך הלוקים בדום לב שלא מתרחש תחת השגחה רפואית, שורדים את האירוע. כאשר מדובר בהתקפי לב, עולה כי כ-40 אחוז מהלוקים בו מוצאים את מותם עוד בטרם הגיעו לקבלת טיפול רפואי. הזמן הוא הגורם המשפיע ביותר על תוצאות האירוע וסיכויי הישרדותו של המטופל ומכאן גם הקריטיות באבחון מדוייק, בזמן סביר.

 

מתי מתקיימת רשלנות רפואית?

התעלמות מכל אחד מהתסמינים המאפיינים התקפי לב, עלולה להחשב בגדר רשלנות רפואית. זאת ועוד, מאחר ואחד התסמינים הוא כאב המקרין ללסת, הרי שגם רופא שיניים שלא אבחן את התסמין יכול להיות  חשוף לתביעת רשלנות רפואית במקרים של התקף לב. תסמין נוסף לבחינת רשלנות הוא הזמן שבו התרחש ההתקף, שכן כ- 60 אחוז מהתקפי הלב מתרחשים בין השעות 4-7 בבוקר. מקרים של רשלנות רפואית יכולים להתרחש גם בגין מתן הטיפול הרפואי. למשל, על הרופא הסביר שאבחן התקף לב, יש לתת למטופל טיפול תרופתי מקל כגון, ניטרוגליצרין, חמצן ואספירין או לבצע הדמיה או בדיקות  דם ביוכימיות לזיהוי פגיעה בשריר הלב, המעידה על הפרשת חלבון הקיים רק בתאי שריר הלב, אל מערכת הדם.  יש לציין כי זיהוי זה לוקח זמן התלוי בשחרור החלבון לדם ולכן, גם אם תוצאות הבדיקה תקינות ייתכן והנזק יגרם לאחר שחרור המטופל לביתו. אולם רשלנות רפואית יכולה להתרחש גם בטיפול שניתן לאחר הטיפול הראשוני ואשר מטרתו להזרים דם לרקמות הפגועות. טיפול זה יכול להתבצע באמצעות ניתוח מעקפים, צנתור ועוד. רשלנות

במקרים של ניתוח עקב התקף לב, יכולה להתקיים, למשל, עקב שימוש בטכניקה שגויה במהלך הניתוח. לסיכומו של דבר, ככלל, בין העילות הנפוצות להגשת תביעת רשלנות רפואית נמצאים ביצוע צנתור שלא לצורך, אבחון שגוי של א.ק.ג, מתן טיפול תרופתי שגוי, רשלנות במיפוי ההיסטוריה הרפואית, העדר הפנייה למיון במועד והעדר הפנייה לבדיקות חוזרות.

 

כיצד מגישים תביעת רשלנות רפואית?

תביעות כאמור הן מורכבות ומצריכות ניסיון ומומחיות מיוחדים. ללא ייצוג מטעם עורך דין מנוסה ומיומן בתחום ובניהול תיקים דומים, קיים סיכוי נמוך לניצחון בתביעה או לקבלת פיצויים. לעומת זאת, עורך דין העומד בדרישות אלו ישיג חוות דעת מטעם מומחה רפואי, יעריך את סיכוי הצלחת התביעה מראש וינהל את המשפט על פי חובת ההוכחה המוטלת עליו. בין היתר, יהיה על עורך הדין להוכיח בפני בית המשפט כי התקיימו שלוש עילות להגשת התביעה, משמע, כי נגרם נזק לתובע, כי קיים קשר נסיבתי בין הרשלנות לנזק שנגרם וכי אכן התרחשה רשלנות מצד הרופא המטפל.

 

 

אולי יעניין אותך גם

סרטן

רשלנות רפואית באבחון סרטן

תוכן העניינים1 אילו בדיקות ניתן לבצע לאבחון מוקדם של מחלת הסרטן?2 כיצד מאבחנים את מחלת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים * 

שלח
close-link