בית / רשלנות רפואית בלידה / רשלנות רפואית במתן אפידורל
אפידורל בהריון

רשלנות רפואית במתן אפידורל

כיצד מתבצעת הרדמת אפידורל?

זריקת אפידורל

מי לא מכירה את האפידורל? כל יולדת שמעה על הטכניקה המאפשרת להרדים את הגב התחתון בזמן הלידה. איך זה מתבצע? על ידי הזרקת חומרים לאזור הגב התחתון עם מחט חלולה. באופן זה מחדירים צינורית לגוף, שדרכה מעבירים חומרי הרדמה ישירות לאפידול, שהוא למעשה שמו של המקום האנטומי בעמוד השדרה, ומכאן גם מקור שמה של ההרדמה. את הצינורית מוציאים כשעתיים לאחר הלידה. עקרונית, את האפידול ניתן לתת ליולדת בכל שלב של הלידה אבל יש לשקול האם זה כדאי. אפידורל המוזרק ליולדת בשיקול דעת נכון בלידה פעילה, לא אמור להשפיע על משך הלידה ולהאריך אותה ולרוב, סיבוכים לטווח ארוך כתוצאה ממתן אפידורל הם נדירים. היתרון הגדול של האפידול הוא שיכוך הכאבים עבור היולדת, לרבות שליטה מלאה על עוצמת האלחוש, כמות החומר וריכוזו ומשך השפעתו.

 

מתי מותר ומתי אסור לתת אפידורל?

כל יולדת יכולה לבקש זריקת אפידורל מהצוות הרפואי המטפל, לפי רצונה אולם חובתו של הרופא המרדים לוודא שלא קיימת התווית נגד כלשהי, העלולה למנוע מתן זריקה. כמו כן, על אף שניתן לתת את הזריקה בכל שלב בלידה, יש לשקול היטב בכל רגע ושלב האם זהו הדבר הנכון לעשות. באשר לרופא המרדים, יש לציין כי מדובר בהתמחות מיוחדת שההכשרה אליה עורכת חמש שנים, מיום סיום לימודי הרפואה והסטאג'. לכן, לרופא מרדים יש 12 שנות ניסיון. קיימים מקרים מסוימים שבהם יחליט הרופא המרדים שלא ניתן לתת ליולדת אפידורל, גם היא מבקשת זאת, למשל אם היא סובלת מהפרעות בתפקודי קרישת דם או נוטלת תרופות נוגדות קרישה, כגון אספירין. מקרים נוספים שבהם לא יינתן אפידורל הם כאשר מדובר בנשים הסובלות מזיהומים על עור הגב, מחלות במערכת העצבים, רגישות ידועה לחומר ההרדמה ובכל מקרה אחר, שבו יחליט הרופא המרדים שהסיכון גדול מידי. כמובן שאם המטופלת מסרבת לקבל אפידורל אז חל איסור לתת לה אותו. רשלנות רפואית במתן אפידורל מתייחסת בהחלט גם למקרים של אי הסכמה מדעת לקבלת את הזריקה. למעשה, נדרשת הסכמה בכתב של היולדת לקבלת הזריקה, לאחר שנמסר לה כל המידע הנדרש על התהליך הפולשני והסיכונים האפשריים, ביניהם פגיעה בעמוד השדרה, זיהום, שיתוק וכדומה. לבסוף, יש לציין כי גם המטופלת ביקשה אפידורל ונמצאה תקינה לקבל אותו, יכולים להתרחש מקרים שבהם הרופא לא מצליח לחדור למיקום הרצוי עם המחט, לעיתים בשל עיוותים בחוליות השדרה ובמקרים אלו, לא ניתן יהיה לתת אפידורל.

 

סיבות ותוצאות של כשלים בהרדמה אפידוראלית

הרדמה אפידוראלית מצריכה ביצוע פעולות שונות, בכל אחת מהן עלול להתרחש כשל. הסיבה הראשונה לכשל יכולה להתרחש כתוצאה מעומק ההזרקה. אם ההזרקה מתבצעת עמוק מידי או באופן שטחי מידי ולא במיקום המדויק, אזי החומר לא יגיע ליעדו ולפיכך, לא יורגש האלחוש הרצוי. סיבה שנייה לכשל יכולה להתרחש כתוצאה מפגיעה בחוט השדרה, עקב חוסר מיומנות של הרופא המזריק או אנומליות בגוף המטופלת. פגיעה כאמור יכולה לגרום לירידה בתחושה באזורים שתחת מיקום ההזרקה ואפילו למקרים חמורים יותר של שיתוקים ונכויות. סיבות נוספות לכשלים, הם זיהומים כתוצאה מההזרקה, רגישות המטופלת לחומר המוזרק וקרע עצבים בחוט השדרה, שיכול לגרום לשיתוק לכל החיים.

 

האם ישנן תופעות לוואי לאפידורל?

קיימות תופעות לוואי לאפידורל, כולל השלכות שונות. למשל, עקב הקשר בין השפעת החומר לבין מהירות חילוף החומרים של המטופלת יכול להיגרם שיתוק חולף ליולדת. מינון גבוה של החומר המוזרק יכול גם הוא לגרום לשיתוק חולף, אשר עובר עם התפוגגות השפעת החומר. תופעות לוואי נוספות ושכיחות הן נפילת לחץ דם ועצירת שתן. עצירת שתן יכולה להיות תופעה זמנית, שנגרמת עקב השפעת החומרים המאלחשים על העצבים הקשורים לתפקוד שלפוחית השתן. תופעות לוואי הנגרמות מזיהומים הן פחות נפוצות בימינו אבל עדיין יכולות להיגרם אם לא בוצע חיטוי ולא נשמרו כללי הזהירות. תופעת לוואי של כאבי ראש כתוצאה מזריקה אפידוראלית, יכולה להיגרם עקב תזוזות של היולדת במהלך ביצוע התהליך ולרוב נמשכים רק מספר ימים מועט לאחריו.

 

כשל כתוצאה מרשלנות רפואית

ראשית, על מנת להימנע ממקרי רשלנות רפואית, על הצוות הרפואי חלה חובה לדעת את הכללים והנהלים של בית החולים והמחלקה בה הוא עובד. רשלנות רפואית עלולה להיגרם על ידי מתן טיפול רפואי לא נכון בשל חוסר תשומת לב לנהלים או אי ידיעתם ולגרום לנזק פיזי או נפשי אצל המטופל. מקרים של רשלנות רפואית בהזרקה אפידוראלית יכולה להיגרם בכל אחד מהשלבים של ביצוע ההליך. ניתן לחלק את התהליך והכשלים לשלושה שלבים:  הכנת המטופלת, ביצוע הפרוצדורה והמעקב.

 

השלבים בהם יכולה להתרחש רשלנות רפואית בזריקת אפידורל

הכנת המטופלת: רשלנות רפואית יכולה להיגרם בשל אי קיום בדיקה של המטופלת בטרם תחילת הפרוצדורה ולפיכך, המטופלת לא קיבלה את כל המידע הנדרש באשר לסיכונים, סיכויים, יתרונות וכשלים הנוגעים לביצוע ההזרקה לחלל האפידוראלי. רק כאשר המטופלת חותמת על מסמך שבו היא מאשרת את ביצוע הפרוצדורה, מההיבט המשפטי, היא למעשה קיבלה את כל המידע הנדרש לפני תחילתה והסכימה לה. חתימת המטופלת על המסמך, לפיכך, היא תנאי מחייב לביצוע ההרדמה.

הפרוצדורה: עילה לתביעת רשלנות רפואית תתקיים בכל מקרה שבו ההזרקה לא בוצעה על ידי רופא או בוצעה על ידי רופא שאיננו רופא מרדים, אם לא בוצע שימוש בכללי אספטיקה וחיטוי אזור ההזרקה כראוי, מצב אשר גרם לזיהום מערכתי. כמו כן, במקרה וההזרקה בוצעה במיקום לא נכון בשל חוסר תשומת לב או מיומנות של הרופא המטפל, דבר אשר גרם לשיתוק או נכות של המטופל. מקרים נוספים לעילת רשלנות רפואית הם כאשר ניתן חומר לא נכון או חומר שהיולדת רגישה אליו, מחט ופלסטיק הוחדרו לגוף כשהם פגי תוקף או אינם ראויים לשימוש, חוסר ניטור דופק לאם לעובר במהלך לידה תחת השפעת אפידורל ועוד.

אחרי הטיפול: כאמור הצינורית נשארת בגוף היולדת גם זמן מה לאחר הלידה, לכן התהליך לא נגמר בהכנות, מתן הזריקה ושלב ההרדמה. חובה על הצוות הרפואי לבצע מעקב ולתת טיפול ראוי במידת הצורך גם לאחר הפרוצדורה. אי הוצאת הפלסטיק במועד הנדרש והעדר מעקב אחר זיהומים, לחץ דם ומתן שתן יכולים  להוות עילה לתביעת רשלנות רפואית.

אולי יעניין אותך גם

פרע כתפיים והקשר לרשלנות רפואית

תוכן העניינים1 פרע כתפיים כתוצאה מרשלנות רפואית1.1 סיבוכים במצבי פרע כתף פרע כתפיים כתוצאה מרשלנות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים * 

שלח
close-link