בית / רשלנות רפואית בלידה / רשלנות רפואית בלידה – התיישנות
התיישנות תביעה רשלנות רפואית

רשלנות רפואית בלידה – התיישנות

רשלנות רפואית בלידה -התיישנות תביעה

מערכת החקיקה והמשפט בישראל מגבילות בזמן את המועד שבו ניתן להגיש תביעה. לאחר שחלף המועד שנקבע, חל על התביעה חוק התיישנות, כך שלא ניתן להגיש אותה יותר, הגם אם התרחשה רשלנות רפואית והצדק עמכם. חוק ההתיישנות חל על כל תחומי המשפט והוא ספציפי לכל תחום. ככלל, תביעה בתחום נזקי הגוף מתיישנת לאחר שבע שנים מיום האירוע המהווה את העילה לתביעה. לפיכך, לרשות הנפגע עומדות שבע שנים להגיש תביעה נגד המזיק, מהיום שבו התרחש האירוע שהוביל לנזקי גוף.

 

חריגים לחוק ההתיישנות

מערכת הצדק קבעה כי יחולו מקרים חריגים, בגינם ההתיישנות תעלה על שבע שנים. הרציונאל מאחורי החקיקה הוא לאפשר לילדים אשר נגרם להם נזק בילדות, לתבוע בהגיעם לגיל בגרות. לפיכך, על פי חוק ההתיישנות נזקים שנגרמו לילדים "נחשבים" רק מיום הגעתם לגיל 18. המשמעות היא שילדים יכולים לתבוע בגין נזקי גוף עד להגיעם לגיל 25. מן המיותר לציין, כי עד אז ההורים רשאים לתבוע ולנהל את התביעה, מתוקף היותם אפוטרופוסים של הילד ולאחר מכן, החל מגיל 18, הוא ראשי להגיש ולנהל תביעות מטעם עצמו.

 

ההבדל שבין תביעות רשלנות רפואית בזמן היריון ולידה

תקופת ההתיישנות מתייחסת גם להבדלים בין תביעות רשלנות רפואית בזמן היריון לעומת זמן הלידה. ככל שהדבר נוגע לתביעות ילדים, הרי שרשלנות רפואית הנגרמת בזמן הלידה איננה מקבלת משקל זהה לזו הנגרמת בזמן היריון. למשל, רשלנות בגין מחסור בחמצן, שגיאות בטכניקות הלידה, היפרדות השלייה וכדומה, נחשבת לרשלנות בזמן הלידה. לעומת זאת, העדר איבחון לתסמונת דאון, מחלות גנטיות ומומים בעת ביצוע אולטרסאונד וכדומה, נחשבות לרשלנות רפואית במהלך ההיריון עצמו. מתי תחול התיישנות על תקופות אלו? תקופת ההיריון מיוחסת לאם ולא לעובר ומאחר והתביעה מוגשת על ידי ההורים עצמם, הרי שתקופת ההתיישנות תחול בתוך שבע שנים. לעומת זאת, רשלנות רפואית בלידה או לאחריה, תיוחס גם ליילוד ולפיכך, היא תתישן אך ורק בהגיעו לגיל 25.

 

התיישנות

המועד המומלץ להגשת תביעת רשלנות רפואית בלידה

התקופה שאחרי קרות הנזק היא קשה וכואבת. בני המשפחה לרוב מרוכזים באירוע ובהשלכותיו והדבר האחרון שעולה בראשם הוא כניסה לתהליך משפטי. למרות זאת, הרגע הנכון לפנות לעורך דין הוא בסמוך לאירוע שבגינו נגרם הנזק לאם או ליילוד או למרבה הצער, לשניהם. הסיבות לכך ברורות, עם השנים, עד להתאוששות המשפחה מהאירוע, החיים מסביב ממשיכים להתרחש. כך קורה לא אחת, שתיקים נאבדים ונגנזים, הזיכרון מטשטש, המעורבים עצמם עלולים לפרוש מתפקידם או אף ללכת לעולמם. גורמים אלו ואחרים, מקשים מאוד על ניהול תביעות רשלנות רפואית. לכן, בסמוך לאירוע הרשלנות, מומלץ מאוד לפנות לעורך דין ובתור התחלה, להעביר לו את כל המידע הקיים. את התביעה עצמה, כאמור אפשר להגיש גם בתוך שנים לאחר מכן, בכפוף לחוק ההתיישנות שחל עליה.

 

מתי מתחילה תקופת התיישנות?

הרגע שבו נוצר הקשר הסיבתי בין הרשלנות הרפואית לנזק שנגרם למטופלים. במצבים שבהם הנזק מופיע רק כעבור עשר שנים מיום הטיפול הרפואי הרשלני, לא ניתן יהיה לתבוע בגינו ותחול עליו התיישנות. חשוב מאוד שלא לחתום על שום מסמך, שבו מאשרים המטופלים את קיצור זמן ההתיישנות. לא אחת קורה כי הם מנוצלים ברגעים הקשים, לטובת מתן חתימה המאשרת את קיצור זמן ההתיישנות. במידה ובוצעה חתימה כאמור, יש לפנות מיידית לעורך הדין ולבדוק האם היא תקפה בחוק. כאמור, המחוקק קבע משך זמן סביר וארוך יחסית עבור התיישנות על תביעות רשלנות רפואית בקרב ילדים. גם כאשר מדובר בהורים, עומדות לרשותן שבע שנים להגשת תביעה. בנוסף, יש לקחת בחשבון, שלעיתים נזקים לא יופיעו מיד אולם כאשר הם יאובחנו אזי ההורים יוכלו להגיש תביעה, בכפוף להתיישנות החלה על המקרה. אגב זאת, משך הזמן הארוך יחסית להגשת תביעות רשלנות רפואית בלידה, הוא אחד הגורמים לכך שבתחום זה מוגשות מספר התביעות הרב ביותר.  יחד עם זאת, אין לגלות שאננות. כאמור, ככל שהזמן חולף, כך גדל הסיכוי למחסור במידע, אובדן מסמכים, קושי במציאת ראיות נדרשות וכדומה. כל אלו יקשו מאוד על ניהול התביעה וסיכויי הצלחתה. אסור לשכוח שמטרתן של תביעות רשלנות רפואיות היא להעניק לנפגע את הפיצוי הכספי ההולם, לכיסוי הוצאות טיפולים ולשפר את איכות חייו, ככל האפשר ולמרות הכל.

אולי יעניין אותך גם

אפידורל בהריון

רשלנות רפואית במתן אפידורל

כיצד מתבצעת הרדמת אפידורל? מי לא מכירה את האפידורל? כל יולדת שמעה על הטכניקה המאפשרת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים * 

שלח
close-link