בית / רשלנות רפואית בלידה / רשלנות רפואית בלידת תאומים
לידת תאומים

רשלנות רפואית בלידת תאומים

לידת תאומיםתאומים

עם התקדמות הטכנולוגיה והרפואה המאפשרת לבצע הפריות מלאכותיות, עלו גם מספר ההריונות מרובי העוברים בעולם.  לידת תאומים מהווה כ-2 אחוז מהלידות בארץ והיא כרוכה בסיכונים רבים יותר מאשר לידה רגילה. מאחר ומדובר בלידה מיוחדת, היא כוללת צוות רפואי גדול יותר, לרבות רופא מרדים, שתי מיילדות ורופא ילדים. רשלנות רפואית במהלך לידה של תאומים יכולה לגרום לנזקים פיזיים קבועים ליולדת וכן, לאחד העוברים או לשניהם העלולים להתבטא במומים, בעיות מוטוריות ושיתוק מוחין וכדומה.
לידת תאומים מוקדמת

לידה מוקדמת, לפני השבוע ה-37, בהריונות מרובי עוברים היא תופעה שכיחה, וכאשר מדובר בתאומים אז הנתונים מראים שכמחצית מההריונות מסתיימים בלידה מוקדמת. במקרים של שלישית עוברים, לידות מוקדמות מתרחשות בלמעלה מ-90 אחוז מההריונות. אלא שלידה מוקדמת טומנת בחובה סיכונים רבים, ככל שהיא מוקדמת יותר ועל אחת כמה וכמה כאשר היא מתרחשת בין השבועות 24-32 להיריון. סיכון אחד נוגע למשקל העובר ויכולתו לנשום בכוחות עצמו. לרוב, משקלים של עוברי בהריונות של תאומים ושלישיות יהיה נמוך מהמשקל האידיאלי בלידה. כך למשל, אם משקלו של תינוק בלידה רגילה יגיע בממוצע ל 3.5 ק"ג, הרי שבלידת תאומים משקלו יגיע לכ-2.75 ק"ג בממוצע ובלידת שלישיה אף ל-2 ק"ג בממוצע. עוברים שנולדים במשקל נמוך מ-2.75 ק"ג עלולים לסבול מקושי לנשום עצמאית ולרוב עוברים לשהות בפגייה. על מנת להימנע ממצב זה, הרופא המטפל יכול לבצע פעולות שונות לעיכוב הלידה ככל הניתן ובימים אלו לתת לעובר טיפול תרופתי להבשלת הריאות. סיכון נוסף בלידה מרובת עוברים, הוא היפרדות השלייה מדופן הרחם בחצי השני של ההיריון, תופעה שעלולה לגרום ללידה מוקדמת או לידת עובר מת. תופעה זו מתרחשת לעיתים גם בעת הלידה עצמה לאחר שהילוד הראשון יוצא לאוויר העולם. במקרים אלו, תועבר האם לביצוע ניתוח קיסרי לצורך הוצאת היילוד השני לאוויר העולם.

 

 רשלנות רפואית בלידות תאומים

רשלנות רפואית עלולה להתרחש בשלושה שלבים עיקריים בתהליך הלידה. הראשון נוגע לשיטת הלידה, השני לצוות הרפואי והשלישי לזכויות היולדת. בכל מקרה, כאשר קיים חשש כי נגרם נזק ליולדת, אחד התאומים או לשניהם, יש לפנות להתייעצות עם עורך דין מומחה לתביעות רשלנות רפואית. עורך הדין יבצע את הבדיקות הנדרשות, בכדי לאמוד את הקשר בין הסיבה לנזקים לבין רשלנות רפואית בלידה או בהיריון ולהעריך האם קיימת עילה להגשת תביעה ומה הסיכוי לזכות בה.

 

שיטת הלידה: שיטת הלידה נקבעת על ידי הרופאים על פי שיקולים מקצועיים ורפואיים בלבד. למשל, לידה ללא סיבוכים מאפשרת ביצוע לידה טבעית וגינאלית. אלא שלרוב, לידת תאומים כרוכה בסיכונים גבוהים יותר לסיבוכים ולכן, מראש הרופאים מעדיפים לבחור בניתוח קיסרי, ששיעורו עולה על מעל ל-50 אחוז מהלידות, לעומת כ-30 אחוז בלידות של עובר יחיד. ההחלטה האם ללדת בניתוח קיסרי תושפע גם ממנח העובר, למשל אם מנח אחד העוברים או שניהם הינו מנח עכוז או מנח צד. לעומת זאת אם שני העוברים במנח ראש, לרוב ההעדפה תהיה ללידה וגינאלית. אולם הנתונים וההחלטות יכולים להשתנות במהלך הלידה, למשל אם היילוד הראשון יצא בלידה טבעית אולם השני יהיה במנח עכוז או צד, ייתכן ויהיה צורך ליילדו בניתוח קיסרי או לידה מכשירנית.

 

הצוות הרפואי: צוות רפואי בחדר הלידה בלידת תאומים חייב לכלול שתי מיילדות, אחת לכל יילוד, רופא וצוות מורחב כגון, רופא ילדים ורופא מרדים. לידת תאומים המבוצעת על ידי רופא שאינו מיומן עלולה להוביל לפגיעה באם או בתאומים. מקרים של רשלנות רפואית יכולים לנבוע כתוצאה מיילוד העובר השני, זאת ללא שניתן לו הזמן הנדרש להתבסס בתעלת הלידה או מביצוע לידה מכשירנית באופן לקוי. במקרים אלו ואחרים, עלול להיגרם לעובר נזק בלתי הפיך.

 

אי הסכמה מדעת: הרופא מחויב לקבל את הסכמת היולדת לביצוע ניתוח קיסרי או לידה מכשירנית. אם לא התקבל האישור כאמור, הרי שמדובר ברשלנות רפואית. האסמכתה לאישור הוא טופס הסכמה עליו חותמת היולדת לאחר שהוסבר לה באופן מלא ומפורט ההליך, הסיכונים, היתרונות, האפשרויות הנוספות וכדומה.

הגשת תביעת בגין רשלנות

במקרה של רשלנות רפואית בלידת תאומים, בעקבות בחירה לא נכונה של דרך הלידה, התרשלות רפואית בלידה או אי קבלת הסכמה מדעת, ניתן להורים להגיש תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית, במהלכה יתבעו פיצויים עבור כל הנזקים שנגרמו לילדיהם ולהם, עקב הטיפול הרשלני שקיבלו.

אולי יעניין אותך גם

פרע כתפיים והקשר לרשלנות רפואית

תוכן העניינים1 פרע כתפיים כתוצאה מרשלנות רפואית1.1 סיבוכים במצבי פרע כתף פרע כתפיים כתוצאה מרשלנות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים * 

שלח
close-link