בית / רשלנות רפואית בלידה / רשלנות בניתוח קיסרי
רשלנות בניתוח קיסרי
By MediaJet - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25837037

רשלנות בניתוח קיסרי

רשלנות רפואית בניתוח קיסרי

לפי כתב העת לרפואה של ניו זילנד, היום מעל 30 אחוזים של לידות נעשות על ידי ניתוח קיסרי. היום יותר מתמיד, הקידמה והטכנולוגיה השפיעו באופן משמעותי על תוחלת ואיכות החיים, בפרט בכל הנוגע לעולם הרפואה. כמו בכל תחום, האפשרויות להתערבות רפואית חלחלו גם לחדר היולדות ויותר ויותר לידות מתבצעות באמצעות ניתוחים קיסריים. מדובר על למעלה מ-33 אחוזים מהלידות בארה"ב וגם בישראל ניכרת עלייה בשיעור הניתוחים הקיסריים והוא עומד על כ- 20 אחוז מכלל הלידות. המשמעות של הליך ההתערבות הרפואי הוא ביצוע חתך ברחם ובבטן לצורך הוצאת היילוד והשלייה, תהליך שחלק מהנשים בוחרות לעבור מראש ובאופן מתוכנן או אשר מתחרש באופן בלתי מתוכנן. לרוב, ניתוח אלקטיבי, כלומר מתוכנן, יתבצע כאשר אותר מראש גורם סיכון או בעיה כלשהי אבל ישנן גם נשים שפשוט מעדיפות ניתוח על פני לידה, ללא סיבה רפואית. הניתוח הלא צפוי, הוא לרוב ניתוח דחוף, שהוחלט עליו במהלך הלידה, עקב סיבוכים וסכנות כאלו ואחרות. אלא שחשוב להגיד שגם ניתוח קיסרי טומן בחובו לא מעט סיכונים ולא קיימת תמימות דעים בין המומחים שהוא עדיף על פני לידה טבעית. למעשה, הפדרציה הבינלאומית של המיילדים והגניקולוגיים, דווקא ממליצה שלא לאפשר לנשים ללדת בניתוח קיסרי מטעמים לא מוצדקים.

מתי יוחלט לבצע ניתוח קיסרי לטובת היולדת?

ישנן סיבות שונות הקשורות לאם אשר יובילו להחלטה זו, המרכזית שבהן, הוא ניתוחים קודמים. כלומר, אם היולדת ילדה בעבר בניתוח קיסרי, מצב הקיים בקרב חמישים אחוז מהיולדות, אזי שגם הלידות הבאות יבוצעו בניתוח קיסרי, מתוך חשש לסיבוכים שעלולים להתעורר בלידה וגינאלית שלאחר לידה בניתוח. קיימים סיכויים גם להצלחת לידה טבעית לאחר לידה קיסרית אך זאת יש לבחון לפי מספר פרמטרים ושיקולים, ביניהם מה היתה הסיבה לניתוח הקודם, משקל העובר, כמה עוברים נושאת האשה ברחמה והאם היא ילדה בעבר בלידה רגילה. כל מי שילדה בניתוח קיסרי פעם אחת, תתייעץ עם הרופאים באשר ללידות הבאות, על מנת לקבל חוות דעתם.  לרוב, יומלץ על ניתוח קיסרי חוזר בלידות הבאות במידה ובעבר עברה היולדת יותר משני ניתוחים, אם נגרם לה בעבר קרע רחמי, אם משקל העובר עולה על 4.5 ק"ג ואם בעבר בוצע בה חתך אורכי בסגמנט התחתון של הבטן או חתך בגוף הרחם. לעיתים לידה לא מתקדמת כפי שצריך והרופאים מחלטים להעביר את היולדת לניתוח קיסרי.

ניתוחים קיסריים מתוכננים ולא מתוכננים

ניתוחים קיסריים יכולים להיות מתוכננים ויכולים להיות לא מתוכננים. לפני הניתוח, הרופא יכול להחליט  שביצוע ניתוח קיסרי הוא מומלץ לבטיחות של התינוק והאם.  במהלך לידה רגילה, סיבוכים יכולים לעלות שדורשים מהרופא  שלך לבצע ניתוח קיסרי לא מתוכנן.

סיבות נפוצות לניתוח קיסרי מתוכנן :

  • הלידה מתעכבת לאופן לא סדיר
  • התינוק או האם מראים סימנים של מצוקה
  • חבל הטבור מסובב מסביב לראשו של התינוק
  • התינוק גדול מדי ללידה סדירה

סיבות נפוצות לניתוח קיסרי מתוכנן:

  • לאם יש זיהום שיכול להידבק לתינוק
  • התינוק נשאר בתנוחה בה ראשו פונה מטה קרוב ליום הלידה
  • האם נמצאת במצב של חולשה לפני הלידה
  • האם נושאת יותר מתינוק אחד
  • האם עברה ניתוח קיסרי בעבר, ולידה נורמאלית יכולה לקרוע את החדירה הקודמת שלה (תופעה שגם נקראת "פריצה רחמית").

 

רשלנות רפואית בניתוח היולדת

תביעות רשלנות רפואית בגין ניתוחים קיסריים מוגשות בעילות הנוגעות לביצוען, להחלטות לבצען, כלומר בגין רשלנות בהריון או בלידה. סבוכים הנגרמים במהלך הניתוח יכולים להיות כתוצאה מזיהומים והתפתחותם אל תוך הרחם, השחלות, החצוצרות ועוד. קיימת גם סכנה לפגיעה באברים כגון מערכות השתן והעיכול, הקרובות לאזור הניתוח וכן, לדימום ואיבוד דם ועד להיווצרות קריש דם ברגליים, שעלול לגרום לתסחיף ריאתי. הסיכון האחרון הוא נדיר אבל אפשרי. סיבוכים נוספים יכולים לבוא לידי ביטוי בכך שהיולדת עלולה להעלות את חום גופה כתוצאה מזיהומים או כתוצאה של טראומה מהניתוח עצמו, היא יכולה לסבול מכאבי בטן חוזרים ונשנים, הידבקויות שונות אישפוז חוזר בחודש הראשון שלאחר הלידה ואף קשיים בכניסה להריונות נוספים.

 

רשלנות רפואית העלולה להיגרם ליילוד בניתוח קיסרי

ניתוח קיסרי עלול לגרום לנזקים גם לעובר. הסיבות הן רבות ומשתנות, לטווח קצר וגם לכל החיים. כך למשל כתוצאה מניתוח קיסרי יכול היילוד לסבול מסוכרת נעורים ועל פי מחקרים מדובר בסיכון הגבוה בכ-20 מאשר בלידה טבעית. גם אלרגיות, אסטמה בשנות הילדות ועוד, עלולים להופיע כתוצאה מהניתוח. סיבוכים נוספים העלולים לסכן את היילוד נגרמים במהלך חילוצו מהרחם, כגון פגיעה מסכין המנתחים באזור הראש, שברים בעצמות או פגיעה בעצבים.  יילוד שיוצא לאוויר אחרי ניתוח יכול לקבל ציון אפגר נמוך או ללקות בבעיות נשימתיות מיד לאחר הלידה. לרוב בעיות אלו חולפות ומקורן בכלל מלידה מוקדמת, בעיקר בניתוחים שנקבעים מראש לשבוע ה-38 למרות שלכאורה בשלב הזה ריאותיו בשלות אולם לא תמיד כך הוא. זו גם הסיבה שניתוחים קיסריים מתוכננים נקבעים לשבוע ה-39.

 

סיבוכים בניתוחים קיסריים חוזרים

הריון ולידה המגיעים אחרי ניתוח קיסרי אחד או יותר בעבר, מתאפיינים בסיבוכים נוספים, עקב גורמים שונים. כך למשל, קורה שהשלייה לא הושרשה באופן תקין ואיננה נפרדת מדופן הרחם לאחר יציאת היילוד או שהיא ממוקמת בפתח צוואר הרחם ובכך מונעת לידה טבעית וגינאלית. במקרה כזה תאלץ היולדת לעבור ניתוח קיסרי חוזר. עוד סיבוכים אפשריים הם קרע ברחם בזמן ההיריון או צירי הלידה, דימום בזמן ההיריון, מצגי עובר שמקשים על לידה וגינאלית, כגון מצג עכוז וגם לידות ארוכות יותר. ככל הנראה, הלידות הארוכות הן תוצאה של קושי לייצר צירים עקב רחם מצולק. סיבוך נוסף הקשור לרחם יכול להיווצר כתוצאה מדימום עקב אי הפרדות שלייה, העלול להוביל לביצוע כריתת רחם. סיבוכים נוספים העלולים להתרחש בלידות שלאחר ניתוחים הם לידת עובר עם משקל נמוך, אישפוז והחלמה ארוכים יותר ואף מות עוברי לפני הלידה, סיכון הגדול פי 2-3 מאשר ללאחר לידה טבעית.  הגרוע מכל הוא מוות האם במהלך הלידה ועל פי המחקרים מדובר בכ-2-13 לידות מכל מאה אלף לידות קיסריות.

תביעות  רשלנות רפואית  גורמות לפשרות בשווי של מיליוני שקלים בכל שנה. רשלנות של רופאים  מוגדרת בעיקר כ"פעולה של רופא  שסוטה מטה מן הסטנדרט הקיים בקהילה הרפואית, וכתוצאה מכך המטופל נפגע  ללא צורך".

אם אתם או התינוק שלכם נפגעתם בגלל הזנחה של הרופא, ייתכן שאתם זכאים להגיש תביעה נגד הרופא (או רופאים) וייתכן שגם את בית החולים בו התרחש הניתוח הקיסרי.

 

פגיעות לתינוק

במהלך הלידה, האם או הילד יכולים להיות במצוקה בגלל סיבוכים בניתוח הקיסרי. כשזה קורה, הרופא חייב להיות מוכן לפעול. אם הרופא אינו עוקב אחר הפרוטוקול הרפואי, התינוק יכול לסבול מפציעת לידה רצינית.

פגיעות נפוצות של התינוק:

חתכים וצלקות:

ייתכן שהרופא יגרום לחדירה כל כך עמוקה, שתגרום לחתכים או פגיעות לתינוק.  במקרים מסוימים, חתך יכול להיות עמוק מספיק שיהיה צורך בתפרים, דבר שיגרום לצלקות תמידיות.

חוסר חמצן

כשניתוח קיסרי נדחה, הילד יכול לסבול מחוסר חמצן. כתוצאה מחוסר חמצן, הילד יכול לסבול מפציעות בהתפתחותו או פגיעה מוחית.

שיתוק על שם ארב

השיתוק על שם ארב קורה כאשר הרופא מתקשה להוציא את התינוק ומשתמש ביותר מדי כוח בהוצאתו, ומכך נוצרת פציעה של התינוק בקבוצת העצבים במקלעת הזרוע שבאזור הכתף. ברוב המקרים, כישלונו של רופא לבצע ניתוח קיסרי מוביל לפציעה.

לידה מוקדמת

כשרופא מבצע ניתוח קיסרי מוקדם מדי בהיריון, ייתכן שהריאות של התינוק, הלב שלו ואיברים אחרים בגופו לא מפותחים מספיק, כמו בלידות בריאות.

גרימת מוות ברשלנות במקרים קיצוניים, ההשפעות של רופא רשלני יכולות לגרום לתינוק למות מרשלנותו.

פציעות של האם:

אובדן של יותר מדי דם 

במהלך ניתוח קיסרי, אם הרופא פותח את הרחם, הרבה דם יכול להיאבד במהירות, וייתכן שהרופא יהיה חייב להשתמש בתרופות כדי לטפל במצב. במקרים חמורים, הרופא יכול לכרות  עורק. כשזה קורה, ייתכן שכריתת רחם לא מתוכננת צריכה להיעשות.

זיהום

כלים רפואיים לא מחוטאים כראוי,  מטליות שבטעות נעזבו בתוך האם, וכישלון  להחדיר אנטיביוטיקה לגוף  יכולים לגרום לזיהומים, שיכולים להוביל לחום, ובמקרים קיצוניים, מוות.

קרישי דם

קרישי דם יכולים ואפילו סבירים להופיע במהלך או לאחר ניתוח קיסרי. כישלונו של הרופא להשתמש בתרופות שמדללות דם, ומאפשר לאם לקום  וללכת  כמה שיותר מוקדם, יכולים להוביל לקרישי דם שיכולים להגיע לריאות או למוח.

פציעות בשלפוחית השתן ובמערכת העיכול

שלפוחית השתן ומערכת העיכול הם האיברים הקרובים ביותר לרחם. הם  פגיעים לחתכים ולנזק מהכלים שמוכנסים או מוצאים לא כראוי כדי לחתוך את הרחם.

פציעות מהרדמה

מומחה להרדמה  גם נוכח במהלך ניתוח קיסרי כדי להשתמש בחומרי הרדמה כללים או מקומיים לעמוד השדרה,, וכדי לבחון את השלבים של הגוף של האם.  חוסר בהרדמה יכול לגרום לכאב עצום מצד האם, יותר מדי יכול לגרום ללחץ דם נמוך.

 

גובה הפיצויים בתביעות רשלנות רפואית בניתוחים קיסריים

מידת הנזק שנגרם בניתוח הקיסרי ישפיע על גובה הפיצויים שיקבעו בתביעה, כאשר הדיון בנזק יופרד מהדיון בחבות. מאחר ולרוב מדובר בנזקים משמעותיים וקשים, הרי שגם גובה הפיצויים בתביעות אלו לרוב גבוה ויכול להגיע לכדי מיליוני שקלים. מערכת המשפט רואה בפיצוי כדרך להקל ולכסות על הוצאות רפואיות של היילוד, אובדן השתכרות, כאב וסבל, ועוד. זמן התיישנות של תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה קיסרית עומד על שבע שנים ממועד הלידה.

 

תביעות שהוגשו וזכו

ישנן תביעות רבות שמוגשות לבית המשפט ומומלץ לעיין וללמוד את אופיין ואת תוצאותיהן. כך למשל, בפברואר 2002 פסק בית המשפט בתביעת הימנעות מביצוע ניתוח קיסרי, כאשר העובר היה במנח עכוז. בית המשפט קבע כי היתה קיימת רשלנות רפואית של הרופאים, אשר ביצעו לידה וגינאלית ולא ניתוח קיסרי, זאת למרות שהיה בידם צילום בטן, שהראה בברור כי העובר נמצא במנח עכוז. אומנם מדובר בלידה משנת 1999 וכיום הרופאים לרוב יבצעו ניתוח קיסרי במנח עכוז אולם במקרה שארע דאז, הרופאים לא פעלו כך. בנוסף לכך, מהתביעה עלה כי בחדר לא שהה רופא בכיר בזמן הלידה, זאת למרות שהיה צורך לקבל החלטה בדבר ביצוע ניתוח קיסרי דחוף.  קישור לפסק הדין.
מקרה נוסף שנידון בבית המשפט, נגע ליולדת שהגיעה ללידה, לאחר שהלידה הקודמת בוצעה בניתוח קיסרי. מהתביעה עלה כי הרופאים היו מודעים לסיכונים בלידה טבעית לאחר לידת ניתוח קיסרי אך למרות זאת בוצעה לידה וגינאלית, לאור עיכוב של 17 דקות בהחלטה לבצע ניתוח קיסרי. העיכוב גרם לנזקים בלתי הפיכים והתינוקת שנולדה בלידה, סבלה מבעיות רפואיות והלכה לעולמה בגיל שנה. באותה שנה היא היתה מאושפזת. במקרה הזה בית המשפט ביקר בחריפות את העיכוב בהחלטה ואף קבע פיצויים בגובה של כ-1.4 מיליון שקלים לתובעים.

אולי יעניין אותך גם

אפידורל בהריון

רשלנות רפואית במתן אפידורל

כיצד מתבצעת הרדמת אפידורל? מי לא מכירה את האפידורל? כל יולדת שמעה על הטכניקה המאפשרת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים * 

שלח
close-link