בית / רשלנות רפואית בלידה / רשלנות רפואית במהלך לידה

רשלנות רפואית במהלך לידה

התרחישים הבולטים של רשלנות רפואית במהלך לידה:

רשלנות רפואית במהלך לידה זהו מצב כאשר מתרחש נזק לעובר שטרם נולד ו/או לאם במהלך הלידה או יציאתו של התינוק לעולם. ברוב המקרים הנזק שנוצר אינו ניתן למניעה תחת הנסיבות. במקרים אחרים, צורת הטיפול השגויה שנבחרה על ידי רופא שלא פעל כהלכה או שייתכן והרופא נכשל להשתמש בכישורים ושיקול הדעת שלו לפני או במהלך הלידה. במאמר שלפניכם, נתמקד בנזקים הניתנים למניעה ואשר מתרחשים במהלך הלידה. כמו כן נעסוק בהיבטים שונים של רשלנות רפואית במהלך הלידהץ

פציעות לידה

פציעות שנוצרות במהלך הלידה ויכולות להתרחש אצל האם או התינוק. לפניכם מספר פציעות נפוצות הפוגעות ביילוד:

קפוט סאכדניום

קפוט סאכדניום היא התנפחות של קרקפת הוולד. ברוב המקרים הפציעה נוצרת על ידי לחצים על ראשו של התינוק במהלך לידה ממשוכת שבה ראשו של הוולד יוצא ראשון, או בגלל ביצוע שאיבה מלאכותית של התינוק החוצה. מצב המביא בדרך כלל לפציעותהמלוות בנפיחות. ניתן להרגיע ולומר שברוב המקרים מצב זה עובר לאחר מספר ימים.

צפלוהמטומה

צפלוהמטומה היא סוג אחר של פציעת לידה שיכולה לקרות כתוצאה משאיבה של התינוק על ידי מכשיר וואקום. צפלוהמטומה מתרחשת כאשר מצתבר דם בין העור  לעצם הגולגולתית. המצב יכול לבשר צהבת, אולם ברוב המקרים הוא נעלם לאחר מספר שבועות או חודשים לאחר הלידה.

שיתוק על שם ארב

שיתוק לידה של מקלעת זרוע (ידוע גם בתור שיתוק על שם ארב או השיתוק של ארב) היא פציעה עצבית שיכולה להיגרם לצווארו או לכתף של התינוק. מצב זה מתרחש  כאשר הם נמתחים יותר מדי במהלך הלידה. זה קורה אחת או שתיים מתוף אלף לידות.
לפי האקדמיה האמריקאית לניתוח אורתופדי, הפציעה נוצרת  מנזק הנגרם לעצבים ליד הצוואר, דבר הגורם לחולשה, כהות חושים, חוסר יכולת להזיז את הזרוע של התינוק. רוב התינוקות ישובו לתנועה בזרוע שלהם  והתחושה תחזור לזרועותיהם. אולם, קיימות דרגות משויימות שך חומרה בנוגע לשיתוק של ארב. פעוטות מסוימים צריכים לעבור תרפיה פיזית, וניתוח יכול להיות הכרחי במידה והמצב משתפר רק במעט או כלל לא לאחר 3-6 חודשים.

היפוקסי-איסכמי אנצפלופתיה

היפוקסי-איסכמי אנצפלופתיה (HIE ) היא מחלה המתרחשת כאשר כמות מספקת של חמצן לא מגיעה למוח של התינוק. התוצאה יכולה להיות מוות של תאים מוחיים, נזק מוחי, בעיות התפתחות, אפילפסיה, שיתוק מוחי ואפילו מוות אם המצב לא משתפר.

שברי לידה

שברי הלידה הנפוצים ביותר הקורים לתינוק חדש במהלך הלידה הם בעצם הבריח. במקרים מסוימים, לא ניתן למנוע שברים אלו, אבל הם גם יכולים להתרחש במקרה בו לרופא ישנה הזדמנות רגילה לזהות הסתברויות של בעיות. ניתוח קיסרי הוא דרך טיפול ראויה במקרה זה.

שטף דם בתת הלחמית

שטף דם בתת הלחמית היא פציעה המעורבת בלידה שגורמת לפריצה של כלי דם קטנים בגוף התינוק. מצב זה קורה בעיקר בתור כתם אדום קטן בלובן העין, וזה נגרם על ידי לחצים שונים הנגרמים על גופו של התינוק במהלך הלידה. ברוב המקרים, לא נגרם נזק קבוע לעיני התינוק. פציעת לידה זו לרוב מטופלת לרוב ללא התערבות או טיפולים לאחר שבוע או שבועיים.

מתי פציעות במהלך הלידה מובילות לעילה לרשלנות רפואית?

מצב היפוטטי הוא שהרופא גרם לנזק או נכשל למנוע נזק- במהלך הלידה. במקרה כזה המקרה נקרא רשלנות רפואית. ברם, מצב זה  אינו כל כך פשוט. לא כל תינוק או הם הסובלים מפציעות לידה יחשבו כנפגעי רשלנות רפואית.

בכל מקרה של רשלנות רפואית- רמת הטיפול והכישורים של הרופא הממוצע המתעסק בתחום התמחותו, לוקחת בחשבון את הידע הרפואי העומד לרשות הרופא  במקרה המסוים. זהו עיקרון משפטי שידוע בתור "סטנדרט הטיפול הרפואי".

לאחר בחינה של רופא אחר בעל כישורים דומים היה נוהג בנסיבות דומות, ניתן להראות איך נפגע הסטנדרט – או במילים אחרות, יש צורך להראות מה עשה הרופא  (או לא עשה) שהוביל לנזק שנגרם?

במקרי לידה טראומתיים מסוימים, פעולה מהירה מצדו של הרופא צריכה להיעשות ובמיוחד במקרים בהם הבריאות של התינוק או האם נמצאים בסכנה. פציעת לידה יכולה להיחשב סיכון מעשי (או אפילו הכרחי),  אם הנסיבות של המצב דורשות  למעשים דרסטיים. אבל ברור, במקרים בהם לא מעורבת בעיה כלשהי, אבל התינוק יוצא עם פגיעה פיסית רצינית יכולה העיד על מקרה של רשלנות רפואית מצדו של הרופא.

לחלופין, אם תגובה מהירה למצב מסוכן היא הכרחית, והרופא כושל לפעול, גם המצב הזה יכול להיחשב רשלנות רפואית.

לדוגמא, במקרה שבו התינוק נמצא בסכנה בהמלך לידה  וייתכן שחסר חמצן ברחם, והצוות הרפואי נכשל לבצע ניתוח קיסר בזמן וחוסר החמצן- .(היפוקסיה -חמצן מועט או אנוקסיה אין חמצן)- גרמו לנזקים מוחיים של התינוק,  הצוות הרפואי יכול להיות אשם ברשלנות רפואית.

רשלנות רפואית בלידה המובילות למות התינוק:

רשלנות רפואית במהלך הלידה הגורמת למות הוולד יכולה להוביל לתביעת שלנות רפואית במידה והרופא כשל לספק מענה רפואי מתאים הכולל כישורים וידע סבירים למקרה תחת הנסיבות.

המקרים הללו לרוב נקראים מקרי גרימת מוות ברשלנות. בארצות מסוימות, ניסיון רשלני למניעת מוות יכולה להיחשב רק עם התינוק מת במהלכה או זמן קצר לאחר הלידה. עובר שמת ברחם ברוב המקרים לא נחשב כנפרד מהאם, למרות שברור שמדובר בסוגיה מורכבת שתהיה תלויה בנסיבות הייחודיות של כל מקרה.

לרוב עולה בעיה באחת משתי דרכים:

  1. האם העובר מת לפני או במהלך הלידה עקב מות האם?
  2. האם שורדת אבל העובר סובל מפגיעות הגורמות למותו בין אם הם בתוך הרחם או בזמן הלידה. במקרים אלו, השאלה שעולה כאן היא, האם קיימת תביעה לרשלנות רפואית ברורה עקב  מותו של התינוק או האם אנו עדים לתביעה בגין רשלנות רפואית עקב הנזק הנגרם לאם. במקרים כל כך טעונים רגשית (בלי להזכיר את המורכבות המשפטית והרפואית), בכל מקרה, רצוי להתייעץ על המצב שלך עם עורך דין מנוסה בתחום רשלנות רפואית.

אולי יעניין אותך גם

אפידורל בהריון

רשלנות רפואית במתן אפידורל

כיצד מתבצעת הרדמת אפידורל? מי לא מכירה את האפידורל? כל יולדת שמעה על הטכניקה המאפשרת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים * 

שלח
close-link