בית / רשלנות רפואית בלידה / הפרדות שליה \ קרע ברחם – בעקבות רשלנות רפואית
הפרדות שליה

הפרדות שליה \ קרע ברחם – בעקבות רשלנות רפואית

מצבים של היפרדות השלייה מהרחם

תפקיד השלייה הוא להעביר את המזון והחמצן מהאם לעובר ומנגד, לפנות את הפסולת שמפריש העובר אל הדם של האם והחוצה. היפרדות השלייה מהרחם תמנע ממנה לבצע את תפקידה המכריע לחיי העובר. הסיכוי שהשלייה תיפרד מדופן הרחם עולה במקרים של יתר לחץ דם כרוני, עישון, צריכת סם קוקאין, רעלת היריון, זיהום תוך רחמי, הפרדות השלייה בעבר, קרישת דם גבוהה,  היסטוריה של ניתוחים קיסריים והיריון מרובה עוברים. הסימפטומים שיופיעו בעקבות ההיפרדות עלולים לבוא לידי ביטוי בכאבי בטן פתאומיים והתכווצויות רחם חוזרות. כל תזוזה של השלייה מדופן הרחם, בין עם חלקית או מלאה, בטרם יציאת העובר לאוויר העולם, מוגדרת כהיפרדות השלייה. למעשה, שליש מהדימומים ברחם במחצית השנייה של הריונות נגרמים כתוצאה מהיפרדות שלייה. ההשלכות של הפרדות השלייה מהרחם תלויות במידת ההיפרדות ובגיל ההיריון והן עלולות להיות הרות גורל לבריאות האם והעובר.

 

הגורמים להיפרדות שלייה

למעשה, אין ממצאים שמאששים את הסיבה לתופעה ויותר מכך, לא קיימים אמצעים המאפשרים לנבא את התופעה או למנוע אותה. יחד עם זאת, ניתן להפחית את רמת הסיכון להיווצרותה. כך למשל, ידוע כי מצבים של טראומה לבטן, חבל תבור קצר, ריקון מים פתאומי ויציאת עובר ראשון במקרה של תאומים, עלולים לגרום בפתאומיות להיפרדות השלייה מהרחם. קיימים גם גורמים כרוניים העלולים לגרום לתופעה, ביניהם טרומבוזיס, דלקות וזיהומים. התוצאות וההשלכות תלויות בין היתר בגיל ההיריון ובמהירות האבחון והטיפול הניתן לאם, כגון החלטה לבצע ניתוח קיסרי דחוף בהרדמה כללית.

 

הסיבוכים העלולים להיגרם כתוצאה מהפרדות השלייהשליה

באשר ליולדת סיבוכים בעקבות הפרדות השלייה עלולים להיגרם כתוצאה מניתוחים והרדמות אבל מעבר לכך, האם עלולה לסבול משוק היפוולמי ואיבוד דם. איבוד דם בשילוב עם מרכיבי הקרישה בדם יכולים להגיע לכדי הפרעה קיצונית בקרישת הדם ולצורך מיידי במתן במנות דם. כמו כן, ההתכווצויות הטבעיות של הרחם לאחר הלידה, עלולות להחמיר את הדימום. במקרים נדירים יכולה התוצאה להיות ביצוע כריתת רחם אולם תמותה מתרחשת רק לעיתים נדירות.  באשר לעובר, הסיבוכים האפשריים כתוצאה מהפרדות שלייה הם מצוקה עוברית, לרבות ציון אפגר נמוך בדקות הראשונות לאחר הלידה.

.

אבחון הפרדות השלייה

בדיקה רפואית על ידי הצוות המטפל ואבחון נכון, יכולים לאתר מצב של הפרדות שלייה, כגון באבחון טונוס מוגבר של הרחם ופעימות לב בלתי סדירות של העובר. הפרדות משמעותית של השלייה ניתן לזהות גם בבדיקת אולטרסאונד ובמקרים אחרים, האבחון יהיה תוצאה של לידה מוקדמת או פקיעת קרומים מוקדמת. יש לציין כי דימום וגינאלי חיצוני או פנימי, כאבי בטן, טונוס של הרחם או שינויים בקצב לב העובר, הם סימנים שלא תמיד מופיעים אך אין הדבר אומר שלא קיים מצב של הפרדות שלייה.

 

מתי מדובר ברשלנות רפואית שגרמו להיפרדות שליה או קרע ברחם ?הפרדות שיליה

לרוב מקרים של הפרדות חמורה המצריכים תגובה מיידית של הצוות הרפואי, כגון זירוז לידה או ניתוח קיסרי. בשאר המקרים, לרוב ימליצו הרופאים על מנוחה תחת השגחה. יש להבהיר כי על הצוות הרפואי חלה חובה לקחת אנמנזה מפורטת מהיולדת, לרבות סיבת הפניה, היסטוריה מילדותית, רקע בריאותי, עישון וכדומה. אי לקיחת אנמנזה כאמור הינה בגדר רשלנות רפואית. מעבר לכך, חובה על הצוות הרפואי לעמוד ולאבחן את התסמינים להפרדות השלייה, לרבות דימום, כאבי בטן או גב, התקשות הבטן והופעת צירי לידה.  עילה לתביעת רשלנות רפואית תחול גם על מקרים בהם לא בוצע אבחון או בוצע אבחון שגוי או מאוחר למצב של הפרדות השלייה. כמו כן, כל מצב שהביא להעדר טיפול, עיכוב בטיפול או החלטה שגויה על ביצוע הליך רפואי, עקב מעשים רשלניים, הנו בגדר רשלנות רפואית, במידה ונגרם נזק ליולדת או שמצבה הוחמר. גם אם בוצעו הפרוצדורות הנדרשות, עליהן להתבצע באופן מקצועי וביצוע רפואי הלוקה בחוסר מיומנות ומקצועיות, תוך הפרת חובת הזהירות כלפי היולדת וסטייה מאמות מבחן הסבירות של הרופא, ולא כן הרי שעולה חשד לרשלנות רפואית. רשלנות רפואית יכולה להתרחש גם אם התקבלו ההחלטות הסבירות אולם במהלך הביצוע חלה רשלנות, למשל בהליך זירוז הלידה או במהלך ניתוח קיסרי. כמובן, יש לזכור כי העדר הסכמה מדעת לביצוע ניתוח קיסרי או לידה מכשירנית הנם עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית.

 

חובת ההוכחה לרשלנות רפואית

על מנת להוכיח כי מדובר במקרה של רשלנות רפואית, על התובעים יהיה להציג לבית המשפט חוות דעת של רופא מומחה, המעידה על קיומו של קשר סיבתי בין טיפול רשלני של הצוות הרפואי לבין הנזק שנגרם ליולדת או לעובר כתוצאה מכך. יש לציין, כי לא תמיד הצוות הרפואי יכול לתת מענה ליולדת, שכן מצבים של הפרדות השלייה הנם בגדר סיבוך בלתי צפוי, בלתי נמנע ולעיתים גם מקורו איננו ידוע.

 

אולי יעניין אותך גם

פרע כתפיים והקשר לרשלנות רפואית

תוכן העניינים1 פרע כתפיים כתוצאה מרשלנות רפואית1.1 סיבוכים במצבי פרע כתף פרע כתפיים כתוצאה מרשלנות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים * 

שלח
close-link