בית / מהי רשלנות רפואית / רשלנות רפואית – רופא שיניים
רשלנות בטיפולי שיניים

רשלנות רפואית – רופא שיניים

טיפולי שיניים נחוצים מסיבות רבות, הן בגדר הליכים רפואיים הכרחיים, כגון עקירות, טיפולי שורש, סתימות, שיקום הפה ועוד והן, בגדר טיפולים אלקטיביים, כגון הלבנת שיניים, אורתודנטיה ועוד. טיפולים מעין אלו מתבצעים מידי יום במרפאות בארץ ועד כמה שהם נחשבים לשגרתיים או פשוטים, הם לעיתים עלולים להסתבך ועלולה להתרחש במהלכם גם תאונה רפואית. נכון הוא שלא כל תאונה רפואית הנה תוצאה של רשלנות הרופא המטפל ולכן, על מנת לבחון באם התרחשה רשלנות רפואית או לא יש להפעיל את מבחן "הרופא הסביר", כלומר שהרופא העניק למטופל טיפול סביר, תואם לסטנדרטים הרפואיים והידע המקצועי המצופה ממנו.

 

מתי מתקיימת עילת רשלנות רפואית בטיפולי שיניים?

רופא השיניים צריך לפעול לפי הכללים הקבועים בחקיקה ובפסיקה שנקבעו בגין רשלנות רפואית, ובכלל זאת חלה עליו חובת הזהירות כלפי המטופל וכן, עליו לבצע את הטיפול לאחר קבלת הסכמה מדעת של המטופל להליך, לבצע את ההליך הרפואי על פי הסטנדרטים הנהוגים והמצופים ממנו, לבצע מעקב מרגע קבלתו של המטופל וגם לאחר מתן הטיפול, לרבות התחקות אחר שיקום הפה, מעקב אחר זיהומים העלולים להתפתח כתוצאה מהטיפול, בדיקת גיליון רפואי בטרם ביצוע זריקת הרדמה וכיוצא באלו. בין העילות הנפוצות לתביעות רשלנות רפואית ניתן להצביע על ביצוע טיפולי שיניים שלא לצורך או בשיניים בריאות, ביצוע רשלני של הטיפול הרפואי תוך אי עמידה בסטנדרטים, מחסור בהסברים בנוגע לטיפול ולסיכונים הכרוכים בו, פגיעה באיברים חיוניים, כגון עצבים, במהלך הטיפול, העדר רשומות רפואיות או רשומות חסרות, שימוש בחומרים שאינם מתאימים ועוד.

 

כיצד מוכיחים רשלנות רפואית בטיפולי שיניים?

כאשר תעמוד התביעה להכרעת בית המשפט, יהיה על התובעים להוכיח כי לא התקיימה חובת זהירות כלפי המטופל, כי עקב זאת נגרם נזק למטופל וכי קיים קשר סיבתי בין הפרת חובת הזהירות לבין הנזק שנגרם. במהלך הדיונים בבית המשפט, תבחן טענת הרשלנות הרפואית, למשל, האם הרופא המטפל נתן את הטיפול המתאים ובחר בשיטת הטיפול המתאימה. במידה ויוחלט כי התקיימה רשלנות רפואית בשלב זה, ייבחן כאמור הקשר הסיבתי וכן, היקף הנזק שנגרם.

 

כיצד החוק מגן על מטופלי השיניים?

חוק זכויות החולה מעגן את זכותו לתת הסכמתו לטיפול רפואי. כלומר, חובת הרופא לקבל מהמטופל הסכמה מדעת בטרם יינתן לו הטיפול הרפואי. זאת ועוד, הסכמה מדעת כפופה למסירת המידע וההסברים הנחוצים למטופל לקבלת החלטה, לרבות פרטים אודות הטיפול, סיכויי הצלחתו, סיכונים, טיפולים חלופיים אפשריים וכדומה. במידה ולא נמסר למטופל מידע כאמור ולא ניתנה הסכמה מדעת אזי תיתכן עילת רשלנות רפואית בגין פגיעה באוטונומיה של המטופל ובזכותו הבסיסית והחוקית להחליט האם לקבל טיפול רפואי זה או אחר, לאחר שנמסר לו כל המידע הנחוץ לצורך קבלת ההחלטה. לרוב, כאשר הוכחה בפני בית המשפט פגיעה באוטונומיה של המטופל, הוא יפסוק פיצויים לתבוע גם ללא שהוכח קשר סיבתי בין אי קבלת הסכמתו לטיפול לבין הנזק שנגרם מהטיפול.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים * 

שלח
close-link