בית / רשלנות רפואית בלידה / רשלנות רפואית בלידת מלקחיים או לידת ואקום
לידה קיסרית

רשלנות רפואית בלידת מלקחיים או לידת ואקום

רשלנות רפואית בלידת מלקחיים או לידת ואקום – הסבר וסיכונים

מה היא לידה מכשירנית?

לידה מכשירנית היא ההגדרה לתהליכי לידה שבוצעו על ידי שאיבת ואקום או בעזרת מלקחיים. מטרתה של הלידה המכשירנית היא לסייע לעובר לצאת לאוויר העולם ולזרז את הגעתו, כאשר הוא מתעכב בתעלת הלידה ולא מצליח לצאת בכוחות עצמו. כיום, מתוך חשש לסיבוכים בלידות מכשירניות, רוב הרופאים מעדיפים לוותר על הלידה הטבעית ולעבור להליך של ניתוח קיסרי. הסיבות לכך, נעוצות במקרים טראגיים מן העבר, לרבות נזקים שנגרמו לגולגולת העובר, פגיעה באם או במח של היילוד. מאידך, יש לזכור כי ניתוח קיסרי הינו ניתוח לכל דבר ועניין ומשכך, טומן בחובו סיכונים אחרים, כגון נזק לשלפוחית השתן של היולדת, דימומים ועוד. על פי הנתונים רק כ- 9 אחוזים מהלידות בארץ מסתיימות באמצעות מכשירים והתוצאה לא ידועה עד לסיום התהליך. ייתכן כי היולדת תזדקק לטיפול נוסף על מנת להוציא את העובר לאוויר העולם. העילות לתביעות רשלנות רפואית בלידה באמצעות מכשירים, הן תולדה של החלטות לא ראויות שקיבל הצוות הרפואי בגין ביצוע שיטה זו או במידה והיא בוצעה ברשלנות. יש להבין כי לידה כאמור מבוצעת אך ורק על ידי רופא, אשר מצמיד את מכשיר הוואקום לראש העובר ומושך אותו החוצה, בעוד היולדת נדרשת לבצע לחיצות לסיוע בתהליך. במידה ומדובר בלידת מלקחיים, יחזיק הרופא עם המלקחיים בשני צדדיו של ראש העובר וייסע בחילוצו. הפעולות הללו מצריכות רגישות גבוהה וניסיון רב.

 

 מה הם השיקולים לבחירת שיטת הלידה המכשירנית?

ראשית, הסיבות להחלטה לבצע לידה מכשירנית יכולות להיות כתוצאה מקשיים של האם לבצע לחיצות, עייפות או מצב רפואי שבו היא נמצאת ואיננו מאפשר לה לבצע לחיצות. סיבות נוספות, יכולות להיות קשורות לעובר עצמו, כגון מקרים של מצוקה עוברית, מנח עוברי וצורך בזירוז הלידה. ההחלטה האם לבחור בוואקום או במלקחיים תלויה בשיקולים מקצועיים של הרופאים והיא נגזרת של יתרונותיו של כל אחד מהם. כלומר, הואקום מאפשר לבצע שינוי מסוים במנח העובר, באמצעות משיכה וסיבוב למנח מתאים יותר ליציאה מתעלת הלידה, זאת מבלי לסכן את בריאותו. כיום ניתן לבצע הליכים אלו בזהירות רבה, שכן את מכשירי הוואקום המתכתיים החליפו מכשירים גמישים עשויים פלסטיק. לעומת זאת, זרועות המתכת של המלקחיים מתאימים למבנה ראשו של העובר ולאגן היולדת והם מגיעים בסוגים שונים. אם מבקשים לבצע שינויי מנח, לרוב ייבחרו הרופאים בוואקום, שכן המלקחיים עלולים לגרום לסיכון רב יותר במשימה זו. ההחלטה לבצע לידה מכשירנית ולא ניתוח קיסרי תתקבל לרוב כאשר ראשו של התינוק כבר נמצא בתוך תעלת הלידה.

 

סיכונים בלידה מכשירנית

על פי המומחים, לידת מלקחיים היא המסוכנת יותר מבין השתיים, מאחר והיא מחייבתלידה מכשירנית החדרתם בצמוד לדופן הנרתיק. פעולה כזו עלולה לגרום לנזק לתעלת הלידה ואף לעצירה השתן. כמו כן, השימוש במלקחיים מפעיל לחץ על גולגולת העובר ועלול לגרום לחבלות פיזיות ואסטטיות, כגון נזק לקרנית העין, דימום מוחי, נזק לשלמותם של הפנים, פגיעה בעצבים באזור הפנים אשר עלולה להוביל לשיתוק העצבים בפנים, צוואר, בית שחי וזרוע, קשיים ביניקה וכדומה. מאידך, שתי השיטות עלולות לגרום נזקים באותו אופן, למשל, גרימת קרעים שיפגעו בתפקוד הסוגרים לרבות פי הטבעת, קרעים בתעלת הילדה ועוד.

.

רשלנות רפואית בלידת ואקום

רשלנות רפואית יכולה להתרחש בכל אחד משלבי הלידה, המחייבים את הרופא לנקוט בפעולות מסודרות ומקצועיות. כך למשל, לידת ואקום תתחיל רק כאשר יש פתיחה מלאה. במהלך הלידה הרופא חייב לפעול בזהירות, להמעיט בלחיצות ככל הניתן ולהמנע מגרימת נזק לגולגולת, קרקפת וכדומה. הפרה של כל אחד מאלה תחשב כעילה לתביעת רשלנות, שכן הרופא הפר את חובת הזהירות כלפי היולדת והעובר. חוסר זהירות כאמור, כמוה כהתנהגות החורגת מהסטנדרט הסביר, אשר עלולה לגרום לנזקים בלתי הפוכים. יש לציין כי רשלנות רפואית מתחילה בהחלטה עצמה לבצע לידת ואקום, החלטה שלרוב מתקבלת במקרים של מצוקה וצורך לזרז את סיום הלידה. במידה ולא חלו נסיבות כאמור, הרי שההחלטה יכולה להיחשב לטעות נוראית, אשר גרמה לנזק לאם או לעובר. במקרים אלו על הרופא לפעול באופן שקול וסביר ולשקול את כל השיקולים הנדרשים באשר למצבם וטובתם של האם והעובר.

 

רשלנות רפואית בלידת מלקחיים

על מנת שרופא יקבל החלטה לבצע לידת מלקחיים צריכים להתקיים תנאים מסויים, אחרת תחשב החלטתו כלא סבירה ועלולה לסכן את האם והעובר. בין התנאים לקיום לידת מלקחיים, הם מצבים של מצג ראש או פנים עם סנטר קידמי, צוואר רחם פתוח לחלוטין, שלפוחית שתן פקועה וריקה וכדומה. החלטה שגויה של הרופא המטפל לבצע מלקחיים מבלי  לשקול את מכלול השיקולים ומירב הזהירות הנדרשת, עלולה לגרום לעובר לדימום מוחי, שיתוק עצבים, שיתוק מוחין ועוד. ליולדת עלולה להגרם סכנה ונזקים, כגון קרעים. עילה נוספת לתביעות רשלנות רפואית היא העדר מסירת מידע ליולדת כנדרש. על פי הנדרש, על הרופא לשתף את היולדת במצבה, בסיכונים, סיכויים, בתהליכי קבלת ההחלטות ובאפשרויות העומדות לפניה. עליו לוודא כי היולדת מודעות ומבינה את הפרטים ומסכימה להם במודעות מלאה. רשלנות רפואית תחשב גם העדר תיעוד של מהלך הלידה בגיליון הרפואי. בכל פגיעה שנגרמה כתוצאה מלידת מלקחיים, יש לפנות להתייעצות עם עורך דין ולקבלת חוות דעת מרופא מומחה. במידה ויימצא כי קיים קשר סיבתי בין הנזקים לבין הפעולות הרפואיות הרשלניות, הרי שקיימת עילת תביעה. תביעות המתקבלות על ידי בית המשפט לרוב גם יזכו את הנפגעים בפיצוי כספי, בהתאם לגובה הנזק שיקבע. אחת הדוגמאות לתביעה כאמור, אשר התנהלה בבית המשפט, ניתן לקרוא בתיק "בן אפרים סהר נגד קופת חולים כללית" (ת.א חיפה 1015/94), אשר הוגשה בגין רשלנות רפואית בשימוש במכשיר הוואקום. כתוצאה משימוש במכשיר זה, בעת לידתו של התובע, הוא לקה בתסמונת ERB בכפתו השמאלית, נזקק לניתוחים רבים ונקבעו לו 52 אחוזי נכות לכל החיים. ההחלטה לבצע לידת וואקום בעניינו, היתה עקב כך שהוא נתקע בתעלת הלידה. התוצאה היתה שהתביעה התקבלה בדרך הפשרה והתובע קיבל פיצוי כספי בסך 800 אלף שקלים וכן, הוצאות שכר טרחת עורכי דין בגובה 120 אלף שקלים.

אולי יעניין אותך גם

אפידורל בהריון

רשלנות רפואית במתן אפידורל

כיצד מתבצעת הרדמת אפידורל? מי לא מכירה את האפידורל? כל יולדת שמעה על הטכניקה המאפשרת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים * 

שלח
close-link