בית / רשלנות באבחון

רשלנות באבחון

למה אבחון הרפואי הוא קריטי?

תארו לעצמכם שאתם מגיעים לרופא והוא לא מאבחן שאתם חולים במחלה קשה, מה יכול לקרות כתוצאה מכך? אבחון מחלה והסיבות לכאבים שמופיעים בקרב מטופלים, על ידי רופא משפחה, רופא מומחה או רופא בחדר המיון, יכולים להיות קריטיים ולהציל חיים. לעומת זאת, העדר אבחון כאמור עלול לגרום להחרפת המחלה ולסכנת חיים או לגרום לנזק בלתי הפיך, בשל אי מתן טיפול רפואי נחוץ. עכשיו תארו שמקור הכאבים הוא בגידול סרטני חס וחלילה או שעברתם התקף לב שלא אובחן, מה הסיכוי שתחלימו וחייכם ינצלו אם הרופא המטפל כלל לא זיהה את המחלה? לכן, אבחון הוא קריטי כל כך.

 

מהי רשלנות רפואית באבחון?

תביעות רשלנות רפואית לא אחת מתרחשות בנסיבות של אבחון שגוי או מאוחר מידי. על מנת להכריע בתביעות אלא, קבע בית המשפט כי יש לבחון את הסטנדרט של הטיפול הרפואי הסביר בזמן ביצוע הבדיקות. רשלנות רפואית יכולה לעמוד כעילה לתביעה גם במקרים שבהם האבחון בוצע על ידי רופא לא מנוסה ולא מיומן, ששגה בפרוש הממצאים של הבדיקות. על פי פסיקות קיימות, חובתו של כל רופא היא לא רק לבצע בדיקות ולפרש את הממצאים אלא גם להיות קשוב, רגיש למידע שמוסר המטופל, לגלות פתיחות וחשיבה עצמאית, לשקול בכובד ראש סיכונים שונים, לא לתת לדעות קדומות להשפיע על החלטתו ולא לקפוץ למסקנות לפני שהכל נשקל. בנוסף, על הרופא המאבחן לשאול את המטופל את כל השאלות הנדרשות לחקר ומציאת הסיבות למקור הכאבים ואיתור המחלה, אם אכן הופיעה כזו.

 

מתי מתקיימת רשלנות רפואית באבחון?

רשלנות רפואית יכולה להתרחש בקרב אבחון אצל כל רופא שהוא ולא בהכרח אצל רופא מומחה. כך למשל, במידה ומטופל הגיע לרופא משפחה עם תלונות על כאבים ועל הרופא להפנות אותו לרופא מומחה בתחום מסויים והוא לא עשה כן בשל אבחון שגוי או חסר, ייחשב הדבר כרשלנות רפואית.

מתי נדרש רופא לבצע "אבחנה מבדלת"?

בזמן הבדיקה והאבחון אצל הרופא יכולים להופיע תסמינים שונים, כגו חום, כאב ראש, הקאות ועוד, המעידים על מחלות שונות. הרופא נדרש בשלב זה לערוך "אבחנה מבדלת", שתסייע לו להגיע לאבחון מדוייק, בהתבסס על הקשר בין התסמינים למחלה. לכן, בשלב זה של האבחון, על הרופא המטפל לבחון את האפשרויות הקיימות, לשלול או לאשש את האבחנה שלדעתו היא המדוייקת ביותר. במידה והרופא קבע טיפול מסויים בהתבסס על האבחנה וטיפול זה איננו גורם לשיפור במצבו הרפואי של המטופל, הרי שחובתו של הרופא היא לבצע הערכה מחודשת. במידה וקיים ספק לגבי מחלה כזו או אחרת, על הרופא להיעזר ברופא מומחה במטרה למצוא את הטיפול הטוב ביותר עבור המטופל.

 

מבחן "הרופא הסביר"

אבחון רפואי מוטעה, כאמור, יכול להוות סכנת חיים של ממש למטופל ולגרום לנזקים וסיבוכים בלתי הפיכים, לרבות התדרדרות במצבו. כמו כן, רשלנות באבחון רפואי עלולה לגרור טיפול רפואי שגוי, שלא רק שלא ייתן מזור למחלה אלא אף יגרום סבל למטופל. לפיכך, אבחון שגוי או מאוחר הוא הסיבה העיקרית להגשת תביעות רשלנות רפואית כנגד רופאים ומוסדות רפואיים. כאשר עילה זו עומדת להכרעת בית המשפט יהיה חייב הרופא לעמוד במבחן "הרופא הסביר", שבוחן האם הרופא פעל במקצועיות, היה קשוב לתלונות המטופל וקיבל החלטות בהתאם למצופה בהסתמך על ידע רפואי. רופא אשר איננו עומד במבחן זה ובנוסף לכך, הוכח קשר סיבתי בין התרשלותו לבין התדרדרות מצבו הרפואי של המטופל, עלול להימצא אשם ברשלנות רפואית באבחון.

 

האם ניתן פיצוי בגין תביעות רשלנות רפואית באבחון?

במידה ובית המשפט יקבע כי התקיימה רשלנות רפואית, ייבחן גובה הפיצוי הראוי. ככלל, מטרתם של דיני נזיקין היא להחזיר את המצב לקדמותו ולמרות שמבחינת רפואית אין הדבר אפשרי, ניתן לתאר איך היו נראים חייו של המטופל אלמלא היה נגרם לו נזק בגין רשלנות רפואית. לכן, בית המשפט בבואו לקבוע את גובה הפיצויים, יתמקד בשוני הקיים בין מצב המטופל כיום לעומת מצבו האפשרי אילולא היתה מתרחשת רשלנות, לכל הפחות בפן הכלכלי של השוני. עורך דין מומחה, המייצג תביעות רשלנות רפואית באבחונים יפעל להשגת פיצוי הולם כאמור עבור לקוחותיו, במטרה להקל עליהם ככל הניתן את החיים לאחר הנזק.

 

בעדיבות מאקו וערוץ 2. 

שלח
close-link