בית / רשלנות רפואית בלידה / רשלנות רפואית בשיתוק ארב
Erb's Palsy

רשלנות רפואית בשיתוק ארב

כיצד נגרם שיתוק ארב במהלך לידה?

Erbs Palsy, שיתוק ארב, הינו מצב שבו נגרמת פגיעה עצבית, הבאה לידי ביטוי בחולשה בשרירים ואף לשיתוק מוחלט של הגפיים העליונות. שיתוק ארב יכול להתרחש כתוצאה מפגיעה בילוד במהלך לידה. לרוב מדובר במקרים בהם גודל העובר לא מאפשר לו לנוע בחופשיות בתעלת הלידה. כתוצאה מכך, כתפיי היילוד נתקעות בתעלת הלידה והצוות הרפואי מפעיל כח על מנת לחלץ אותו. הפעלת כל כאמור על הכתפיים וחוליות עמוד השדרה הצווארי עלולות לגרום לשיתוק ארב. עובר או יולדת שמשקלם רב עלולים לגרום להתחרשות התופעה ובמידה והם מזוהים מראש על ידי הצוות המטפל, גם ניתן למנוע אותם באמצעות ניתוח קיסרי. אם וכאשר הצוות הרפואי לא זיהה את הסכנה והסיכונים מראש ובחר לידה בשיטה טבעית, אזי כשראש העובר כבר מחוץ לתעלת הלידה, יהיה מאוחר מידי לעבור לניתוח קיסרי.

אבחון מוקדם

במידה ולא בוצע אבחון מוקדם לשיתוק ארב, הסיכויים שהיילוד יחלים הם נמוכים מאוד.  לכן, אחת הסיבות להגשת תביעות רשלנות רפואית כתוצאה מנזק שגרם לשיתוק ארב, היא אבחון שגוי או חוסר אבחון של השיתוק אצל היילוד.

מתי מגישים תביעות רשלנות במקרה שיתוק ארב ?

  •  כאשר ישנה התעלמות מסויימת מגורמים מסכנים תוך כדי ההריון.
  •  אי הערכת משקל היילוד.
  •  כאשר לא הובחנה סוכרת הריונית או  מעקב רשלני אחר מצב של סוכרת הריונית[
  •  אי בחינת היסטוריית לידות בעייתיות קודמת.
  •  אי הערכה נכונה שלמשקל היילוד.
  •  חוסר התייחסות לגובה הילוד בדרך כלל מבובר בעובר מקרוזומי.
  •  בחירה שגויה של אופי סיום הלידה.
  •  כאשר בוצעה לידה רגילה במצג עכוז.
  •  כאשר ישנה עלייה גדולה במשקל היולדת בזמן ההריון.
  • שימוש שגוי בלידת מלקחיים או וואקום.

תביעות רשלנות רפואית עקב שיתוק ארב

נזק למקלעת הזרוע של הילוד ולגפיים העליונות ניתן למנוע במידה והצוות הרפואי התנהל במידת הסבירות. אם התרחשו סיבוכים בלידה, בגין התנהלות בלתי סבירה של הצוות הרפואי, אשר גרמו לשיתוק ארב, אזי ישנה סבירות לעילה להגשת תביעת רשלנות רפואית. שיקול דעת בלתי סביר של הצוות הרפואי, יחשב למשל, במקרים בהם היה ידוע לו כי משקלו של העובר גבוה ולמרות זאת הצוות הרפואי לא בחר בניתוח קיסרי. כמו כן, במהלך לידה וגינאלית יכול להיווצר הצורך לעבור לניתוח קיסרי, עקב קשיים של היילוד לצאת דרך תעלת הלידה. במידה והצוות הרפואי לא ביצע ניתוח קיסרי כאמור באותו שלב וכתוצאה מכך נגרם שיתוק לכתף היילוד, ישנה היתכנות לעילת תביעת רשלנות רפואית.

 

כיצד מגישים תביעת רשלנות במקרה שיתוק על שם ארב ?

תחילה יש לאסוף את כלל החומר הרפואי הנדרש, כולל החומר של מעקב ההריון, תיק היולדת והיילוד והן החומר הרפואי להתפתחות היילוד. עו"ד יעביר את החומרים למומחה רפואי מקצועי מטעמו בתחום הגניקולוגיה על מנת לקבל חוו"ד באשר האם מדובר ברשלנות בהתנהלות הרפואים או לא. כמו כן, צריך לקבל חוו"ד ממומחה רלוונטי באשר לקביעת הנזק ליילוד, וקביעת אחוזי הנכות שנותרו לו.

 

 

אולי יעניין אותך גם

פרע כתפיים והקשר לרשלנות רפואית

תוכן העניינים1 פרע כתפיים כתוצאה מרשלנות רפואית1.1 סיבוכים במצבי פרע כתף פרע כתפיים כתוצאה מרשלנות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים * 

שלח
close-link