בית / רשלנות רפואית בלידה / מות עובר עקב רשלנות רפואית

מות עובר עקב רשלנות רפואית

מקרה של רשלנות רפואית בלידה בעקבות מות עובר

אחת הטרגדיות המתרחשות בזמן הלידה היא מותו של העובר, כתוצאה ממצוקה, הנגרמת מסיבות שונות. חלקן של הסיבות ניתנות לאיתור בשלב מוקדם, במיוחד אם היולדת שוהה באשפוז. למשל, היפרדות השלייה היא תופעה שעלולה לגרום למות העובר ברחם. תופעה זו ניתנת לזיהוי מבעוד מועד, כמו גם מצוקת העובר עקב התרחשותה. במידה והצוות הרפואי לא מבצע מעקב כנדרש, מצב זה עלול להתרחש מבלי שאיש יבחין בו.

 

עילה להגשת תביעה בגין מות ילוד בלידה

כאשר בית המשפט דן בתביעות רשלנות רפואית בלידה, הוא יבקש לבחון האם חלה על השירותים הרפואיים שניתנו רמת הזהירות הנדרשת ובמידה ולא, האם הנזק לעובר נגרם כתוצאה מכך. מקרים רבים בהן קיימות עילות לתביעה בגין מות הילוד, הם תוצאה של אי ביצוע בדיקות נדרשות לאם. כידוע, היריון מלווה במעקב רפואי הדוק ובמקרים בהן לא בוצעו בדיקות ולא ננקטה רמת הזהירות הנדרשת, יכולה להתקיים עילת תביעת רשלנות רפואית בלידה. מקרים נוספים, המאפיינים תביעות אלו, מקורם בטעויות באבחון בריאותי של האם והעובר או בביצוע טיפולים לא שגרתיים ושאינם מקובלים. גם העדר מעקב אחר מצבה של האם במועד השחרור מההשגחה הרפואית, יכול לגרום לסיכונה. ככל, מערכת המשפט במדינת ישראל, דורשת מהצוותים הרפואיים המטפלים ומהרופאים בפרט, לפעול במקצועיות מרבית לשמירה על בריאותם ושלומם של האם והעובר.

 

האם ישנם מקרים שבהם הרשלנות הרפואית היא איננה הסיבה למות העובר?

קיימות סיבות רבות, לעיתים בלתי ניתנות למניעה, למותו של העובר בלידה, כגון סיבוכים כאלו ואחרים או נקיטת טיפול מסוים מתוך העדר ברירה אחרת. במקרים אלו יש לבדוק האם הסיבות הן תוצאה של רשלנות רפואית מצד הצוות הרפואי המטפל והאם הם נגרמו כתוצאה מכישלון אבחוני במועד או עיקוב בביצוע פעולות להצלת העובר, כגון כניסה לניתוח קיסרי. במידה והתקיימה רשלנות רפואית בכל אחד מהשלבים, הרי שקיימת עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית כנגד הרופא המטפל.

 

מחדלים הגורמים למות העובר

כיצד מוכחים שמותו של העובר נגרמה כתוצאה מרשלנות רפואית? תחילה יש לבחון האם בוצעו כל הפעולות הראויות והסבירות בעת הלידה, כיצד והאם התקבלו ההחלטות הנכונות מצד הצוות הרפואי והאם החלטות אלו היו נכונות. במידה ולא, יש להביא בפני בית המשפט את הראיות המוכיחות כי השיטות ומהלכים שננקטו על ידי הצוות המטפל, היו שגויות ואינן עומדות בקנה אחד עם הנורמה הקיימת והרצויה, כפי שמתקיימת במקרים דומים. הליך רפואי אשר היה מתבצע אחרת מכפי שבוצע והיה יכול בכך להציל את חיי העובר, מהווה עילה לתביעת רשלנות רפואית. לעיתים, מות עובר נגרם כתוצאה מחוסר תשומת לב, חוסר מקצועיות ובמילים אחרות התרשלות בתפקיד, אשר הביאה למחדל ולטרגדיה. מקרים מצערים כאלו יכולים להתרחש עקב אי ביצוע בדיקות מתחייבות, שיטת טיפול שגויה, איבחון לקוי וכושל לאם ולעובר, עיקוב בביצוע לידה מזורזת או ניתוח קיסרי, אי ביצוע מעקב או ביצוע מעקב רשלני בעת שחרור האם והעובר מהשגחה, ועוד. אלו רק חלק מהגורמים שיכולים להסתיים במותו של העובר במהלך היריון ולידה ולאחריהם.

 

פיצוי נזקי

במערכת המשפט קיימת הבחנה בין שני סוגי מקרים בנוגע לפיצויי נזקי. הראשון הוא כאשר העובר מת בתוך רחמה של האם והשני הוא כאשר העובר מת לאחר שייצא מרחם האם ולמעשה, חי ונפטר לאחר מכן, בעודו בחיים. על הבחנה זו השפיע חוק הכשרות המשפטית במדינה, לפיו כל עוד העובר לא יצא לאוויר העולם, הוא איננו בעל זכות עצמאית כלשהי ואילו לאחר צאתו לאוויר העולם, במידה ונפטר לאחר ימים, הוא יחשב כבעל זכות עצמאית ויהיה זכאי לקבלת פיצויים. פיצויים אלו כוללים פרמטרים כגון פגיעה וקיצור תוחלת החיים, כאב, סבל ואף אובדן השתכרות ועוד. מעבר לכך, ההורים של התינוק החי, שנפטר כעבור כמה ימים, יכולים גם הם לתבוע בגין נזקים. יש לציין, שדווקא הטענה לעוגמת נפש הנגרמת להורים במות העובר, איננה עומדת בראש סדר העדיפויות של מערכת המשפט, בבואה להכריע בסוגיית הפיצויים. על אף שמבחינת ההורים, זו יכולה להיות הסיבה הראשונה במעלה שבגינה יש לפצותם.

 

מהו תהליך התביעה?

תביעות רשלנות רפואית בלידה, הנכללות בתוך דיני הנזיקין, הן מורכבות ומתנהלות על ידי עורך דין מומחה ומנוסה בתחום. עורך הדין יבקש מהמטופל את כל התיעוד הרפואי שנאסף ויבצע פעולות לאיסוף תיעוד נוסף במידת הצורך, כמו גם הכנת חוות דעת של רופא מומחה, כל זאת על מנת לבחון את סיכוי הצלחתה של התביעה. בעת התנהלות התביעה ינסה עורך הדין להציג את כל הראיות ולהוכיח כי אכן מותו של העובר נגרם כתוצאה מרשלנות רפואית במהלך ההיריון, הלידה או אחריה, לרבות טיפולי הפריה, אם היו כאלו. על מנת לקבל פיצוי כספי, על עורך הדין המייצג את התובעים, להוכיח קשר סיבתי בין מותו של העובר לבין הרשלנות, מעל לכל ספק סביר.  על מנת להגדיל את סיכוי ההצלחה יש לבחור עורך דין המומחה ספציפית לתביעות אלו, שצבר ידע וניסיון המאפשרים לו לנהל את ההליכים המורכבים בהצלחה.

אולי יעניין אותך גם

אפידורל בהריון

רשלנות רפואית במתן אפידורל

כיצד מתבצעת הרדמת אפידורל? מי לא מכירה את האפידורל? כל יולדת שמעה על הטכניקה המאפשרת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים * 

שלח
close-link