בית / רשלנות רפואית בלידה / רשלנות רפואית בלידה מוקדמת

רשלנות רפואית בלידה מוקדמת

לידה מוקדמת עקב רשלנות רפואית

רשלנות רפואית בלידה מוקדמתכל אם הרה מקווה להיריון בריא שאחריו באה לידה בריאה. זהו המצב ברוב המקרים, אבל לצערנו, סיבוכים אכן קורים. בעיה נפוצה היא לידה מוקדמת. זה קורה כאשר תינוק נולד לפני שהוא מוכן לצאת מהרחם. למרות שלידות מוקדמות רבות לא ניתנות למניעה, חלקן נגרמות עקב רשלנותו של הרופא המטפל. אם את או אחד מבני המשפחה שלך נפגעה כתוצאה מהזנחה של רופא בצורה הזו, תמשיכו לקרוא כדי ללמוד עוד.

מהי לידה מוקדמת?

העובר מוכן לצאת לעולם לרוב בין השבוע ה-39 ל-40 להיריון. כשתינוק נולד לפני הזמן הזה, הוא נחשב פג. למרות שתינוק יכול לצאת מהשבוע ה-24 של ההיריון, משמע הדבר שהוא יכול לשרוד מחוץ לרחם, תינוקות פגים  נמצאים בסיכון של בעיות בריאות.

למרות שנשים רבות יכולות ללדת מוקדם והדבר הוא נורמלי לחלוטין (בטווח של חודש עד חודש וחצי) עדיין קיימים מספר סיכונים.

הסיכונים יכולים לכלול:

– נשיאה של מספר תינוקות

– לידות מוקדמות שהאם עברה בעבר

– נרתיק לא רגיל

– סיבוכים של הרחם, כולל זיהום

–  זיהומים הריוניים אחרים

– סיבוכי היריון שכוללים סכרת היריון  או עודף של מי שפיר

– הפרדות השלייה

– מחלת מין

–  מחלת כליות

– דם שלא מתפקד כראוי

– עודף משקל של האם

כשלאם סיכון אחד או יותר בלידה מוקדמת, הרופא שלה צריך להתבונן בה מקרוב עבור סימנים או תסמינים. סימנים יכולים לכלול צירים, כאבי גב, התכווצויות,  התכווצויות בטן ולחץ על האגן, דימום מהנרתיק, או תנועה מופחתת פתאומית של התינוק. אם את חווה אחד או יותר מהתסמינים האלה, הרופא חייב לקבוע את הסיבה לתסמינים האלה ולפעול בהתאם  ובאפקטיביות  במקרה של לידה מוקדמת. לידה מוקדמת מסוכנת, הן לאם והן לעובר. הסיכון קטם בצורה משמעותית לאחר 32 שבועות.

 

סטנדרט של טיפול

הרופא חייב לדאוג לרמה מסויימת של טיפול. כעיקרון, הוא חייב לספק טיפול שרוב הרופאים היו נוטים לספק ברוב הנסיבות. כשרופא נכשל בסיפוק הטיפול הזה, ומפר את החובה שלו, ייתכן שהוא חב לפצות אותך על נזקים  הנובעים מרשלנות רפואית. במקרה של לידה מוקדמת, רמה ראויה של טיפול יכולה לכלול: מעקב סדיר של  והתבוננות מתמשכת של סימנים של לידה מוקדמת, הוראה של מנוחה  לאם בסכנת לידה מוקדמת, טיפול נאות של נרתיק שלא פועל כראוי של הנרתיק, זיהומים, או כל גורם אחר, מרשמים של סטרואידים כדי להאיץ התפתחות של עובר  אם לידה מוקדמת קורת, מרשם תרופות כדי לעצור או להאט לידה מוקדמת.

אם רופא נכשל לקחת את הצעדים ההכרחיים כדי לאבחן או לטפל בלידה מוקדמת, ופציעות כתוצאה, ייתכן שאתם זכאים לפיצויים.

תינוק שנולד מוקדם לא מפותח לגמרי ונמצא  בסיכון למגוון של סיבוכים  רפואיים, שכוללים לרוב: דחיות בהתפתחות, שיתוק מוחי, בעיות ראייה או שמיעה,  בעיות עיכול, בעיות נשימה, צהבת, או אפילו מוות אם התינוק לא יכול לשרוד מחוץ לרחם.

מהם הגורמים ללידה מוקדמת?

לא ניתן לחזות מראש לידה מוקדמת, אולם קיימים מקרים בהם ישנו סיכוי גבוה יותר להתרחשותה:

 • לידות מוקדמות מהעבר.
 • צירי לידה מוקדמים של האם בהריונות הקודמים.
 • הפריות מלאכותיות בהריונות הקודמים.
 • רחם חד קרני.
 • לידת תאומים או יותר בלידה הקודמת
 • סכרת או רעלת הריון.
 • זיהומים או חיידקים במי שפיר.
 • לידות בגילאים צעירים (לרוב עד גיל 20) או בגילאים מאוחרים (35 ומעלה)
 • מרווחים קצרים ביותר בין ההריונות
 • הסטוריה של הפלות או הריונות מחוץ לרחם
 • זיהום ודלקת תוך רחמית
 • הפרעות בצוואר הרחם
 • הפרעה בכלי דם (הפרעה וסקולרית)
 • התרחבות יתר של הרחם

בנוסף, מקרים של לידות מוקדמות יכולים לקרות עקב בעיות בריאותיות או מנטליות של האם.  כגון: אירועי לחץ, תשישות, עבודה או עיסוקים פיסיים לאורך תקופה ארוכה, צריכת אלכוהול, סמים אסורים או סגריות. בנוסף אוכל מקולקל,השמנה או דיאטה קיצונית, תאונות או מכות יבשות.

מהם הסימנים ללידה מוקדמת?

לרוב, תלווה הלידה המוקדמת באחד או יותר מהסימנים המוקדמים הבאים:

 • צירים סדירים בכל מספר דקות
 • ירידת מים
 • כאבי בטן.
 • כאבי גב תחתון – ממש כמו כאבי מחזור.
 • לחץ על האגן היוצר פתיחה ומחיקה של צוואר הרחם (סימן לכך שהעובר מנסה לדחוף למטה).
 • דימום ווגינלי

במידה ונתקלת באחד מסימנים אלו, צרי קשר מיידי עם הרופא המטפל שלך או פני לחדר המיון בבית היולדות בביה"ח.

האם ניתן למנוע לידה מוקדמת?

למרות כל הקידמה הרפואית של ימינו, טרם נמצא טיפול מלא היכול למנוע לידה מוקדמת. מהסיבה הפשוטה, כי הרופאים עוד לא הבינו מספיק את כלל הסיבות שגורמות ללידה מוקדמת וזאת על מנת למצוא את הפתרון לכך. ישנה אפשרות לקשור את צוואר הרחם ובכך למנוע את הבעיה, אך זוהי אופציה קיצונית מאחר ולא ידוע איך יגיב הרחם בסופו של דבר.

כעקרון, ברגע שמתחיל תהליך הלידה המוקדמת, הוא בלתי הפיך, אך ניתן לדחות אותו במספר ימים ספורים. אלו ימים קריטיים לצורך זירוז ההתפתחות של העובר ככל האפשר. זיהוי מהיר של לידה מוקדמת, יכול לעכב את הלידה המוקדמת ככ שהמצב יאפשר.

מהי רשלנות רפואית בלידה מוקדמת?

במידה והאם לעתיד מגיעה לבדיקה רפואית אצל הרופא המטפל שלה, עם אחד או יותר מהתסמינים היכולים להעיד על חשד סביר ללידה מוקדמת, אחריותו של הרופא המטפל שלה, לערוך את כל הבדיקות האפשריות, לרבות בדיקות ידניות ובדיקות אולטרה סאונד של העובר והרחם.

במידה והרופא המטלך זיהה שמתרחשת לידה מוקדמת, עליו להפנות באופן מיידי את המטופלת למיון. כאשר תגיע האם למיון יבחנו את האפשרות לעכב את הלידה ע"י תרופות מעקבות צירים הנקראים "תרופות טוקוליטיות"  וכל זאת בכדילהביא את העובר לבשלות התפתחותית (בעיקר הבשלת ריאות).

במידה ותינוקך נולד כתוצאה של לידה מוקדמת וקרתה לו פגיעה או נזק כפועל יוצא מהפגות. בנוסף, יש לבדוק האם לא מדובר ברשלנות בלידה או בהריון. במקרה שעלה חשד, יש לפנות בהקדם לעו"ד מומחה ברשלנות רפואית לשם בדיקת קיום סיבה לתביעה וקבלת חוות דעת רפואית מגורם ראוי.

אולי יעניין אותך גם

אפידורל בהריון

רשלנות רפואית במתן אפידורל

כיצד מתבצעת הרדמת אפידורל? מי לא מכירה את האפידורל? כל יולדת שמעה על הטכניקה המאפשרת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים * 

שלח
close-link